کد خبر: ۵۲۸۰۸۲
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷

بسیاری از موسسات کشور از جمله ۲۰۲ موسسه و ۳۰۰ خانه قرآنی در اصفهان چشم‌‌انتظار کمک و حمایت‌ دولت جدید هستند و امیدوارند دست‌کم در دولت جدید به آنها بیشتر توجه شود.

به گزارش شفاف، شیوع ویروس کرونا، پیامدهای زیادی را برای اصناف و اقشار مختلف جامعه به بارآورد که موسسات قرآنی مردم‌نهاد نیز از جمله آنهایند. ویروس کرونا موجب تعطیلی فعالیت‌های قرآنی در اقصی‌نقاط کشور از جمله موسسات قرآنی استان اصفهان شد.

موسسات قرآنی اصفهان در این روزها مثل سایر شهرهای ایران، وضعیت مطلوبی ندارند و برخی از موسسات و خانه‌های قرآنی تعطیل شدند. نبود زیرساخت مناسب برای آموزش‌های آنلاین و عدم حمایت دولت از این بخش، برخی موسسات این استان را به تعطیلی کامل یا تغییر کاربری سوق داده است.

عوارض تعطیلی موسسات قرآنی

حسین خاکسار هرندی، مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآنی استان اصفهان، درباره وضعیت موسسات قرآنی این استان گفت: با شیوع کرونا، استقبال از کلاس‌های حضوری در موسسات قرآنی کاهش یافت. به دلیل اینکه زیرساخت مناسب برای هدایت کلاس‌های حضوری به جلسات آنلاین برای اغلب موسسات فراهم نبود، شاهد ریزش زیادی در میان قرآن‌آموزان بودیم.

وی ادامه داد: کاهش چشمگیر مخاطبان و قرآن‌آموزان باعث شد بسیاری از عوامل و فعالان قرآنی بیکار شوند. حدود 30 درصد از موسسات و خانه‌های قرآنی اصفهان از زمان شیوع کرونا تاکنون به حالت تعطیل و نیمه‌تعطیل درآمدند و به جز موسسات فعال در شهرستان‌های بزرگ استان که از امکانات لازم بهره‌مند بودند، دیگر موسسات به‌طور کلی مخاطبان خود را از دست دادند.

خاکسار با انتقاد از نبود زیرساخت مناسب برای آموزش مجازی در موسسات قرآنی گفت: موسسات قرآنی در میان نهادها و مراکز دیگر مظلوم واقع شد‌ه‌اند. هم‌اکنون تدریس در حوزه‌های علمیه و مدارس به‌صورت مجازی دنبال می‌شود که طلاب و دانش‌آموزان از نرم‌افزارهای پیشرفته‌ برای تحصیل خود استفاده می‌کنند اما موسسات قرآنی با ظرفیت بالای خود از داشتن نرم‌افزار یکپارچه برای آموزش آنلاین و مجازی بی‌بهره‌اند.

وی با بیان اینکه دولت هیچ تسهیلاتی برای جبران خسارت‌های این صنف نپرداخته است، گفت: حدود یک سال و نیم است که موسسات تعطیل و کم رونق شده‌اند و موسسات هیچ درآمدی ندارند که بخواهند مخارج اولیه و اجاره ملک خود را بپردازند.  وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی هیچ حمایتی از موسسات قرآنی ندارند. فقط در سال گذشته، مبلغ یک میلیون تومان از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی به موسسات واریز شد که شاید هزینه یک ماه اجاره‌بهاء ملک موسسه را نیز شامل نمی‌شود.

خاکسار در پایان ضمن اظهار امیدواری از دولت آینده برای رفع مشکلات موسسات قرآنی گفت: بسیاری از موسسات کشور از جمله 202 موسسه و 300 خانه قرآنی در اصفهان چشم‌‌انتظار کمک و حمایت‌ دولت جدید هستند و امیدوارند دست‌کم در دولت جدید به آنها بیشتر توجه شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: