کد خبر: ۵۲۸۰۵۷
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹

در حالی که ارتش لیبی برای بازگشایی مسیر ساحلی مصراته-سرت آماده می‌شود، به خلیفه حفتر، رهبر شورشیان در این کشور نیز فرصت داد مزدوران روسی را از خاک لیبی خارج کنند.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه عربی۲۱، عبد الهادی دراه، سخنگوی اتاق عملیات "سرت-جفره" وابسته به ارتش لیبی اظهار کرد: در نشستی با حضور عبد الحمید الدبیبه، نخست وزیر لیبی درباره بازگشایی مسیر مصراته-سرت، رفع مشکلات شهروندان و دادن فرصتی به طرف مقابل (شورشیان تحت امر خلیفه حفتر) برای خارج کردن مزدوران روس توافق کردیم.

دراه گفت: تصمیم برای بازگشایی این مسیر ساحلی پس از چندین نشست با نخست وزیر و جمعی از رهبران لیبی و نشست سرت-جفره در شهر مصراته با حضور فرماندهان عملیات آتش‌فشان خشم و فرماندهان محورها گرفته شد.

مسیر ساحلی مصراته-سرت، که شرق لیبی را به غرب آن متصل می‌کند، یک مسیر مهم تجاری است که از زمان حمله نیروهای حفتر به طرابلس در سال ۲۰۱۹ مسدود شده است.

مزدوران شرکت روسی "واگنر" که حامی حفتر هستند، در حال حاضر در شهر سرت و فرودگاه آن مستقر هستند.

طبق توافق آتش‌بس که در تاریخ ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ با نظارت سازمان ملل میان دو طرف لیبیایی به امضا رسید، تمامی مزدوران خارجی باید ظرف سه ماه از زمان امضای این توافق از لیبی خارج می‌شدند اما این امر هنوز محقق نشده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار