کد خبر: ۵۲۶۴۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴

یک مرد ۶۳ ساله ایرانی یکی از ۹ نفری بوده که در جریان تیراندازی اخیر در شهر «سن‌خوزه» در ایالت کالیفرنیای آمریکا جانشان را از دست دادند.

                          یک ایرانی‌الاصل در میان قربانیان تیراندازی اخیر آمریکا

به گزارش شفاف، یکی از ۹ فردی که در جریان تیراندازی اخیر در شهر «سن‌خوزه» ایالت کالیفرنیا جانشان را از دست دادند یک مرد ۶۳ ساله ایرانی‌الاصل بوده است.

این تیراندازی صبح چهارشنبه به وقت محلی اتفاق افتاد و در جریان آن یکی از کارمندان بخش حمل و نقل در کالیفرنیا ۸ نفر از همکاران خود را به ضرب گلوله کشت و خودش نیز کشته شد.

رسانه‌های آمریکا امروز جمعه اسامی جان‌باختگان این حادثه را منتشر کردند. یکی از قربانیان این حادثه فردی به نام «عبدالوهاب علاقمندان» است که اصالت ایرانی داشته.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند آقای علاقمندان در دهه ۱۹۹۰ از تهران به آمریکا مهاجرت کرده بود و از ۲۰ سال پیش در «شبکه حمل و نقل ولی» در سن‌خوزه کار می‌کرد.

پلیس روز چهارشنبه اعلام کرد ضارب، فردی به نام «ساموئل کاسیدی» است که ۵۷ سال دارد و در سازمانی که تیراندازی در آن صورت گرفته کارگر بخش تعمیرات بوده است. هنوز انگیزه کاسیدی از این تیراندازی مشخص نشده است.

ماه پیش رسانه‌ها گزارش داده بودند تیراندازی‌های کور (Mass shooting) در آمریکا طی ۱۲۴ روز نخست سال ۲۰۲۱ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد که در ۱۲۴ روز نخست سال ۲۰۲۱ دست کم ۱۸۰ تیراندازی کور در آمریکا اتفاق افتاده است.

مقایسه آمار‌های خشونت‌های مسلحانه آمریکا با کشور‌های دیگر جهان نشان می‌دهد ایالات متحده از این لحاظ کشورش کاملاً استثنایی است؛ با آنکه آمریکا حدود پنج درصد از کل جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند نزدیک به ۳۱ درصد از کسانی که مرتکب کشتار‌های جمعی با سلاح می‌شوند ساکن این کشور هستند.

آزادی حمل سلاح یکی از دلایل این پدیده عنوان شده است. قدرتمند بودن لابی سلاح در آمریکا موجب شده وعده‌های سیاستمداران آمریکایی برای محدود کردن حمل سلاح هیچ‌گاه عملی نشود.

روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز روز چهارشنبه گزارش داده بود در منزل کاسیدی انواع سلاح‌ها و مهمات پیدا شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار