کد خبر: ۵۲۷۲۲۷
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹

یک عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به اینکه مطالبه‌گری در حوزه محیط زیست برعهده‌ تمامی افراد است، گفت: راه‌ حل کردن چالش‌ها و مشکلات زیست‌محیطی جایگزین کردن سیاست‌ها و برنامه‌های فعلی با سیاست‌هایی است که بر اساس رویکردهای نوین و اثر بخش تنظیم شده‌اند.

به گزارش شفاف، پروین فرشچی در همایش‌‍‌ نیم قرن حفاظت از زیست بوم‌های ایران ضمن اشاره به اهمیت مسئولیت اجتماعی در حوزه محیط زیست گفت: حفاظت از محیط زیست و مطالبه‌گری از بهره‌برداران منابع طبیعی برعهده‌ تمامی افراد است.

این عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه ضمن بیان اهمیت دریاها تصریح کرد: تنها راه‌ حل کردن چالش‌ها و مشکلات زیست محیطی جایگزین کردن سیاست‌ها و برنامه‌های فعلی با سیاست‌هایی است که بر اساس رویکردهای نوین و اثر بخش تنظیم شده‌اند. از سویی دیگر اهمیت دادن به جامعه دانشگاهی و نخبگان تحصیلکرده در حوزه محیط زیست می‌تواند در حل بخشی از مشکلات محیط زیست موثر باشد.

در ادامه این همایش فاطمه طباطبایی یزدی - عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد - ضمن اشاره به مدیریت حیات وحش و مناطق حفاظت شده اظهار کرد: احیای مناطق حفاظت شده ازجمله اولویت‌های حوزه محیط زیست است. طی نیم قرن اخیر برای حفاظت از محیط زیست به چند موضوع مهم و اساسی توجه نشده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به عدم استفاده از توان علمی و تخصصی در حوزه محیط زیست، عدم کفایت نیروی انسانی و امکانات به‌کار رفته در حفاظت، عدم استفاده از توان و نیروهای گروه‌ها و انجمن‌های مردم‌ نهاد و نبود آمار معتبر و قابل اعتماد نظیر سرشماری‌ها در حوزه محیط زیست اشاره کرد.

 در بخش دیگری از این همایش بهمن ایزدی - محقق و کنشگر محیط زیست - تصریح کرد: در گذشته به دلیل اهمیت خاص زیستگاه‌ها، دسته‌بندی برای این مناطق صورت گرفت و برنامه مناطق چهارگانه حفاظت و مدیریت حفاظت، تدوین شد و در دستور کار قرار گرفت اما متاسفانه طی نیم قرن اخیر مسئله حفاظت نتیجه نزولی داشته است. 

ایزدی با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل‌های زاگرس از بی‌تفاوتی مسئولان گلایه کرد و گفت: مسئله حفاظت نیاز به ایجاد سیستم حفاظت مشارکتی دارد که جامعه محلی، انجمن‌های مردم نهاد و گروه‌های هدف باید در آن نقش داشته باشند.

الهه موسوی - روزنامه‌نگار و کنشگر حوزه محیط زیست - نیز در پایان این نشست به اولین ماده حقوقی درمورد حفاظت از محیط زیست که در سال ۱۳۰۷ وارد قانون مدنی شد، اشاره کرد و گفت: کمبود بودجه یکی از مشکلات اصلی حفاظت در کشور است. 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: