کد خبر: ۵۲۷۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸

یک هیأت متشکل از سه سناتور آمریکایی امروز صبح (یکشنبه) در بدو ورود به تایوان اعلام کرد که واشنگتن قرار است ۷۵۰ هزار دوز واکسن کروناویروس به هم‌پیمان خود اهدا کند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تامی داکوورث، کریستوفر کونز و دن سالیوان، دو سناتور دموکرات و یک سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی امروز صبح با یک هواپیمای نظامی آمریکایی وارد تایوان شدند.

تامی داکوورث در بدو ورود بیان کرد: "ما به عنوان دوست اینجا هستیم چراکه می‌دانیم درحال حاضر تایوان با مشکلاتی  روبرو است و حضور ما از هر دو حزب نشان دهنده اهمیت این سفر است".

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد ۲۵ میلیون دوز واکسن کروناویروس از طریق برنامه بین‌المللی کوواکس به کشورهایی که به واکسن نیاز دارند، اهدا کند.

برای آمریکا امری غیرمعمول است که با یک هواپیمای نظامی مقامات را به تایوان بفرستد. چین، تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و تهدید می‌کند در صورت اعلام رسمی استقلال یا مداخله خارجی، از زور استفاده خواهد کرد.

آمریکا از سال ۱۹۷۹ روابط دیپلماتیک خود را با تایوان قطع کرد تا پکن را به عنوان تنها نماینده رسمی چین بشناسد، ولیکن آمریکا همچنان قدرتمندترین متحد تایوان و تامین کننده شماره یک سلاح این جزیره باقی مانده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار