کد خبر: ۵۲۶۹۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: نظام مالیاتی ما به دلیل وابستگی درآمد‌های دولت به نفت در حاشیه بوده است.

                          نظام مالیاتی کشور در حاشیه مانده است

به گزارش شفاف، "وحید شقاقی" کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه تیتر امشب گفت: بحث مالیات بحث مهمی ب به گزارش خبرگزاری صدا و سیما "وحید شقاقی" کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه تیتر امشب گفت: بحث مالیات بحث مهمی رای همه دنیا است و در اقتصاد ما هم نظام مالیاتی به دلیل وابستگی درآمد‌های دولت به نفت در حاشیه بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مالیات در دنیا ۳ ماموریت دارد، افزود: یک ماموریت بحث درآمد پایدار برای دولت‌ها و ۲ ماموریت دیگر که در کشور ما کمتر به آن بها داده شده است، مالیات برای کنترل فعالیت‌های مخل تولید و باز توزیع ثروت است.

شقاقی اضافه کرد: ۲۵ تا ۳۸ درصد بودجه عمومی دولت‌های ما در دهه ۹۰ وابسته به درآمد‌های مالیاتی بود و این موضوع نشان می‌دهد سهم دولت از مالیات زیر ۴۰ درصد بوده است.

کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: دلیل اینکه نظام مالیاتی ما نقش پررنگی نداشته، وابستگی اقتصاد ایران به نفت بوده است.

شقاقی گفت: دهه نخست ۱۴۰۰ حساس‌ترین دهه برای ایران خواهد بود و ما در این دهه ۴ ابرچالش بحران آب، جمعیت، صندوق‌های بازنشستگی و پایان عصر صادرات نفت را خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: از سال ۲۰۰۵ میلادی تا ۲۰۱۹ میلادی دنیا توانسته ۲۲ میلیون بشکه نفت را صرفه جویی کند و این در حالی است که تولید روزانه اپک ۲۸ میلیون بشکه نفت است.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: پس وقتی قرار است به پایان صادرات نفت می‌رسیم، از الان باید به فکر این باشیم که کشور ما از سال ۲۰۳۰ میلادی صادرات نفت را نخواهد داشت.

وی ادامه داد: کشوری که ۵۰ سال به درآمد‌های نفتی تکیه داشته است و بین ۳۰ تا ۴۵ درصد بودجه دولت‌ها وابسته بوده و در این اقتصاد نفتی عملا مالیات نقش تزئینی داشته، بیشتر به سمت درآمد مالیاتی رفته در حالی که بحث بازتوزیع بسیار مهم است.

وی فرار مالیاتی، معافیت‌های مالیاتی و نبود پایه‌های مالیاتی را ۳ چالش در درآمد‌های مالیاتی دانست و گفت: در کشور‌های توسعه یافته ۲۰۰ تا ۳۰۰ پایه مالیاتی وجود دارد و در کشور ما ۴۰ پایه مالیاتی دارد و دولت آینده باید برای این ۳ چالش چاره بیندیشید.

"حسین راغفر" دیگر کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به تمایل نداشتن سیاستگذاران به اخذ مالیات گفت: به نظر می‌رسد، آن‌هایی که باید تصمیم بگیرند مالیات بگیرند، خود باید مالیات بپردازند.

وی ادامه داد: ۸۰ درصد صادرات ما معاف از مالیات است و عملا صادرات مواد خام مانند سنگ آهن و محصولات کشاورزی و پتروشیمی و فولاد به اسم صادرات، از یارانه‌های گسترده بخش عمومی استفاده می‌کنند.

راغفر تصریح کرد: امسال حداقل بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار به بنگاه‌های بزرگ پرداخته می‌شود تا صادرات مواد خام داشته باشند.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه ۲ دسته فرار مالیاتی داریم، اضافه کرد: یک فرار مالیاتی از حقوق گمرکی واردات است و دیگری فرار مالیاتی مشاغل اقتصادی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: