کد خبر: ۵۲۶۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گفت: در ایام انتخابات برخی‌ها به دنبال جذب حداکثری آرای توده‌های مردمی‌اند و از هنرمندان سوءاستفاده ابزاری می‌کنند.

به گزارش شفاف، حمید نیلی گفت: هنرمندان و فعالان عرصه‌های مختلف هنری اعم از سینما و تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، صاحبان نشر و نویسندگان، پژوهشگران و حتی مخاطبان آثار هنری در سراسر کشور حال و روز خوبی را سپری نمی‌کنند و بنا به دلایل متعددی بسیاری از آنان به دلیل سیاست‌های غلط و ناکارآمد شرایط سخت و بغرنجی را سپری می‌کنند.

وی افزود: هنرمندان در سراسر کشور باید به معنای واقعی کلمه جدی گرفته شوند و از سوی نهادهای قانونی و رسمی کشور به رسمیت شناخته شوند. امروزه شرایط فارغ‌التحصیلان هنری در عرصه‌های گوناگون با یک دهه پیش بسیار متفاوت است و تحصیل‌کردگان و فارغ التحصیلان این رشته‌ها امیدوارند تا پس از اتمام تحصیل بتوانند از رشته تحصیلی خود کسب درآمد کنند و به عنوان یک فرصت شغلی جدی به حرفه خود بنگرند.

نیلی همچنین تمرکززدایی بخش فرهنگ و هنر را از کلانشهر تهران بسیار ضروری برشمرد و افزود: فرصت‌ها و امکانات مادی و معنوی و نیز بسط و گسترش زیرساخت‌ها و تعاملات سخت‌افزاری چه در حوزه برنامه و بودجه و چه در عرصه عمران و کادر مجرب و نیروی انسانی باید در سراسر کشور به صورت یکسان و مساوی تقسیم شود تا شاهد بالفعل شدن ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه در تمام نقاط و استان‌های کشور باشیم.

دبیر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با اشاره به سخنان مطرح شده برخی از نامزدهای ریاست جمهوری  اضافه کرد: هنر این مرز و بوم تنها سینما نیست و متأسفم که برخی از نامزدهای ریاست جمهوری نگاهی ابزاری به هنر و هنرمندان دارند؛ در صورتی که شأن هنرمند و ساحت مقدس هنر اجل از شأن سیاست و اداره کشور است و هنرمندان به عنوان پیش قراولان فرهنگ جامعه باید شأنی فراتر از آنچه را که اکنون هستند در جامعه ایفا کنند.

موکداً تأکید می‌کنم که هنر در این مرز و بوم فقط سینما نیست و تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و سایر هنرها هم چه بسا نقشی فراتر و اثربخش‌تر داشته باشند.کم لطفی است که تأثیر و جایگاه تنها هنر زنده جهان یعنی تئاتر، نادیده گرفته شود.

نیلی افزود: استخراج و تدوین سندی جامع و کلی در همه زمینه‌ها و شئون هنری و فرهنگی باید با استفاده از آرا و نظرات متخصصین این حوزه در دستور کار دولت آینده قرار گیرد تا هم وضعیت معیشتی و هم وضعیت حرفه‌ای و شغلی آنان تثبیت شود و دغدغه‌های جدی برخی از آنان که عمر خود را صرف ارتقای فرهنگ و هنر این کشور کردند، به طور جدی مرتفع شود.

نیلی همچنین به فقدان گفتمان رسمی بین هنرمندان و مدیران بالادستی اشاره کرد و گفت: متأسفانه در ایام انتخابات برخی مدیران با اهداف و اغراض سیاسی به دنبال جذب حداکثری آرای توده‌های مردمی‌اند و از هنرمندان استفاده یا سوءاستفاده ابزاری می‌کنند و پس از انتخابات به قشر فرهیخته هنرمند به عنوان طفیلی نگاه می‌کنند و برای آنکه هنر و هنرمند شأن و مرتبه والاتری را در جامعه بیابد کم کاری می‌کنند. این خلأ و فاصله بین مدیران سیاسی و اصحاب فکر و قلم و اندیشه پذیرفتنی نیست و باید از ظرفیت جامعه فرهنگی و هنری کشور به درستی و در جهت پیشبرد منافع ملی و نه حزبی استفاده شود.

نیلی در پایان تأکید کرد: قطعاً حضور آگاهانه و انتخاب درست مردم در پای صندوق‌های رأی در  تشکیل دولتی تأثیرگذار و کشوری آباد، مؤثر و کارساز خواهد بود. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار