کد خبر: ۵۲۷۸۵۲
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۳

گروهی از محققان طی مطالعه‌ای به علت لخته شدن خون در برخی از بیماران کرونایی پی بردند.

به گزارش شفاف، به نقل از  مدیکال اکسپرس، دانشمندان مشخص کرده‌اند که چگونه و چرا برخی از بیماران کووید-۱۹ می‌توانند لخته‌های تهدیدکننده زندگی ایجاد کنند که می‌تواند منجر به درمان‌های هدفمند شود که از وقوع این امر جلوگیری می‌کند.

این کار با هدایت محققان دانشگاه پزشکی و علوم بهداشتی RCSI در مجله Thrombosis and Haemostasis منتشر شده است.
تحقیقات قبلی ثابت کرده است که لخته شدن خون دلیل مهمی در مرگ بیماران مبتلا به کووید-۱۹ است. محققان برای درک اینکه چرا این لخته شدن اتفاق می‌افتد، نمونه‌های خونی را که از بیماران کووید-۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بومونت در دوبلین گرفته شده است، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

آن‌ها دریافتند که تعادل بین مولکولی که باعث لخته شدن می‌شود، به نام فاکتور von Willebrand (VWF) و تنظیم کننده آن، ADAMTS۱۳ نامیده می‌شود، در بیماران با کووید-۱۹ شدید به شدت مختل می‌شود.

هنگامی که با گروه‌های کنترل مقایسه می‌شود، خون بیماران کووید-۱۹ دارای سطوح بالاتری از مولکول‌های VWF لخته کننده و سطوح پایین‌تر ضد لخته شدن ADAMTS۱۳ بود. علاوه بر این محققان تغییرات دیگری را در پروتئین‌ها شناسایی کردند که باعث کاهش ADAMTS۱۳ می‌شود.

دکتر جیمی اوسالیوان، محقق این مطالعه گفت: این تحقیقات به ما کمک می‌کند تا به بینشی در مورد مکانیسم‌های ایجاد لخته خون شدید در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که برای ایجاد درمان‌های موثرتر بسیار مهم است، دست یابیم. در حالی که تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این روش با هدف اصلاح سطح ADAMTS۱۳ و VWF می‌تواند یک مداخله درمانی موفقیت آمیز باشد، لازم و مهم است، ما به توسعه درمان برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ادامه می‌دهیم و ساخت واکسن‌های کرونا همچنان ادامه خواهد داشت که در دسترس بسیاری از مردم در سراسر جهان نیست؛ مهم این است که ما درمان‌های موثر برای آن‌ها و کسانی که مبتلا به عفونت‌های موفقیت آمیز هستند، ارائه دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: