کد خبر: ۵۲۶۶۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۲

زوال عقل بیماری است که سالانه ۱۰ میلیون نفر را درگیر می‌کند و بسیاری از سالمندان از این بیماری رنج می‌برند.

به گزارش شفاف، زوال عقل یک اصطلاح کلی برای افت توانایی ذهنی به میزانی است که در زندگی روزانه فرد تداخل ایجاد می کند. از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر - رایج‌ترین نوع زوال عقل - دو نمونه از این دست هستند. زوال عقل به طور کلی شامل کاهش تدریجی مهارت های حافظه، تفکر و استدلال می شوند. این بیماری بیشتر در سنین بالا و سالمندان شایع است و دلیل آن عادت‌های نادرستی که در زندگی گذشته داشته اید.

اما کدام عادت ها باعث افزایش احتمال ابتلا به زوال عقل می‌شود؟

افزایش سن و فاکتورهای ژنتیکی یکی از دلایلی است که در این بیماری تاثیرگذار است و افراد فقط می‌توانند این دو عامل را مدیریت کنند. اما دلایلی دیگری هم مانند عادت‌های غذایی از جمله سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی تاثیرگذار هستند. 

افراد می توانند با مطالعه زیاد، درمان بیماری افسردگی و شرکت در اجتماع از دچار شدن به زوال عقل در سنین بالا جلوگیری کنند.

 با علائم زوال عقل آشنا شوید

علائم این بیماری بیشتر با ذهن درگیری و حافظه افراد را مورد هدف قرار می‌دهد. اگر حافظه شما در حدی ضعیف شده است که کارهای روزمره خود را فراموش می‌کنید و یا برای پیگیری برنامه خود با مشکل مواجه هستید، از علائم زوال عقل است.

این بیماری به دلیل اینکه عملکرد مغز را مختل می‌کند ممکن است در قدرت تکلم، درک تصاویر، توانایی تصمیم‌گیری و خلق و خوی شما تاثیرگذار باشد.

در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و هر ساله نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به این آمار افزوده می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: