کد خبر: ۵۲۶۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱

وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت که هند تعهد خود برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسی را تایید کرده است.

                          لاوروف: هند برای خرید سامانه اس-۴۰۰ مصمم است

به گزارش شفاف، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه گفت که هند در تعهد خود برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه مصمم است.

وی که پس از نشست وزیران کشور‌های بریکس صحبت می‌کرد، در کنفرانس خبری گفت: «من مایل هستم که به اجرای قرارداد تامین سامانه اس-۴۰۰ به هند اشاره کنم. ما شاهد تغییری نبوده و هند تعهد خود در این قرارداد را تایید کرده است».

در اکتبر ۲۰۱۸، مسکو و دهلی نو، توافقنامه تامین ۵ سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ به هند را امضا کردند. انتقال بخش پایانی این سامانه به هند برای نیمه نخست سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است.

لاوروف در ادامه سخنانش گفت که همکاری با هند در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، صنایع دفاعی و بهداشت و درمان به پیش می‌رود.

وزیر دفاع روسیه گفت: «به معنای واقعی کلمه، ما امروز محموله دیگری از واکسن اسپوتنیک V‌را برای دوستان هندی ارسال کردیم که این اقدام علاوه بر گام‌هایی بود که پیشتر اتخاذ شده بود.

علاوه بر دریافت واکسن از روسیه، شرکت «فارما گلند» هند قراردادی را با صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه برای تولید واکسن اسپوتنیک V‌امضا کرده است.

این نگرانی وجود دارد که اقدام هند برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ سبب شود تا این کشور بر اساس قانون کاتسا و به دلیل نقض قانون مبارزه با دشمنان آمریکا، تحت تحریم قرار بگیرد.

ترکیه که یکی از متحدان آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شمار می‌آید به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

این در حالی است که «وندی شرمن» معاون وزارت خارجه ایالات متحده گفته، آمریکا گزینه‌های دیگری را به ترکیه برای لغو تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به دلیل دستیابی به سامانه موشکی «اس -۴۰۰» از روسیه ارائه داده است.

شرمن در مصاحبه با شبکه خبری «سی. ان. ان ترک» گفت: «ما گزینه‌های دیگری به ترکیه ارائه داده‌ایم، آن‌ها دقیقاً می‌دانند که اگر بخواهند از زیر این تحریم‌ها خارج شوند چه باید بکنند. ما در مورد راه‌های برداشتن گام‌های لازم صحبت کرده‌ایم و تصمیم گیری از سوی ترکیه خواهد بود. امیدوارم که بتوانیم راهی پیش رو پیدا کنیم.»

شرمن در روز‌های گذشته از آنکارا بازدید کرده بود و این اولین سفر یک مقام دولت بایدن به ترکیه محسوب می‌شود.

این منبع خبری نوشت، حدس و گمان‌هایی وجود داشت که ترکیه می‌تواند اس-۴۰۰ را به جمهوری آذربایجان یا قطر منتقل کند، اما تاکنون چنین پیشنهادی از طرف آنکارا ارائه نشده است. واشنگتن در دسامبر سال ۲۰۲۰ مطابق قانون آمریکا، مقام‌های ترکیه را بابت خرید اس-۴۰۰ از روسیه تحریم کرد. به دنبال این مسئله S-۴۰۰ ترکیه از پروژه ساخت جنگنده اف-۳۵ نیز حذف شد.

«جیمز جفری» فرستاده پیشین آمریکا در سوریه اخیرا از ترکیه خواسته بود که از خرید سامانه روسی اس-۴۰۰ صرف نظر کند. جفری گفت که این مسئله، «یکی از مهمترین موضوعاتی است که طی سال‌های اخیر، روابط بین دو کشور را تیره کرده است».

چند مقام ترکیه‌ای در گذشته گفته‌اند که آنکارا به فکر عدم استفاده از اس-۴۰۰ نبوده و این قراردادی است که انجام شده و راه بازگشتی ندارد. اگر چه ترکیه با هدف جلوگیری از تشدید تنش با واشنگتن، هنوز سامانه اس-۴۰۰ را به طور کامل فعال نکرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: