کد خبر: ۵۲۷۲۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹

سند تفاهم‌نامه همکاری بین موزه‌ دولتی الکساندر پوشکین روسیه با موزه نیاوران ایران همزمان با سفر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور به مسکو امضا شد.

به گزارش شفاف، سند تفاهم‌نامه همکاری بین موزه‌ دولتی الکساندر پوشکین روسیه با موزه نیاوران ایران همزمان با سفر دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان به مسکو، در مراسمی به امضای امیر رضا شریف‌نیا، مدیر موزه نیاوران و مارینا لوشاک، رئیس موزه دولتی پوشکین رسید.

 براساس این یادداشت تفاهم‌نامه که امروز 18 خرداد 1400 به امضا رسید، قرار است موزه‌های نیاوران و پوشکین در زمینه آموزشی، پژوهشی، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و تبادل آثار تاریخی به‌منظور نمایش در دو کشور همکاری کنند.

موزه دولتی «الکساندر پوشکین» یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های هنر ملل در روسیه و جهان است.

موزه‌ای با قدمت بیش از یک قرن که در حال حاضر بیش از 670هزار اثر هنری، از جمله تابلوهای نقاشی، مجسمه، آثار باستانی، سکه و اشیا مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی در آن نگهداری می‌شود.

مجموعه‌ای غنی از عتیقه جات قرون وسطایی و دوره رنسانس، آثار مصر باستان و عهد عتیق، تابلوهای نقاشی اروپا از قرن هشتم تا هجدهم میلادی، آثار هنر یونان و روم باستان در طبقات مختلف این موزه به تماشای عموم گذاشته شده است.

عملیات ساخت این موزه از سال 1898 میلادی آغاز و پس از 14 سال، در سیزدهم ژوئن 1912 میلادی با حضور «امپراتور نیکلای دوم» آخرین تزار روسیه، افتتاح شد.

در سال 1932 میلادی نیز عنوان موزه دولتی را دریافت کرد و 5 سال بعد بطور رسمی نام الکساندر پوشکین، شاعر و ادیب بزرگ روسی، برای آن انتخاب شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: