کد خبر: ۵۲۶۵۹۱
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۴

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: هزینه های برگزاری هر دوره از انتخابات متفاوت است. این دوره چهار انتخابات داریم و همین متفاوت ترش می کند.

                          هزینه برگزاری هر دوره از انتخابات چقدر است؟


به گزارش شفاف، سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در برنامه پاستور ۱۴۰۰ که از رادیو گفت‌وگو پخش شد گفت: ۵۹ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۳۰۷ واجد شرایط رای دادن داریم که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر به عنوان رای اولی حضور دارند.

وی ادامه داد: ۷۰۲ هزار صندوق اخذ رای داریم. نسبت به دوره گذشته ده هزار افزایش داشتیم. برگزاری انتخابات به صورت پستی نداریم، اما انتخابات الکترونیک را در سی شهر برای انتخابات شورای شهر داریم. افراد به شعب مراجعه می‌کنند و کارتی شبیه به کارت‌های شناسایی ملی می‌دهیم به آن‌ها و به جای صندوق معمول را انتخاب کنند صندوق‌های رای الکترونیک را استفاده می‌کنند و کد هر نامزد را وارد می‌کنند و عکس و اسم نامزد نمایش داده می‌شود و فرد ورد نظر را ثبت می‌کنند هم در حافظه دستگاه و هم چاپ می‌شود. ما در پایان انتخابات به سمت حافظه دستگاه می‌رویم و شمارش را انجام می‌دهیم و اگر اعتراضی به آرا وجود داشت برگه‌های چاپ شده را بررسی می‌کنیم.

وی افزود: در بسیاری از استان‌های کشور چهار انتخابات داریم. مثل تهران قم مازندران و خراسان انتخابات مجلس خبرگان را خواهیم داشت. در شش استان دیگر هم انتخابات مجلس. حجم کار زیاد خواهد بود و عوامل اجرایی روز‌های پرکاری دارند. پیش بینی مان این است که حدالق ۷۲ ساعت دوستان در کنار ما حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: برای هر کدام از انتخابات تعرفه برگ رای جداگانه چاپ کردیم و صندوق هم در شعبه‌ها به تعداد انتخابات است. برای مثال در تهران در هر شعبه چهار صندوق است.

وی تحلیل اجتماعی و سیاسی جامعه را اینگونه بیان داشت: چهار رکن برای انتخابات در نظر گرفتیم مشارکت سلامت امنیت رقابت انتخابات. امنیت و سلامت انتخابات وظیفه وزارت کشور است. مشارکت و رقابت میدانی ملی است و هر دستگاهی در آن سهم دارند.

موسوی افزود: ما به تفکیک استان‌ها میزان رای اولی‌ها را مشخص کردیم. تجربه بسیار شیرینی است مخصوصا که مقام معظم رهبری بحث مشارکت و جوانان را مطرح کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: