کد خبر: ۵۲۷۶۲۳
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه ۴ روش برای کاهش فاصله بین نیروی انسانی جذب شده و نیروهای خارج شده از وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد شده است، گفت: یکی از روش‌ها راه اندازی دوره‌های کاردانی آموزش ابتدایی تا سال ۱۴۰۳ است.

به گزارش شفاف، حسین خنیفر در نشست با اعضای هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان تنها در مقام تربیت کننده نیروی انسانی است و برنامه ریزی برای این نیروها، باید لزوماً از سوی وزارت آموزش و پرورش و در قالب برنامه‌ریزی رشته‌ای، جنسیتی و استانی طی بازه‌های زمانی 5، 10، 20، 50 و 100 ساله صورت گیرد.

وی افزود: خانواده‌ها باید بدانند گزینش و استخدام  و تغییر روندها در جذب دانشجومعلمان در مواردی مانند نسبت‌های جنسیتی، تعلقات مذهبی و ... توسط وزارت آموزش و پرورش صورت می‌گیرد و در اختیار دانشگاه فرهنگیان نیست.

خنیفر با اشاره به تغییرات سن پذیرش داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان، گفت: طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، سن پذیرش دانشجو معلمان در دوره لیسانس 35 سال، کارشناسی ارشد 40 سال و دکتری 45 سال تعریف شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به تفاوت فاحش بین نیروی انسانی بازنشسته یا در آستانه بازنشستگی و نیروی انسانی مورد نیاز این دستگاه، تصریح کرد: 4 روش برای کاهش فاصله بین نیروی انسانی جذب شده و نیروهای خارج شده، پیشنهاد شده است که عبارتند از تداوم دوره های کارشناسی پیوسته با ظرفیت سالانه 2 هزار نفر. تداوم دوره های مهارت آموزی با ظرفیت سالانه 40 تا 50 هزار دانشجو تا سال 1403 ،  پذیرش دانشجویان با مدرک کارشناسی از سایر دانشگاه‌ها و ارائه مدرک کارشناسی ارشد رشته‌ای در دانشگاه فرهنگیان و راه اندازی دوره های کاردانی آموزش ابتدایی تا سال 1403.

خنیفر  مواجهه شدن با کمبود شدید معلم، محدودیت در فضا و امکانات و رشد مهارت آموزی از 2900 نفر در سال 94 به 70 هزار نفر در سال 1400 را از علل تأسیس مراکز آموزشی مهارت آموزی(ماده 28) دانست و بیان کرد: این مراکز به صورت موقتی و برای جلوگیری از تراکم و شلوغی پردیس‌ها تاسیس شده‌اند که با رفع نیازهای آموزش و پرورش، این مراکز تعطیل شده یا تغییر کاربری خواهند داد.

وی گفت: خوشبختانه با فعالیت‌های انجام شده، قادر خواهیم بود در مهرماه  سال 1400،  حدود 77 هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان را به عنوان معلم در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم تا در کلاس‌های درس، مشغول به فعالیت شوند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان، در پایان گفت: تا به امروز دو بار موفق به بازنگری در موارد درسی دانشگاه فرهنگیان شده‌ایم این بازنگری برای بار اول، در سال 95 و برای بار دوم با فاصله 3 سال، در سال 98 صورت گرفت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: