کد خبر: ۵۲۶۳۹۵
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، امروز (پنج‌شنبه) در سخنرانی در محل یادبود نسل‌کشی کیگالی، در رواندا، که بقایای ۲۵۰ هزار تن از ۸۰۰ هزار قربانی یکی از بزرگترین فجایع مرگبار قرن بیستم در آنجا قرار دارد، مسؤولیت فرانسه در نسل‌کشی مردم "توتسی" را پذیرفت و به قربانیان ادای احترام کرد.

                          مکرون مسئولیت فرانسه در نسل‌کشی را پذیرفت

 

به گزارش شفاف، امانوئل مکرون در مراسم یادبود نسل‌کشی کیگالی در رواندا بدون اینکه به دست دشتن فرانسه در این نسل‌کشی اعتراف کند، پس از گذشت ۲۷ سال، مسؤولیت پاریس در این فاجعه قرن را پذیرفت.

رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی خود اظهار کرد: "فرانسه دارای یک نقش، یک تاریخچه و یک مسؤولیت سیاسی در رواندا است، فرانسه وظیفه دارد که نگاهی رو به جلو داشته باشد و مسؤولیت سهم رنجی که تحمیل کرده است را بپذیرد. پاریس مدت طولانی است که سایه سکوت را بر سر بررسی حقایق گسترانیده است".

وی تاکید کرد: "قاتلان، جزر و مدها، تپه‌ها، کلیساها، چهره فرانسوی نداشتند. فرانسه همدست نبود. خونی که ریخته شده سلاح و دستان سربازان فرانسوی را که اتفاقات غیرقابل بازگویی را با چشم خود دیده‌اند، بی‌آبرو نمی‌کند".

مکرون ادامه داد: "با حضور در درگیری سال ۱۹۹۰ که هیچ ارتباطی به آن نداشت، فرانسه صداهایی که به او هشدار داده بودند را نشنید و یا اینکه نیروی خود را برای توقف چیزی که صورت گرفته بود، فراتر می‌دید. فرانسه متوجه نشد که با مانع شدن در درگیری منطقه‌ای یا یک جنگ داخلی، در واقع در کنار یک انسان نسل کشی ایستاده و هشدارهای شفاف‌ترین ناظران را نادیده می‌گیرد. سپس فرانسه مسؤولیت توانمندی زیادی را در اتفاقات درهم پیچیده شده برعهده گرفت که به بدترین شکل پایان یافت درحالیکه قصد داشت در واقع از آن جلوگیری کند".

سپس مکرون سخنرانی خود را با گفتن این کلمات به پایان رساند: "تنها کسانی که شاید بتوانند ببخشند افرادی هستند که شب‌ها را گذرانده‌اند و به ما بخشش را هدیه بدهند".

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: