کد خبر: ۵۲۷۸۶۸
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱

طلاق در تمام کشورهای دنیا بسیار رایج است و تقریبا نیمی از ازدواج‌ها به طلاق یا جدایی دائمی ختم می‌شوند. در برخی از تحقیقات نشان‌داده‌شده است که "تعهد" یک عامل واضح برای در کنار هم ماندن برخی از زوجین است. اما در نهایت مواردی نیز وجود دارد که طلاق را به امری ضروری تبدیل کرده است. عوامل بسیاری وجود دارد که زوجین را در معرض خطر بیشتری برای طلاق قرار می‌دهد. در این مقاله قصد داریم تا با اشاره به این مهم که ما چگونه می‌توانیم مطمئن شویم طلاق آخرین راه‌حل ماست، بررسی این موارد را مدنظر قرار دهیم. در برخی از این موارد بهتر است که با انتخاب و دادخواست طلاق توافقی، وضعیت زندگی خودمان را زودتر سروسامان دهیم.

طلاق توافقی

چه عواملی با خطر بالای طلاق همراه هستند؟

در طول سال‌ها، محققان با بررسی هایی که بر روی عواملی چون: رفتارشناسی، جامعه و مصاحبه با زوج هایی که از یکدیگر طلاق گرفته اند عوامل مختلفی را در خصوص افزایش احتمال طلاق و جدایی زوج ها از یکدیگر دخیل میدانند و تعیین کرده‌اند که این عوامل افراد را در معرض خطر بیشتری برای اطمینان از طلاق، قرار می‌دهند.

میخواهیم این موارد و عوامل تاثیر گذار در طلاق را باهم مرور کنیم:

سن پایین:

ازدواج در سنین بسیار پایین احتمال طلاق را افزایش می‌دهد، هرچند که به این باور داشته باشیم سن یک عدد است و ملاک مهمی شمرده نمیشود ولی باید این را قبول کنیم که شاید اعداد و ریاضیات در رابطه مهم نباشند ولی سن بیانگر میزان تجربه، پختگی و دانش افراد نسبت به محیط پیرامونشان میباشد. طبیعتا هرچقدر سن افراد افزایش پیدا میکند میزان پختگی و تجربه آنها نیز افزایش پیدا کرده و باعث میشود سختی ها و چالش هایی که در زندگی مشترک پیش میاید را بتوانید راحت تر حل کنید.

تحصیلات:

تحقیقات نشان می‌دهند کسانی که حداقل مقداری تحصیلات دانشگاهی (در مقطع دبیرستان یا پایان دبیرستان ندارند) احتمال طلاق کمتری دارند. هرچند بر این باور باشیم که در سیستم آموزشی ما اطلاعات خوب و کاربردی در خصوص زندگی مشترک و ازدواج به جوانان منتقل نمیکند حضور در محیط دانشگاه و در تعامل بودن با افراد بسیار زیاد با فرهنگ های مختلف دنیای پیرامون مارا تحت شعاع قرار میدهد و باعث میشود که آگاهی ما از محیط پیرامون بیشتر شده و این را حس کنیم که چقدر افراد با یکدیگر تفاوت دارند.

هرچقدر درک ما از این مسئله بیشتر شود و مغز ما این مسئله را پردازش کند نقطه عطفی خواهد بود بر اینکه بتوانیم با تفاوت ها راحت تر و بیشتر کنار بیاییم.

درآمد کم:

داشتن درآمد متوسط روبه‌بالا، می‌تواند به زوجین کمک کند تا از استرسی که ممکن است منجر به طلاق شود جلوگیری کنند. نقطعه متقابل این موضوع یعنی درامد کم متعاقبا زندگی مشترک را برایمان سخت تر خواهد کرد و رفته و رفته کمک میکنند که مشکلات بر علایق طرفین فائق شوند. ناگفته نماند که بسیاری از زوج با با یکدیگر از پس این مشکلات بر آمده اند و پشت سر گذاشته اند مشکلات این چنینی را ولی به عنوان دلیل افزایش احتمال طلاق درامد کم بسیار پر اهمیت است.

زندگی مشترک قبل از ازدواج:

به نظر می‌رسد زوج‌هایی که قبل از ازدواج با هم زندگی می‌کنند در صورت ازدواج، شانس بالاتری برای طلاق دارند، اما این خطر بیشتر در مورد کسانی که با چندین شریک زندگی مشترک یا به‌اصطلاح پارتنر، زندگی کرده‌اند، صادق‌تر است. یک اعتقاد رایج این است که زندگی مشترک قبل از ازدواج، فرصتی را برای شناخت بهتر یکدیگر فراهم می‌کند، اما تحقیقات نشان داده است کسانی که قبل از ازدواج با هم زندگی دارند در مورد پیداکردن یک وکیل برای طلاق توافقی، بیشتر فکر خواهند کرد.

فرزندآوری قبل از ازدواج:

فرزندآوری و بارداری قبل از ازدواج به طور قابل‌توجهی احتمال اطمینان از طلاق را در آینده، افزایش می‌دهد.

عدم وابستگی مذهبی:

محققان تخمین زده‌اند کسانی که وابستگی مذهبی دارند در مقایسه با کسانی که به هیچ گروه مذهبی تعلق ندارند احتمال طلاق کمتری دارند.

طلاق والدین

متأسفانه تجربه طلاق والدین خطر طلاق را دوچندان می‌کند. اگر همسر شما نیز طلاق والدین خود را تجربه کرده باشد، خطر شما برای طلاق سه برابر می‌شود. این بدان معنا نیست که شما مستعد این هستید که ازدواجتان به دادخواست طلاق توافقی ختم شود، فقط ممکن است لازم باشد از روند ازدواج خودآگاهی بیشتری داشته و برای یک ازدواج موفق بیشتر تلاش کنید.

طلاق

رایج‌ترین دلایلی که مردم به طلاق روی می‌آورند چیست؟

تحقیقات نشان داده است که رایج‌ترین دلایلی که افراد را به‌سوی طلاق سوق می‌دهد مواردی همچون: عدم تعهد، جروبحث زیاد، خیانت، ازدواج در جوانی و سن کم، انتظارات غیرواقعی، عدم برابری در روابط، عدم آمادگی برای ازدواج و سوءاستفاده از طرف مقابل است. بسیاری از دلایل رایج مردم برای طلاق می‌توانند زیر چتر عدم عشق ورزیدن به یکدیگر، قرار بگیرند. تحقیقات نشان می‌دهد ماهیت عشق با گذشت زمان تغییر می‌کند. اگر احساس می‌کنید عاشق کسی شده‌اید، مشاوره ازدواج می‌تواند به ارائه دیدگاه جدیدی به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

چرا تعهد این‌قدر مهم است؟

دکتر اسکات استنلی، محقق و درمانگر برجسته ازدواج، تعهد را چنین تعریف می‌کند: "داشتن یک نگاه طولانی‌مدت به ازدواج که به ما کمک می‌کند تا تحت تأثیر مشکلات و چالش‌های روزمره قرار نگیریم." داشتن یک تعهد شخصی به ازدواج، شامل یک آرزوی واقعی برای در کنار هم بودن با همسرتان در آینده و داشتن هویت یک زن و شوهر است. وقتی در رابطه سطح بالایی از تعهد وجود داشته باشد، ما احساس امنیت بیشتری می‌کنیم. توسعه این سطح از تعهد زمانی می‌تواند زمان ببرد تا یاد بگیرید ذهنیت خود را تغییر دهید. وقتی به نظر می‌رسد سطح تعهد شما کم‌رنگ می‌شود، به‌یادآوردن اوقات خوب روابط می‌توانید مفید باشد.

آیا دلایل معتبر و روشنی برای طلاق وجود دارد؟

برخی از زوجین با موقعیت‌های بسیار دشواری مانند سوءاستفاده، خیانت یا اعتیاد روبرو هستند. هر یک از این موقعیت‌ها شایسته توجه ویژه است.

سوءاستفاده‌کردن

وقتی الگویی از سوءاستفاده در ازدواج یا خانواده وجود دارد، جای تعجب نیست که شواهدی وجود خواه داشت که نشان می‌دهد ختم ازدواج معمولا برای همه افراد درگیر، بهتر است. درحالی‌که برخی از همسران قادر به پایان‌دادن و غلبه بر بدرفتاری هستند، همسران و فرزندان بدسرپرست معمولا هنگام خاتمه ازدواج وضع بهتری دارند. بااین‌حال، گاهی پایان‌دادن به ازدواج با همسر بدسرپرست می‌تواند خطرناک باشد. به همین جهت بهتر است از هر نوع درگیری دوری کرده و با انتخاب یک وکیل برای طلاق توافقی، راه مؤثرتری را انتخاب کنید.

وکیل طلاق

خیانت

برخی از افراد می‌گویند اگر همسرشان آنها را فریب دهد، به ازدواجشان پایان می‌دهند. بااین‌حال، بسیاری از زوجین (50-60٪) که در ازدواج خود با خیانت روبرو شده‌اند اراده و قدرت ماندن در کنار یکدیگر را پیدا می‌کنند یک منبع عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهبودی از خیانت زناشویی کتاب "پشت سر گذاشتن رابطه" است. در این مورد نیز دادخواست طلاق توافقی، بهترین گزینه خواهد بود. زیرا بهبودی از خیانت بدون هیچ کمکی بسیار دشوار است. پس بهتر است در وهله اول به فکر نجات زندگی خودمان باشیم. 

اعتیاد

اعتیاد می‌تواند به اشکال مختلفی مانند الکل، مواد مخدر، قمار یا پورنوگرافی ایجاد شود. اگر با اعتیاد روبرو هستید یا همسر شما از اعتیاد رنج می‌برد، راه‌حلی برای ترک پیدا کنید. اما اگر بارهاوبارها راه‌های مختلف را امتحان کرده‌اید و باز نتیجه حاصل نشده است، پیشنهاد ما همان دادخواست طلاق توافقی است که می‌تواند شما را از وضعیتی نامناسب، بدون درگیری و وخیم شدن اوضاع، نجات دهد.

در نهایت باید به این امر توجه داشته باشیم که طلاق همیشه آخرین راه‌حل نیست. گاهی لازم است نگاه دومی هم به زندگی خود داشته باشیم. دلایل اصلی ازدواجمان را مرور کنیم و عواقب انتخاب پیش روی خود را در آینده ببینیم. برای اطمینان از طلاق، تمام جوانب مثبت و منفی تصمیم خود را بسنجید و یک وکیل برای طلاق توافقی خود انتخاب کنید. البته این کار را بدون وکیل نیز می‌توان انجام داد اما همیشه مراجعه کردن به فردی که اصول و موارد لازم برای این کار را بهتر از ما می‌داند، تصمیمی عاقلانه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: