کد خبر: ۵۲۷۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۴

کارشناس محیط زیست و مسائل شهری گفت: اگر کمی سختگیرانه تر عمل کنیم و نگران ایجاد بار مالی و جذب پرسنل نباشیم تشکیل پژوهشگاه مدیریت شهری مستقل، ذیل شورای اسلامی شهر تهران به صورت رسمی می تواند اقدامی ماندگار در شورای اسلامی ششم تهران باشد.

به گزارش شفاف، وحید نوروزی، کارشناس محیط زیست و مسائل شهری با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: می‌دانیم مدل انتخابی فعلی برای اداره امور شهرهای کشور ، مدل شورا- مدیر شهر است که البته حامیان و‌ منتقدان خاص خود را هم دارد؛ بنا ندارم وارد تجزیه و تحلیل مدل‌های مدیریتی رایج دنیا و مقایسه آن با مدل کشورمان شوم بلکه روشن و شفاف میخواهم به یک نقطه ضعف بزرگ بپردازم.

با تجربه بیش از بیست سال فعالیت در شهرداری تهران عرض میکنم پژوهش و مطالعه علمی و مستند، حلقه مفقوده مدل مدیریت شهری موجود در تهران است. مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که البته در شورای شهر پنجم بسیار تضعیف شده متعلق به شهرداری تهران است و نمیتواند مرجع مستقلی برای مشاوره به شورای شهر تهران برای تصمیم گیری باشد. 

پژوهشکده مدیریت شهری و روستایی در سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور و نیز مرکز خدمات تخصصی شهری و روستایی جهاد دانشگاهی را هم میشناسم و قاعدتا کاربرد مشورتی مکرر برای اعضای شورای اسلامی پایتخت را نمیتوانند داشته باشند.

با توجه به شرایط موجود و مدل مدیریت شهری رایج، تشکیل شورای مشورتی کمیسیون های اصلی شورای شهر و نه لزوما یکی دونفر مشاور از نوع رفقای گعده، بسیار ضروری است. فرض می کنیم تمام لایحه های شهرداری تهران پشتوانه مطالعاتی و پژوهشی کامل را دارند، بررسی این لایحه ها در شورای مشورتی هر کمیسیون با تخصص های مرتبط، می تواند در پربار تر شدن لوایح و ارسال به صحن بسیار موثر باشد. 

تکلیف طرح ها هم مشخص است. باید از هیجانات و سلیقه های فردی خودداری شود و تا طرحی به پختگی کامل نرسد و در جلسات شوراهای مشورتی، چکش کاری نشود اصلا اعلام وصول نشود. 
روسای کمیسیون ها حتما افراد متخصص و توانمندی هستند اما انتخاب افراد باتجربه تر، متخصص تر و دلسوز بعنوان شورای مشورتی توسط خود آنها نشان از طبع بلندشان دارد. این افراد  قاعدتا شامل چندین تخصص مرتبط با وظیفه هر کمیسیون هستند و میتواند به پخته تر شدن بررسی ها کمک کند.

مشخصات و سوابق این مشاورین به تفکیک کمیته ها و کمیسیون ها در پورتال شورای شهر گذاشته شود و نظرات نهایی شورای مشورتی بابت هر لایحه و طرح، ثبت شود تا بتوان در شورای شهر شیشه ای،  مصوبه نهایی مقایسه کرد.اگر هم کمی سختگیرانه تر عمل کنیم و نگران ایجاد بار مالی و جذب پرسنل نباشیم تشکیل پژوهشگاه مدیریت شهری مستقل، ذیل شورای اسلامی شهر تهران به صورت رسمی می تواند اقدامی ماندگار در شورای اسلامی ششم تهران باشد.

پارلمان شهری، مقیاس کوچک پارلمان ملی است؛ اعضای پارلمان هر چقدر هم توانمند و متخصص باشند نیاز به مشاوره علمی و‌تخصصی دارند. اداره کلانشهری مثل تهران واقعا با نظرات 21 نفر اصلی پارلمان شهری میسر نیست؛ شهر بسیار بزرگ و مرتبا در حال تغییر است بنابراین باید دست به دست هم داد تا شهر عالمانه و با تدبیر اداره شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار