کد خبر: ۵۲۷۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۸
در پژوهشی مشترک با موسسه Westerdijk هلند؛

در پژوهش مشترک دکترسمیه دولت آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه Westerdijk هلند، تنوع مولکولی و پراکنش گونه های قارچ آسپرژیلوس با تعیین توالی ژن‌های کالمودولین بررسی شد.

به گزارش شفاف، دولت آبادی درباره این پژوهش گفت: این قارچ که طیف وسیعی از عفونت ها را ایجاد می کند، اصلی ترین پاتوژن قارچی در سطح جهان با میزان مرگ و میر بالا است.

عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: اطلاعات بالینی در یک دوره شش ساله، از بیمارستان های مشهد و تهران نشان می دهد پراکنش این قارچ در ایران به عنوان یک کشور خشک متفاوت از دیگر کشورها است و بررسی اطلاعات بالینی بیماران و شرایط زمینه ای آنها، در راستای کنترل بهتر این بیماری عفونی تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین نتایج این پژوهش که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه Westerdijk Fungal Biodiversity Institute کشور هلند به صورت مقاله در ژورنال mycopathologia با IF=2.45 و رتبه Q1 منتشر شده است.

این کار تحقیقاتی با همکاری موسسه Westerdijk صورت پذیرفته که عضوی از آکادمی سلطنتی علوم هلند و یکی از اصلی ترین کلکسیون قارچی دنیا است.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم،  لینک این مقاله از طریق آدرس اینترنتی https://link.springer.com/article/10.1007/s11046-021-00563-z قابل دسترسی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار