کد خبر: ۵۲۷۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
به مناسبت سالروز محاصره کشورش

وزیر خارجه و نخست وزیر سابق قطر در سخنانی نسبت به یکپارچگی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در پی پایان محاصره دوحه ابراز امیدواری کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از الخلیج آنلاین، حمد بن جاسم، وزیر خارجه و نخست وزیر سابق قطر با انتشار چند پیام در توییتر به مناسبت سالروز محاصره کشورش توسط اعضای دیگر شورای همکاری خلیج فارس نوشت: محاصره به پایان رسید و وارد سال پنجم نشد اما اکنون این سوال مطرح است که آیا شورای همکاری به روال گذشته بازگشته است؟ و یا به آنچه امید داشتیم تبدیل شده است؟

وی گفت: من نسبت به سطح بالای نفرت در منطقه و به بازی گرفتن عواطف و احساسات مردم ناراحت هستم.

بن جاسم ادامه داد: امیدوارم که شورای همکاری بار دیگر یکپارچگی خود را بازیابد و همچنین امیدوارم که ما این یکپارچگی و همبستگی را برای همیشه از دست نداده باشیم.

این مقام سابق قطری همچنین تاکید کرد: ما همچنین امیدواریم که رهبران شورای همکاری اوضاع کنونی و آینده ملت‌هایشان را بررسی کنند و از تجربه‌های تلخ گذشته درس بگیرند و تصمیمات تاریخی را در راستای خواسته و مطالبه ملت‌هایشان اتخاذ کنند.

عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در پنج ژوئن ۲۰۱۷ تمام روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع و علیه این کشور تحریم‌های اقتصادی اعمال کردند. این کشورها قطر را به «حمایت از گروه‌های تروریستی» متهم کردند.

قطر نیز اتهامات این کشورها را رد و اعلام کرد که هیچ درخواست مغایر حقوق بین‌المللی را نخواهد پذیرفت. این بحران با تلاش‌های کویت در چهل و یکمین نشست شورای عالی شورای همکاری خلیج فارس پایان یافت و کشورهای مذکور اقدامات محاصره کننده قطر را لغو کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: