کد خبر: ۵۲۷۱۴۲
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۵
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران:

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران می‌گوید کانادا باید زمینه مشارکت ایرانیان مقیم این کشور را در انتخابات فراهم آورد.

به گزارش شفاف به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با انتشار توییتی، نوشت: «صدها هزار ایرانی در کانادا مقیم هستند که بدلیل موضع سیاست‌زده اتاوا نه تنها از حقوق کنسولی، بلکه اکنون از حق بدیهی تعیین سرنوشت خود از طریق انتخابات نیز محروم‌اند. دولت کانادا موظف است بدون قید و شرط زمینه‌ مشارکت آسان ایرانیان مقیم کانادا در انتخابات ریاست جمهوری را فراهم آورد.»
 
بر اساس گزارش ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، طبق آمارها حدود ۴۰۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند که ترک تابعیت نکرده‌ و در کنار هویت جدید کانادایی، دارای پاسپورت و شناسنامه ایرانی هستند و با اهداف معقول و مشروع، به وطن و زادگاه مادری خود رفت‌ و آمد دارند.

از جمله امور مترتب بر هر شخصی که مقیم کشور دیگری است، امور کنسولی است؛ اعم از دریافت و تعویض گذرنامه و شناسنامه و کارت ملی، امور اسنادی مانند وکالتنامه‌ها، شرکت در انتخابات و مشارکت در تعیین سرنوشت وطن اصلی، مبادله نامه‌های اداری و رسمی و  بسیاری موارد دیگر.

اما دولت کانادا، ایرانیان مقیم این کشور را از دریافت این خدمات محروم کرده و علیرغم اعتراضات ایران، از بازگشایی کنسولگری جمهوری اسلامی خودداری می‌کند.

ایرانیان ساکن این کشور برای انجام امور کنسولی خود مجبورند متحمل هزینه‌های گزاف شده و برای انجام چنین اموری به ایران سفر کنند یا به کشورهای دیگر بروند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: