کد خبر: ۵۲۶۴۱۱
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸

حجت الاسلام عبادی‌زاده در دیدار با اعضای کمیسیون انرژی مجلس گفت: مشکل برق صنایع استان باید رفع شود.

به گزارش شفاف، محمد عبادی زاده عصر امروز در دیدار با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که برای بررسی وضعیت فعالیت‌های استان در حوزه پالایشگاهی و برق به هرمزگان سفر کرده‌اند بیان داشت: استان هرمزگان از جایگاه ویژه‌ای در بخش اقتصاد کشور برخوردار است، اما متناسب با این جایگاه توسعه نیافته است.

وی افزود: در عمده کشور‌های جهان، شهر‌های ساحلی آبادترین شهر‌ها هستند، اما این معادله در کشور ما حالت معکوس دارد.

نماینده، ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس در این خصوص ادامه داد: بخشی از این مساله به نوع نگاه تصمیم سازان و تصمیم گیران کشور به مناطق ساحلی خصوصا در جنوب کشور بر می‌گردد که امیدواریم این رویکرد تغییر کند.

حجت الاسلام عبادی زاده با بیان اینکه همیشه نوعی گریز از مناطق ساحلی در سیاست گذاران کشور وجود دارد، گفت: در گذشته و تاریخ قبل از اسلام بسیاری از مناطق هرمزگان دارای گمرک و منشا تحول اقتصادی برای کشور بوده است که اکنون می‌توان نام این مناطق را به زور پیدا کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال ۹۶، استان هرمزگان به لحاظ فقر رتبه ۴ کشور و به لحاظ بیکاری نیز تنها ۳ تا ۴ استان از هرمزگان در جایگاه پایین تری قرار دارند که همانطور می‌دانید رابطه معنا داری بین فقر و بیکاری است.

مردم هرمزگان وضعیت خوبی ندارند، اما ۶۵ درصد واردات و صادرات کشور از بندر رجایی است

حجت الاسلام عبادی زاده تاکید کرد: استان هرمزگان از وضعیت خوبی برخوردار نیست و مردم مناطق مختلف آن با فقر و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند و این در حالی است که ۶۵ درصد واردات و صادرات کشور از بندرشهید رجایی استان هرمزگان انجام می‌شود.

نماینده، ولی فقیه در استان هرمزگان ادامه داد: متاسفانه مناطق مختلف استان هرمزگان به لحاظ توسعه تحت الشعاع شهر بندرعباس قرار گرفته اند و این در حالی است که فقر از چهره آن‌ها پیداست و در برنامه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای دیده نمی‌شوند.

حجت الاسلام عبادی زاده گفت: اگر صنعت توسعه یابد و در کنار آن مسائل اجتماعی و فرهنگی دیده نشوند مشکلات زیادی برای جوامع محلی به وجود خواهد آمد.

وی بیان داشت: سهم مردم هرمزگان در برخورداری از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف خصوصا در بخش اشتغال نادیده گرفته شده است که نیاز به کمک شما و سایر نمایندگان در مجلس برای احقاق این حق داریم.

دیدن مردمی گرسنه در کنار صنایع پیشرفته پسندیده نیست

امام جمعه بندرعباس افزود: باید سهم استان هرمزگان از صنایع و نفت مشخص شود همچنین باید دید توسعه سواحل مکران تا چه میزان در عمران آبادانی، کاهش فقر و بیکاری مردم منطقه نقش خواهد داشت؟ بودن مردمی گرسنه، فقیر و بیکار در کنار صنایع پیشرفته پسندیده نیست.

حجت الاسلام عبادی زاده تاکید کرد: امیدوارم توسعه نیروگاه‌های کوچک در کنار نیروگاه‌های بزرگ در دستور کار شما قرار گیرد و تنها تمرکز بر نیروگاه‌های بزرگ نداشته باشید.

وی ادامه داد: توسعه نیرو گاه‌های کوچک نقش مهمی در حوزه امنیت و پدافند غیر عامل دارند و از طرفی نیز بخشی از بار سنگین تامین انرژی از دوش نیروگاه ها‌ی بزرگ برداشته خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت آب شرب برخی از مناطق استان گفت: شهرستان بشاگرد یکی از شهر‌های نادر در زمینه بارندگی خصوصا در تابستان و ۴ فصل و دارای رودخانه‌های فصلی است که بدون مهار به دریا می‌ریزند و مردم آن تشنه باقی می‌مانند.

حجت الاسلام عبادی زاده از شهرستان سیریک و بیابان نیز به عنوان دو منطقه که با بی آبی جدی مواجه هستند یاد کرد و افزود: مردم این مناطق حتی به لحاظ تامین آب شرب مشکل دارند که با احداث سد‌های آبخیز داری و ذخیره آب رود خانه‌های فصلی، مشکل بسیاری از این مناطق برطرف خواهد شد.

نماینده، ولی فقیه در استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به مشکل تامین برق صنایع اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اصلی صنایع استان تامین برق آنهاست که امیدواریم در سال رفع موانع تولید بتوان با دادن مشوق‌هایی به این صنایع، خودشان برق خود را جدا از شبکه برق سراسری تامین نمایند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار