کد خبر: ۵۲۷۳۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۳

رئیس دانشگاه آزاد تهران مرکز به بیان توضیحاتی درباره تکلیف رئیس جمهور آتی درباره صنعت هسته‌ای کشور پرداخت.

سید محمود رضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد تهران مرکز و استاد تمام دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گویی، درباره وظایف و مسئولیت‌های جامعه دانشگاهی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای یک جمع دانشگاهی و علمی زیبا نیست که زیر پرچم یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری برود.

آقامیری در ادامه بیان کرد: ما در فضایی قرار داریم که به عبارتی به نقطه صفر یا صدی رسیده‌ایم، کشور ما در همه زمینه‌ها یک روند صعودی را طی کرده به عبارتی شرایط بین‌المللی، شرایط تحریم، شرایط اجتماع به نحوی مدیریت شده که باعث نگرانی همه جامعه شده است.

رئیس دانشگاه آزاد تهران مرکز افزود: تبلور این نگرانی در مسائل اقتصادی هم دیده شده، مقام معظم رهبری در بیانات اخیر خود اشاره کردند که معیشت و اقتصاد ریشه سایر فعالیت‌های کشور را می‌زند، یعنی کار به جایی رسیده که مرغ و تخم مرغ برای سایر سیاست‌های کلی کشور تصمیم گیری می‌کند.

آقامیری در ادامه با بیان اینکه این نقطه سوء مدیریت است، اظهار کرد: می‌دانیم مسائلی از قبیل تحریم، فشار بیرونی، درگیری، انتقال ارز، خرید و فروش نفت  وجود دارد که همه این‌ها پیش از این هم بوده اما دولتمردان ما نه تنها از این موارد پیشگیری نکردند بلکه هر روز یک مسئله جدیدی را برای مردم ما پیش آوردند.

استاد تمام دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: شرایط را به دلیل سوء مدیریت به سمتی برده‌ایم که با مشکلات عدیده‌ای رو به رو شده‌ایم. اگر ارزیابی داشتیم و به بیانه گام دوم مقام معظم رهبری دقت می‌کردیم که مراحل رشد ما در آن آورده شده است، قطعا با شرایط  فعلی مواجه نبودیم.

آقامیری ادامه داد: در شرایط فعلی کار به جایی رسیده که مشکلات خودش را در مسادل اقتصادی نشان داده و همه خسته شده‌اند و این خستگی کم کم بنیه جامعه را مورد تهاجم قرار می‌دهد.

رئیس دانشگاه آزاد تهران مرکز ادامه داد: یکی از کار‌هایی که هم اکنون در حال انجام است، این است که تبلیغ می‌کنند رای نمی‌دهیم، اما مساله با رای ندادن حل نمی‌شود بلکه افراد باید حس مسئولیت داشته باشند و به میدان بیایند.

استاد تمام دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی افزود: باید به کشور کمک کنیم و دانشجویان و جامعه دانشگاهی توقعات خودشان را از رئیس جمهور بخواهند. جوانان دانشجو و تازه فارغ التحصیل شده نگران آینده کاری خود هستند.

او افزود: مسئولیت در بحث پیشران هسته‌ای که رئیس جمهور مطرح کرد به کسی واگذار شده که اصلا تخصصی در این زمینه ندارد و امروزه به یک بازی تبدیل شده است. ۲۰۰ میلیارد تومان دو سال پیش صرف مطالعات پیشران هسته‌ای شده است. در حال حاضر هم در جامعه هسته‌ای بحث میکرورآکتور‌ها ربه راه افتاده است. دانشگاه‌ها آمادگی دارند رآکتور‌های کوچک را با غنای بالا بسازند. متخصصین هسته‌ای و جوان‌های دانش آموخته هسته‌ای باید از رئیس جمهور بخواهند که تکلیف فعالیت‌های هسته‌ای کشور را مشخص کند. ۸ سال است که فعالیت‌های هسته‌ای کشور تعطیل شده است.

او گفت: یکی از معضلات مدیریت ما، بکارگیری افراد غیرمتخصص در صنعت هسته‌ای است و این باعث می‌شود این مدیریت ناکارآمد در بدنه رسوب کرده و مشکلاتی را ایجاد کند.  باید در سازمان‌های تخصصی، نفرات تخصصی را بکار بگیریم و اجازه دهیم بالندگی داشته باشند و ما هم کمک کنیم.

او با تاکید بر اینکه جوانان ما این روز‌ها برای امرار معاش به دو شغل مشغولند که این یک بحران است، ادامه داد: علت این بحران عدم شناخت کافی و سوءمدیریت در مجموعه‌هاست. افرادی که می‌خواهند در سازمان انرژی اتمی مسئولیتی بر عهده بگیرند، باید افرادی باشند که هم بدنه را بشناسند و هم باور به پیشرفت هسته‌ای داشته باشند. باید تکلیف و آینده جوان دانش آموخته هسته‌ای ما روشن شود. اگر رئیس جمهور، برنامه هسته‌ای و مسیر را قبول کند در ۴ یا ۵ سال آینده به جایی خواهیم رسید که قطعا خوشحال خواهیم بود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار