کد خبر: ۵۲۶۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۵

لغو سیاست تک فرزندی و جایگزینی سیاست ۲ فرزندی که از ۵ سال پیش در چین به مورد اجرا گذاشته شده تاثیر چندانی در افزایش علاقه خانوار‌های شهری چینی به فرزندآوری نداشته است.

                          دولت چین ۳ فرزندی را مجاز کردبه گزارش شفاف، دولت چین روز دوشنبه (امروز) با اعلام این مطلب از تغییر سیاست جمعیتی این کشور به سمت افزایش فرزندآوری خانوار‌ها خبر داده است.

دولت چین این سیاست جدید را همزمان با نگرانی‌ها از احتمال کاهش جمعیت این کشور در پی کاهش علاقه خانوار‌ها به فرزندآوری تصویب کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی چین (شینهوا) این تصمیم جدید در جلسه دفتر سیاسی حزب کمونیست چین به ریاست "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین تصویب شده است.

دولت چین از سال ۲۰۱۶ سیاست تک فرزندی را لغو و سیاست دوفرزندی را جایگزین آن کرد. تغییر سیاست جمعیتی در سال ۲۰۱۶ در پی اعمال دهه‌ها سیاست تک فرزندی در چین برای جلوگیری از انفجار جمعیت این کشور بوده است؛ اما این تغییر سیاست هم نتوانسته خانوار‌های چینی را به افزایش فرزند آوری ترغیب کند.

طی سال‌های گذشته همزمان با رشد طبقه متوسط و کاهش فقر و بالا رفلتن استاندارد‌های زندگی در چین، خانوار‌های چینی به دلیل هزینه‌های بالا فرزندآوری علاقه زیادی به داشتن فرزند نداشته و بیشتر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند تک فرزندی باشند و یا برخی خانوار‌ها حتی علاقه‌ای به فرزندآوری ندارند.

همچنین افزایش سطح استاندارد‌های زندگی در چین منجر به بالا رفتن هزینه تشکیل خانواده شده و از میزان ازدواج‌ها نیز کاسته است.

در اوایل ماه جاری میلادی نتایج سرشماری جمعیت چین که هر ۱۰ سال یکبار انجام می‌شود نشان داد که رشد جمعیت این کشور در دهه گذشته کندترین آهنگ رشد طی ۷ دهه گذشته را داشته است.

بر اساس داده‌های این سرشماری هم اینک میانگین نرخ باروری هر زن چینی ۱.۳ فرزند است که این رقم مشابه نرخ باروری برخی از کشور‌های سالخورده جهان همچون ژاپن و ایتالیا است.

دولت چین امیدوار است با افزایش سقف مجاز فرزندآوری برای خانوار‌های این کشور، دستکم در مناطق روستایی چینی خانوار‌ها محدودیت کمتری برای فرزندآوری داشته باشند و نرخ رشد جمعیت این کشور افزایش یابد.

یکی از پایه‌های اصلی رشد اقتصادی چین جمعیت جوان و بیش از ۷۰۰ میلیون نیروی شاغل این کشور است که تا میزان بسیار زیادی هزینه‌های تولید در این کشور را پایین نگه داشته و قدرت رقابت اقتصادی این کشور با کشورهایی، چون ایالات متحده آمریکا را بالا برده است.

بر اساس آخرین آمار‌ها جمعیت چین هم اینک در حدود ۱.۴ میلیارد نفر است. چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست و پس از چین هند با دارا بودن جمعیتی حدود ۱.۳۷ میلیارد نفر در جایگاه دوم است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار