کد خبر: ۵۲۷۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰

نتایج مطالعات جدید محققان دانشگاه میشیگان، عامل اصلی واکنش شدید هنگام مواجهه با ترس در کودکان را مشخص کرد.

به گزارش شفاف، چرا برخی از نوزادان بیش از دیگران نسبت به خطر درک شده واکنش نشان می‌دهند؟ طبق تحقیقات جدید دانشگاه ایالتی میشیگان و دانشگاه کارولینای شمالی، بخشی از پاسخ را می‌توان در یک مکان شگفت آور یافت: سیستم هضم نوزاد.

سیستم گوارشی انسان میزبان جامعه وسیعی از میکروارگانیسم‌هاست که به عنوان میکروبیوم روده شناخته می‌شوند. تیم تحقیقاتی MSU-UNC دریافتند میکروبیوم روده در نوزادان با واکنش ترس شدید و نوزادانی که واکنش خفیف‌تری دارند، متفاوت است.

این پاسخ‌های ترس (چگونگی واکنش کسی در برابر یک موقعیت ترسناک) در اوایل زندگی می‌تواند شاخص‌های سلامت روان در آینده باشد و شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که بهزیستی عصبی را به میکروبیوم روده گره می‌زند.

یافته‌های جدید نشان می‌دهد میکروبیوم روده می‌تواند روزی ابزاری جدید برای نظارت و پشتیبانی از رشد عصبی سالم در اختیار محققان و پزشکان قرار دهد.

ربکا کنیکمایر، رهبر مطالعه جدید MSU که در ۲ ژوئن در مجله نیچر کامیونیکشن، منتشر شد، گفت: این دوره اولیه رشد، فرصتی فوق‌العاده برای ارتقاء رشد سالم مغز است. میکروبیوم یک هدف هیجان انگیز جدید است که می‌تواند به طور بالقوه برای آن استفاده شود.

مطالعات در مورد این ارتباط و نقش آن در واکنش به ترس در حیوانات باعث شد تا کنیکمایر، دانشیار گروه اطفال و رشد انسانی کالج پزشکی انسانی و تیم او به دنبال چیزی مشابه در انسان‌ها باشند و مطالعه چگونگی برخورد انسان به ویژه کودکان خردسال از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در برخی موارد می‌تواند به پیش بینی سلامت روان کمک کند.

کنیکمایر گفت: واکنش‌های ترس بخشی طبیعی از رشد کودک است. کودکان باید از تهدید‌های محیط خود آگاه بوده و آماده پاسخگویی به آن‌ها باشند، اما اگر آن‌ها نتوانند در هنگام ایمنی این پاسخ را کاهش دهند، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند که ممکن است بعد‌ها در زندگی دچار اضطراب و افسردگی شوند.

به گفته کنیکمایر در انتهای دیگر طیف پاسخ، کودکانی که دارای پاسخ ترس فوق‌العاده خاموش هستند، می‌توانند صفات بی‌عاطفه و غیراحساسی مرتبط با رفتار ضد اجتماعی پیدا کنند.

برای تعیین اینکه آیا میکروبیوم روده به واکنش ترس در انسان متصل است، کنیکمایر و همکارانش یک مطالعه آزمایشی را با حدود ۳۰ نوزاد طراحی کردند. محققان این گروه را با دقت انتخاب کردند تا آنجا که ممکن است عوامل موثر بر میکروبیوم روده را ثابت نگه دارند. به عنوان مثال همه کودکان از شیر مادر تغذیه کرده و هیچ یک از آنتی بیوتیک استفاده نمی‌کردند.

محققان سپس میکروبیوم کودکان را با تجزیه و تحلیل نمونه‌های مدفوع مشخص و پاسخ ترس کودک را با استفاده از یک آزمایش ساده ارزیابی کردند.

کنیکمایر گفت: ما واقعا می‌خواستیم این تجربه هم برای بچه‌ها و هم برای والدینشان لذت بخش باشد. این‌ها واقعا انواع تجربیاتی است که نوزادان در زندگی روزمره خود تجربه می‌کنند.

محققان با جمع آوری تمام داده‌ها ارتباط معناداری بین ویژگی‌های خاص میکروبیوم روده و قدرت پاسخ‌های ترس نوزاد مشاهده کردند. به عنوان مثال کودکان با میکروبیوم‌های ناهموار در یک سالگی ترس بیشتری داشتند. میکروبیوم‌های ناهموار تحت سلطه مجموعه کوچکی از باکتری‌ها هستند، در حالی که حتی میکروبیوم‌ها تعادل بیشتری دارند.

محققان همچنین کشف کردند که محتوای جامعه میکروبی در یک سالگی مربوط به پاسخ‌های ترس است. در مقایسه با کودکانی که ترس آن‌ها کاهش یافته است، نوزادانی که پاسخ آن‌ها بیشتر است برخی از انواع باکتری‌ها را دارند؛ با این حال تیم ارتباطی را بین میکروبیوم روده کودکان و نحوه واکنش آن‌ها در برابر غریبه‌هایی که ماسک ندارند، مشاهده نکردند. به گفته کنیکمایر این احتمالا به دلیل قسمت‌های مختلف مغز است که درگیر پردازش شرایط بالقوه ترسناک هستند.

کنیکمایر گفت: در مورد غریبه‌ها، یک عنصر اجتماعی وجود دارد؛ بنابراین کودکان ممکن است سرسختی اجتماعی داشته باشند، اما غریبه‌ها را تهدید فوری نمی‌دانند. این قسمت به ارزیابی سریع مغز می‌رود.

به عنوان بخشی از مطالعه، این تیم همچنین با استفاده از فناوری MRI از مغز کودکان تصویربرداری کرده است. آن‌ها دریافتند محتوای جامعه میکروبی در ۱ سال با اندازه آمیگدالا بخشی از مغز است و در تصمیم گیری سریع در مورد تهدید‌های احتمالی نقش دارد.

اتصال نقاط نشان می‌دهد میکروبیوم ممکن است بر نحوه رشد و عملکرد آمیگدالا تاثیر بگذارد. این یکی از بسیاری از امکانات جالب کشف شده در این مطالعه جدید است که تیم در حال کار برای تکثیر آن است. کنیکمایر همچنین در حال آماده سازی برای راه اندازی پرسش‌های جدید با همکاری‌های جدید است. 

او گفت: ما فرصت بسیار خوبی برای حمایت از سلامت عصبی در ابتدای کار داریم. هدف بلند مدت ما این است که یاد بگیریم برای تقویت رشد و توسعه سالم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم.


انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: