کد خبر: ۵۲۶۵۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲

معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به اینکه پول نفت اعتماد به نفس عمومی را پایی آورده، گفت: پایین بودن اعتماد به نفس باعث شده است تا اگر حقوق مدیران دولتی قطع شود نتوانند برای خود کارآفرینی کنند و درآمد داشته باشند.

به گزارش شفاف، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم افتتاح خانه خلاق و نوآور «ب» گفت: بزرگترین موهبت انسان‌ها، نوآوری است و در واقع تفاوت انسان‌ها با حیوانات هم همین نوآوری است. همین نوآوری در ذهن بشر باعث پیشرفت او شده‌است. شاید بزرگترین نوآوری خداوند هم مرگ باشد که به این واسطه برخی از بین ما می‌روند و جوانان تازه‌ای به میدان می‌آیند تا شرایط تازه‌ای به وجود بیاورند. اما محمد ابوالحسنی عزیز زود از بین ما رفت.

وی افزود: نوآوری، کار دولت و کارمندان دولت نیست. یک کارمند دولت به حقوق دولتی وابسته است و نمی‌تواند نوآوری کند. اصلا تا یک فرد تحت فشار نباشد اقدام به نوآوری نمی‌کند. مراکز شتابدهی هم اگر پولی پرداخت می‌کنند بابت کار شرکتهاست نه برای حقوق کارمندان. رمز حرکت نوآورانه هم همین است، اینکه تمام پاداش‌ها منوط به کار شرکت می‌شود نه برای دریافت حقوق.

ستاری گفت: کارآفرین با نوآوری و خلاقیت خود کسب درآمد می‌کند و جلو می‌رود اما کارمندان دولت تنها پول درآمد نفتی و مالیاتی را به عنوان حقوق دریافت می‌کنند.

معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به اکوسیستم فناوری و نوآوری در کشور توضیح داد: کمتر کشوری پتانسیل‌های ما در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی را دارد و تمام این صنایع با عشق و علاقه افراد ساخته می‌شدند و هنوز هم این علایق در افراد وجود دارد. از زمان‌های قدیم تاکنون هم هیچگونه دخالت و بودجه دولتی برای ایجاد و ساخت این صنایع هزینه‌ نشده‌ است و کاملا مربوط به بخش خصوصی است. دولت‌ها فقط هزینه‌های بخش خصوصی برای فعالیت در این زمینه را کاهش می‌دهند و ریسک را برای فعالیت تا حدودی پایین می‌آورند.

ستاری خاطرنشان کرد: امیدواریم بازسازی بناهای تاریخی مانند خانه استاد بهزاد ادامه داشته باشد و شاهد رشد و توسعه فزاینده خانه‌های خلاق باشیم؛ چرا که روح حاکم بر این بناها اهمیت زیادی دارد و خود انگیزه‌بخش و ترویج‌دهنده فعالیت جوانان در این حوزه‌هاست. جوانانی که در این حوزه‌ها فعالیت‌ می‌کنند همان بهزاد‌ها و ابوالحسنی‌های آینده خواهند بود.

وی ادامه داد: متاسفانه در این سالها با پول نفت اعتماد به نفس عمومی را پایین آورده‌ایم و همین الان پست دولتی را از من بگیرند نمی‌تواند برای خودم کارآفرینی کنم. مدیران دولتی هم اغلب همین‌طور هستند و به پول نفت وابسته‌اند و اعتماد به نفس پایینی دارند.

معاون علمی رئیس جمهور گفت: متأسفانه اعتماد به نفس عمومی هم به واسطه همین پول نفت پایین آمده است و خانواده‌ها اغلب برای رستگاری فرزندانشان به آنها پیشنهاد می‌کنند که کارمند دولت شوند. درواقع تفکر عمومی و زیرساختهای فکری و فرهنگی جامعه در راستای کارآفرینی نابود شده‌است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار