کد خبر: ۵۲۷۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۵
طبق یک گزارش

یک سایت آمریکایی گزارشی از رنج زنان بیوه در موصل و ناگزیر شدنشان به کار بعد از کشته شدن هزاران مرد در جریان درگیری‌های آزادسازی منتشر و اشاره کرد، ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا مسؤول یک سوم قربانیان غیرنظامی این شهر است.

به گزارش شفاف، صدای آمریکا در گزارشی داستان زنی به نام ام ایناس را به عنوان نمونه‌ای از تغییر عرف قدیمی موصل درباره کار زنان روایت کرده به طوریکه این زن مسن هر روز برای فروش لباس‌ و برخی اجناس دیگر به منظور تهیه لقمه نانی و پرداخت اجاره منزلش از زمان کشته شدن همسر و فرزندان ارشدش در نتیجه حمله هوایی نیروهای آمریکایی به این شهر مجبور است بیرون از منزل کار کند.

طبق این گزارش، ام ایناس هر روز به بازار نبی یونس در شهر ویران شده موصل می‌رود تا اجناسش از جمله لباس‌ها را بفروشد. او می‌گوید: الان من در این سن و سال کار می‌کنم زمانی که بازار بد باشد در روز ۱۰ هزار دینار درمی‌آورم اما زمانی که بازار خوب باشد ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار معادل ۱۰ دلار در روز درمی‌آورم؛ مبلغی بسیار اندک برای پرداخت اجاره و تامین خوراک. او زن مسنی است که منزلش را در اثر درگیرهای در شهر از دست داده است.

او می‌افزاید: من یک زن از بین هزاران زنی هستم که همسرانشان را در سال‌های اخیر از دست داده‌اند.

ارائه آمار دقیق آنها غیرممکن است اما طبق آمار آسوشیتدپرس، نبرد موصل حدود ۹۰۰۰ قربانی غیرنظامی داشت.

این گزارش تصریح می‌کند: ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا دست‌کم مسؤول یک سوم قربانیان غیرنظامی از جمله همسر ام ایناس و فرزندانش است در شرایطی که سخن گفت از یافتن شغل برای یک زن در این شهر و در این شرایط دشوار است.

سامی فیصل، فعال حقوق بشری نیز می‌گوید: به رغم آنکه ما دفتر زنان و کودکان را در اینجا داریم زن در جامعه نیاز به کمک دولت محلی و مرکزی دارد.

دولت عراق به نوبه خود گفته است: سازوکاری برای پرداخت غرامت به افرادی که عزیزان‌شان در جنگ از دست داده‌اند، وجود دارد و در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۰۰۰ تن درخواست غرامت کرده بودند و در جریان کنفرانس حمایت از بازسازی موصل در کویت سه میلیارد دلار در نظر گرفته شد اما با این وجود همچنان بخش اعظم شهر ویران و خراب است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: