کد خبر: ۵۲۷۴۸۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۴

منابع سیاسی آگاه گفتند که رئیس جمهوری فرانسه از اینکه مقامات لبنان بتوانند کشورشان را نجات دهند؛ ناامید شده و درصدد ایجاد یک مکانیزم مالی است که تداوم خدمات عمومی مهم به ملت لبنان را تضمین کند.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، یک منبع سیاسی آگاه در سخنانی گفت که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در تلاش است تا از تداوم ارائه خدمات به لبنانی‌ها اطمینان حاصل کند، زیرا پیش بینی می‌کند که کشورشان وارد یک گرداب خلأ شود.

این منبع گفت که به دنبال به بن بست رسیدن مذاکرات تشکیل دولت لبنان و بازگشت تمامی طرف‌ها به خانه نخست؛ پاریس تقریبا ناامید شده است که نظام حاکم لبنان بتواند این کشور را نجات دهد و به همین دلیل ماکرون به همراه شریکان بین‌المللی‌اش برای ایجاد یک سازوکار مالی با هدف تداوم ارائه خدمات عمومی مهم به ملت لبنان تلاش می‌کند.

منبع مذکور در ادامه تاکید کرد که باید نگرانی ماکرون نسبت به شکست تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدی گرفته شود؛ چراکه پیامدهای آن می‌تواند منجر به فروپاشی مرگبار لبنان شود.

وی گفت که ماکرون اصرار دارد حداقل سطح خدمات لبنانی‌ها را برای تقویت امنیت اجتماعی تأمین کند، این امر باعث آرامش خاطر نهاد نظامی و سایر نیروهای امنیتی می‌شود تا بتوانند ثبات این کشور را حفظ کنند و مانع از نابودی و هرج و مرج در آن شوند.

طبق گفته این منبع، پاریس به دنبال شکست پروژه تشکیل دولت لبنان" رفتن به سمت برگزاری انتخابات پارلمانی در بهار ۲۰۲۲ را ضروری می‌داند و امیدوار است که این انتخابات نقطه آغازی برای تغییرات در لبنان باشد.

در همین راستا، یک منبع شیعه لبنانی نیز به الشرق الاوسط گفت که هیچ پیشرفتی در مذاکرات تشکیل دولت جدید لبنان حاصل نشده است تا امیدوار به ادامه آن بود.

وی افزود: جبران باسیل، رهبر جریان آزاد ملی لبنان بر این مساله تاکید دارد که از ۲۴ وزیر تشکیل دهنده دولت هشت وزیر به ریاست جمهوری اختصاص یابد. مشکل وزارت نیرو، کشور و دادگستری حل و فصل شده است اما باسیل پاسخی درباره طرف تعیین کننده وزرای مسیحی نداده است و این درحالی است که سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان بر تعیین آنها اصرار دارد تا بدین شکل از برخورداری ریاست جمهوری از یک سوم تعیین کننده جلوگیری کند.

این منبع در ادامه تصریح کرد: صبر حریری چندان ادامه نخواهد یافت و او منتظر پاسخ‌های قطعی است تا بتواند آنچه را لازم است، انجام دهد.

منبع مذکور همچنین تاکید کرد: انتظار می‌رود که سعد حریری برای اتخاذ تصمیم لازم با طرف‌های مختلف گفت‌وگو کند و یکی از گزینه‌های مقابل او عذرخواهی و صرف نظر از تشکیل دولت در قالب یک برنامه سیاسی برای ورود به انتخابات پارلمانی و افشای دلایل کناره‌گیری‌اش است.

این منبع ادامه داد: اما این گزینه در صورتی رخ خواهد داد که روزهای آتی شاهد موارد غافلگیرکننده و از بین رفتن موانع بر سر راه تشکیل دولت نباشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: