کد خبر: ۵۲۷۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵

به این ترتیب اگر شما نیز قصد استفاده از سیستم های تهویه مطبوع یا HVAC را دارید و مایلید پیش از خرید، اطلاعات کاملی در این زمینه بدست بیاورید، پیشنهاد می کنیم این مقاله از گروه کارخانجات ساران را به هیچ عنوان از دست ندهید.

سیستم های تهویه مطبوع این روز ها به بخش جدا نشدنی از زندگی های ما در هر مکان و ساختمانی تبدیل شده اند، و در همه مکان های اداری، صنعتی، تجاری و حتی مسکونی حداقل یک سیستم گرمایشی و سرمایشی به چشم می خورد.

اما چه چیزی باعث شده تا استفاده از این سیستم ها، یعنی سیستم های HVAC تا این حد در اماکن مختلف ضروری باشد؟

در مقاله ای که اکنون درحال مطالعه ی آن هستید، قصد داریم تا نگاهی کلی به دو مورد از سیستم های تهویه ای داشته، و علاوه بر معرفی آنها به برخی از مزایا و معایبی که خرید آنها می تواند برای شما داشته باشد نیز بپردازیم.

اما پیش از آن، به سوالی کمی قبل تر درباره اهمیت استفاده از این سیستم ها وجود دارد خواهیم پرداخت تا برخی از مهم ترین دلایل خرید این سیستم ها را با همدیگر بررسی کنیم.

به این ترتیب اگر شما نیز قصد استفاده از سیستم های تهویه مطبوع یا HVAC را دارید و مایلید پیش از خرید، اطلاعات کاملی در این زمینه بدست بیاورید، پیشنهاد می کنیم این مقاله از گروه کارخانجات ساران را به هیچ عنوان از دست ندهید.

گروه کارخانجات ساران

چرا باید از سیستم های HVAC استفاده کنیم؟

سیستم های تهویه مطبوع اصلی ترین تجهیزاتی هستند که وظیفه ی تهویه و تنظیم میزان دما، تازه سازی و جریان هوا و تهویه و خنک سازی هوای کل یک ساختمان و مجموعه را بر عهده دارند.

شاید زمانی که وارد یک محیط می شوید، نتوانید ماشین ها و تجهیزاتی که در این زمینه مشغول به کار هستند را مشاهده کنید، اما قطعا می توانید تاثیری که آنها بر روی اتمسفر و هوای آن می گذارند را حس کنید.

در ادامه به برخی از اصلی ترین دلایل استفاده از این سیستم ها در مراکز و ساختمان ها خواهیم پرداخت.

* کنترل کلی آب و هوای ساختمان

سیستم های تهویه هوای مطبوع وظیفه ی کنترل و تنظیم کلی وضعیت آب و هوای یک ساختمان را بر عهده دارند. علاوه بر آن، زمانی که به دلیل تغییرات فصلی، تغییرات آب و هوایی در خارج از ساختمان را شاهد باشیم، می توانیم با استفاده از این سیستم ها به راحتی دمای مورد نظر خود را در داخل ساختمان تامین نماییم.

برای مثال در فصل زمستان، سیستم گرمایشی (معمولا هیتر ها و بویلر ها) با افزایش دمای محیط سعی می کنند آن را به میزانی مطلوب و مناسب افزایش بدهند تا سرمای حاصل از فضای بیرون بر راحتی ما تاثیر نگذارد.

همچنین در فصل های گرم سال نیز سیستم های HVAC با انجام برخی فرایند ها می توانند سرمای مورد نیاز برای خنک کردن کل فضای ساختمان را تامین کنند  تا گرمای خارج از ساختمان باعث اخلال در راحتی ساکنان نشود.

* بهبود عملکرد کارکنان در محیط های کاری

هیچ کارمندی از کار کردن در محیطی که فضا و دمای آن بیش از حد سرد یا گرم باشد لذت نخواهد برد، و البته که این مسئله می توانند تمرکز افراد را بطور کلی تحت تاثیر قرار بدهند.

به این ترتیب یکی دیگر از دلایل اهمیت استفاده از سیستم های تهویه هوای مطبوع، این است که داشتن شرایط دما و آب و هوایی مناسب در یک محیط کاری می تواند تا حد زیادی باعث افزایش کیفیت کار کارمندان و کارکنان در محیط های اداری و یا صنعتی شود.

دلیل آن نیز این است که اگر کارکنان شما در محیطی کار کنند که شرایط راحتی و آسایش آنها فراهم باشد، انگیزه ی بیش تری خواهند داشت تا بتوانند بهترین عملکرد خود را ارائه کنند، چرا که از کار خود رضایت خواهند داشت.

به این ترتیب داشتن یک سیستم HVAC مناسب در محیط کاری شما می تواند رضایت شغلی کارمندان را تضمین کرده و در نتیجه به شما در بدست آوردن نتایج و بازدهی بیش تر از سوی آنها کمک کند.

* بهبود کیفیت هوا

سیستم های تهویه مطبوع نه تنها می توانند دمای مربوط به یک محیط را تنظیم کنند، بلکه این قابلیت را دارند تا کیفیت هوای آن را نیز بهبود ببخشند.

به منظور بهبود و افزایش کیفیت هوا، علاوه بر اینکه لازم است که جریان و گردش هوا همیشه برقرار باشد، رطوبت هوا نیز نقش بسیار مهمی در آن ایفا می کند و یک سیستم HVAC مناسب می تواند میزان رطوبت هوای محیط را کاهش بدهد تا افراد بتوانند از یک هوای با کیفیت و مطلوب لذت ببرند.

* صرفه جویی در هزینه

خرید یک سیستم تهویه مطبوع با کیفیت و مناسب می تواند یک سرمایه گذاری عالی برای کسب و کار ها و صاحبان ساختمان های اداری و مسکونی باشد چرا که با استفاده از آنها می توانند هزینه های مربوط به انرژی را تا حد بسیار زیادی کاهش بدهند.

خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، روز هایی که باید از فن ها و سیستم های خنک کننده ی قدیمی استفاده می کردیم تا دمای محیط مورد نظرمان را خنک تر یا گرمتر کنیم به پایان رسیده است.

همچنین اگر فراموش کنیم که سیستم های خنک کننده ی خود را خاموش کنیم، دیگر نیازی نیست که به فکر هزینه های اضافی که در پی خواهد داشت باشیم، چرا که جدیدا این سیستم ها می توانند بصورت خودکار عمل کنند، و شما می توانید آنها را برنامه ریزی کنید تا در زمان های خاصی خاموش شوند.

به عنوان مثال، سیستم های خنک کننده ی جدید این قابلیت را دارند تا زمانی که با استفاده از سنسور های خود احساس کنند که دمای محیط به دمای مورد نظر شما رسیده است از حرکت بایستند و هر زمان که دمای آن از حد تعیین شده پایین تر برود مجددا شروع به کار کردن کنند.

حتی برخی از این دستگاه ها این قابلیت را دارند که تشخیص بدهند چه زمانی کارکنان یک شرکت یا سازمان از محیط خارج شده اند تا بصورت خودکار خاموش شوند. به این ترتیب، از آنجایی که این سیستم ها بیهوده به فعالیت خود ادامه نمی دهند، می توانند تا حد زیادی باعث کاهش هزینه های انرژی شما شوند.

انواع سیستم های تهویه مطبوع

با نگاهی ساده به مطالبی که تا به اینجای کار مطرح شد، می توان گفت که علاوه بر راحتی و آرامش افراد، صرفه جویی در هزینه و انرژی از جمله دیگر دلایلی هستند که می توانند ضرورت استفاده از سیستم های HVAC را افزایش بدهند.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که همه ی این سیستم های HVAC بصورت هم شکل و با کیفیت یکسانی طراحی نشده اند. به همین دلیل لازم است تا شما به عنوان یک مصرف کننده با برخی از اصلی ترین تجهیزات موجود در بازار، نحوه ی استفاده از آنها و مزایا و معایب آنها آشنایی داشته باشید.

اما شناختی کلی از همه سیستم ها و دستگاه های موجود در بازار می تواند کاری وقت گیر و خسته کننده باشد، چرا که همه روزه شاهد هستیم که سیستم ها و دستگاه های جدیدی توسط شرکت ها و کارخانه ها ارائه می شوند.

به همین دلیل، گروه کارخانجات ساران که از جمله اصلی ترین و بزرگ ترین ارائه دهندگان سیستم گرمایش و سرمایشی در ایران و خاورمیانه به شمار می رود، قصد دارد در ادامه دو مورد از شناخته شده ترین سیستم های تهویه هوای مطبوع را به شما عزیزان معرفی کند تا با اطلاعات و دید کامل تری اقدام به خرید سیستم های مورد نیاز خود کنید.

این دو سیستم شامل مینی چیلر ها و کندانسینگ یونیت ها هستند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم:

- مینی چیلر

چیلر ها امروزه یکی از اصلی ترین دستگاه ها و سیستم های خنک کننده ای هستند که در ساختمان های صنعتی، اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند و طرفداران بسیاری دارند.

اما مشکلی که در خصوص استفاده از این سیستم ها وجود دارد این است که آنها تنها برای ظرفیت های سرمایشی بالا تولید می شوند، که این مسئله باعث شده تا استفاده از آنها در محیط ها کوچک صرفه ی اقتصادی نداشته باشد.

به همین دلیل است که شرکت ها و کارخانه های مختلف دستگاه های مینی چیلر را وارد بازار کردند، و امروزه اماکنی مثل ساختمان های مسکونی و اداری کوچک تر می توانند با خرید مینی چیلر از تمام امکانات یک چیلر معمولی استفاده کنند، و علاوه بر قابلیت سرمایشی، از ویژگی های گرمایشی آن نیز بهره مند شوند.

از آنجایی که هدف اصلی ساخت و طراحی این دستگاه ها کم کردن حجم چیلر و پایین آوردن هزینه ی نصب و خریداری آنهاست، شرکت های تولید کننده اغلب در طراحی آنها از روش هواخنک استفاده می کنند، چرا که نوع هواخنک این دستگاه ها به صرفه تر از نوع آب خنک می باشد.

از جمله دیگر تفاوت ها و مزایایی که مینی چیلر ها نسبت به چیلر های معمولی دارند این است که بخش برج خنک کننده از این دستگاه ها حذف می شود، و به این ترتیب نیازی نیست که آنها را در موتورخانه ها و یا بخش تاسیسات یک ساختمان قرار بدهیم و می توان به راحتی آنها را روی پشت بام ساختمان نصب نمود.

مزایای خرید مینی چیلر

برخی از مزایایی که استفاده از یک مینی چیلر می تواند در اختیار ما قرار بدهد شامل:

 • سایز و اندازه کوچک: مهم ترین مزیت مینی چیلر ها داشتن سایز و اندازه ای کوچک تر نسبت به بسیاری از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است که باعث می شود بتوانیم از آنها در هر جایی از ساختمان استفاده کرده و در صورت نیاز آن را منتقل کنیم.
 • عدم تخریب محیط زیست: از آنجایی که مینی چیلر ها برای کار خود یعنی خنک کردن محیط از گاز مبرد کمتری استفاده می کنند، اثرات تخریبی کمتری به محیط زیست وارد می کنند، این درحالی است که سیستم های دیگر مثل اسپلیت ها و داکت ها از این قابلیت بهره مند نمی باشند.
 • صرفه اقتصادی: همانطور که گفتیم، مینی چیلر ها سیستم های از نوع هواخنک هستند و نسبت به چیلر های آب خنک قیمت پایین تری دارند. دلیل آن نیز این است که این دستگاه ها تنها از فن کندانسور استفاده می کنند و خبری از پمپ آب کندانسور و برج خنک کننده در آنها نیست.
 • مناسب برای آب و هوای مرطوب: دیگر مزیت مهمی که مینی چیلر ها نسبت به چیلر های معمولی دارند این است که استفاده از آنها در مناطق مرطوب بلامانع است. بطور کلی خنک کردن آب در مناطق مرطوب باتوجه به خاصیت ترمودینامیکی آب امری بسیار سخت و در مواردی غیر قابال امکان است، لذا از مزایای مینی چیلر این است که برای خنک کردن هوا از آب استفاده نمی کند.

مینی چیلر

معایب استفاده از مینی چیلر

حال که با مزایای خرید مینی چیلر آشنا شدیم، بیایید از برخی معایب این دستگاه نیز غافل نشویم:

 • طول عمر کوتاه: از آنجایی که مینی چیلر ها سایز و اندازه کوچک تری دارند، از وسایل و تجهیزات ساده تری در آنها استفاده شده است که باعث آسیب پذیر بودن آنها در برابر برف، باران، سرما و گرمای شدید خواهد شد.
 • پوشش فضای کمتر: مینی چیلر ها برای ساختمان های مسکونی و تجاری کوچک ساخته شده اند و به همین دلیل فضای کمتری را تحت پوشش خود قرار می دهند که باعث می شود استفاده از آنها برای ساختمان های بزرگ به صرفه نباشد.
 • امنیت پایین تر نسبت به چیلر ها: همانطور که گفتیم، مینی چیلر ها در فضا های باز نصب می شوند که این امر ممکن است احتمال آسیب و یا سرقت این دستگاه ها را افزایش بدهد.

- کندانسینگ یونیت چیست؟

دیگر سیستمی که در این مقاله به معرفی آن می پردازیم کندانسینگ یونیت ها هستند که اکثرا در مصارف صنعتی از آنها استفاده می شود.

این یونیت ها، دستگاه هایی هستند که کنترل دما در سیستم های تهویه هوا، پمپ های حرارتی، چیلر ها و یخچال ها را بر عهده دارند و با فشرده سازی گاز مبرد می توانند انرژی را به شکل گرما به جریان انداخته و با استفاده از کویل ها آن را پمپ کنند تا از طریق هوای موجود در اطراف کویل، فرایند لازم برای گرم کردن یا خنک کردن محیط را پیاده کنند.

این دستگاه ها و سیستم های خنک کننده در ظاهر شباهت زیادی به چیلر های هوایی و مینی چیلر ها دارند و می توان آنها را به عنوان نوعی از سیستم های تهویه ای برای ساختمان ها معرفی کرد.

بطور کلی این سیستم ها با انتقال حرارت میان هوای اطراف کویل کار می کنند که در کنار یک فن خنک کننده، عملکرد آنها تکمیل می شود.

مدل های بسیار زیادی از کندانسینگ یونیت ها در بازار به چشم می خورد و در صورتی که قصد خرید کندانسینگ یونیت را داشته باشید، لازم است ابتدا نیاز های خود را با فروشندگان مطرح کنید، و همچنین می توانید از کارشناسان و متخصصان ساران کمک بگیرید.

انواع کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت ها در دو نوع هواخنک و آب خنک ساخته می شوند. نوع هواخنک، نوعی است دستگاه از طریق تبادل انرژی با هوا خنک می شود، و در آن مبرد داغ خروجی از کمپرسور ها وارد لوله های فین دار شده، و سپس هوای محیط توسط فن های دمنده یا مکنده از روی لوله ها عبور میکند و خنک می شود.

اما در نوع آب خنک، کندانسور که شامل مبدل پوسته و لوله است با استفاده از تبادل انرژی با آب خنک می شود. در این نوع دستگاه ها، مبرد خروجی که دمای بسیار بالایی دارد از کمپرسور ها خارج شده و وارد پوسته کندانسور می شود و جریان آبی با دمای مناسب که توسط برج های خنک کننده تولید شده اند، از درون لوله ها عبور می کنند.

اجزای تشکیل دهنده کندانسینگ یونیت

در اکثر کندانسینگ یونیت ها از دو مولفه اصلی استفاده شده است که شامل:

 • کمپرسور: مکانیزمی که در آن فشار مبرد افزایش پیدا می کند تا انرژی لازم برای به جریان افتادن مبرد در مسیر سیکل به وجود بیاید.
 • کندانسور: به منظور دفع گرمای بخار داغی که از مبرد خروجی از کمپرسور حاصل می شود از کندانسور ها استفاده می کنیم.

کندانسینگ یونیت

در چه مواردی از کندانسینگ یونیت استفاده می کنیم؟

کندانسینگ یونیت ها در دو حوزه اصلی مورد استفاده قرار می گیرند که شامل موارد زیر می باشند:

 1. تبرید: از اصلی ترین حوزه های استفاده از کندانسینگ یونیت سیستم های تبریدی است. مثال هایی از این موارد را می توان استفاده از کندانسینگ یونیت های ظرفیت پایین در یخچال های فروشگاهی یا صنعتی، و کندانسینگ یونیت های آب خنک و ظرفیت بالا در سردخانه ها دانست.
 2. تهویه مطبوع: دیگر استفاده گسترده از کندانسینگ یونیت ها در سیستم های تهویه مطبوع شامل کولر های گازی، داکت اسپلیت و سیستم های VRF می باشند که در آنها از کندانسینگ یونیت به عنوان یونیت های خارجی استفاده می شود. همچنین از نوع هواخنک و آب خنک این دستگاه ها در هواساز هایی که با کویل های سرمایشی DX کار میکنند نیز استفاده می شود.

مزایا و معایب کندانسینگ یونیت

خرید کندانسینگ یونیت مانند هر دستگاه دیگری مزایا و معایبی به همراه خواهد داشت. برخی از این مزایا شامل مواردی می باشند که در ادامه مشاهده می کنید:

 • طراحی کم حجم،
 • نصب آسان و قابل حمل بودن دستگاه،
 • قیمت مناسب در کنار طول عمر بالا،
 • انعطاف پذیری بالا به دلیل قرار گرفتن در فضای باز.

در کنار این موارد لازم است به برخی از معایب این دستگاه نیز اشاره کنیم:

 • صدای نسبتا زیاد به دلیل فعالیت فن ها،
 • نیاز تقریبا بالا به رسیدگی و سرویس دستگاه،
 • نیاز به تمیز کاری و نظافت مثل گند زدایی و تامین آب تازه در مدل آب خنک.

============================

خط‌ مشی گروه کارخانجات ساران :

گروه کارخانجات ساران اصول زیر را به عنوان خط مشی سازمانی خود در راستای نیل به اهداف فوق الذکر تبیین نموده و همواره در تمامی سطوح سازمانی خود را پایبند به آنها می داند:

 • بهبود مداوم عملکردها
 • افزایش میزان رضایتمندی مشتری
 • افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات
 • بهبود مستمر سیستم مدیریت کیفیت و زیست محیطی
 • پیشگیری، کنترل و کاهش فعالیت هایی که باعث آلودگی زیست محیطی می گردد
 • رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی و الزامات مرتبط در راستای حفظ محیط زیست
 • استفاده صحیح و مناسب از منابع انرژی و مواد اولیه
 • ایجاد مدیریت موثر ایمنی و سلامت به منظور بهبود و افزایش سلامت جسمی و روانی کارکنان و پیشگیری از جراحت و بیماری در فعالیت ها با کنترل حوادث و عوامل زیان آور محیط کار
 • حذف، کاهش و کنترل پیامدهای نامطبوع زیست محیطی و پیشگری از آلودگی و تخریب محیط زیست از طریق اصلاح فرآیندها، خدمات و استفاده بهینه از منابع طبیعی انرژی
 • ارتقای فرهنگ و افزایش آگاهی های ایمنی، بهداشت و محیط زیست در کارکنان
 • ارتقای توانمندی کارکنان از طریق رشد آگاهی، آموزش، ظرفیت های یادگیری، انگیزه و کارتیمی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار