کد خبر: ۵۲۸۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴

یک کارشناس دینی ارائه داستان‌های جذاب در قالب کارهای هنری و با گزاره‌های دینی و شخصیت‌های مذهبی را راهکار اصلی در القای آموزه‌های دینی به کودکان و نوجوانان می‌داند و پیشنهاد می‌دهد معجزات حضرات ائمه علیهم السّلام را در قالب هنری ارائه دهیم.

حجت‌الاسلام سیدعلی بطحایی در گفت و گویی ضمن هشدار به والدین نسبت به مراقبت از تربیت دینی فرزند و نوجوانان گفت: متأسفانه در این عصر تکنولوژی و ارتباطات، شاهدیم که وقت والدین عمدتاً‌ صرف تماشای تلویزیون و فعالیت در شبکه‌های مجازی می‌شود؛‌ همان عرصه‌هایی که آسیب آن به‌مراتب بیشتر از سود آن است. از آنجایی که کودکان از والدین اثر زیادی می‌گیرند،‌ حداقل در زمانی که فرزندان حضور دارند، باید آنها را با رفتارهای مثبت به رفتارهای دینی کشاند؛‌ مثلاً اوقاتی را به مطالعه کتاب اختصاص دهند تا او هم کتابخوانی را بیاموزد.

وی افزود: متأسفانه مشغولیت والدین در خانواده، عمدتاً‌ به دیدن تلویزیون و فعالیت در فضای مجازی می‌گذرد. هر کاری والدین انجام دهند، کودک از آن کپی می‌کند. اگر دقایقی که والدین در منزلند و بچه‌ها آنها را نگاه می‌کنند، زمان خود را به‌عنوان مثال صرف کتابخوانی کنند،‌ فرزند هم اهل کتابخوانی می‌شود یا اینکه وقتی قصد نماز خواندن دارید، از مقدمه کار یعنی وضو گرفتن تا پهن کردن سجاده،‌ فرزند را با خود همراه کنید. خوشبختانه رسم خوبی در کشورمان است که همان، زیارت قبور مطهر اهل‌بیت علیهم السلام است، این کار باید تداوم داشته باشد و با اولین فرصت به مشاهد شریفه سفر کنیم و خود و خانواده را در معرض انوار مقدس عترت قرار دهیم، ضمن آنکه نباید آنها را از تفریحات کودکانه بازداشت بلکه به‌بهانه‌های مختلف آنها را با آموزه‌های دینی آشنا کنیم، سایر ترفندها را باید خودمان بیابیم؛‌ مثل آنکه در ایام ولادت‌ها، برای اهل منزل شیرینی خریداری کنیم.

بطحایی درباره برخی دیگر از ترفندها در تربیت دینی فرزند گفت: گزاره‌هایی که برای تربیت کودک تهیه می‌کنیم مهم است، الآن الگوی دختران کوچک ما عروسک «باربی» و برای پسران، «بِن‌تِن» است؛ چرا این شخصیت‌ها برای آنها الگو می‌شود؟ زیرا یکی از ویژگی‌های مهم آنها جذابیت، قدرت‌نمایی و یا قهرمان‌آفرینی است.

وی با ابراز اینکه "ما در آثار دینی و ادبی خود کم‌شخصیتی برای ارائه نداریم"، گفت: می‌توان قدرت‌ها و معجزات اهل‌بیت علیهم السلام و کرامات ایشان را در قالب‌های متعددی مثل ادبیات داستانی،‌ شعر،‌ انیمیشن، سریال و یا سینما در آورد. با همین زیرساخت‌های دم‌دستی می‌توان کودکان را با شخصیت‌های دینی آشنا کرد. هنرمندان ما باید متعهدانه در عرصه تبلیغ دین ورود کنند. تأثیر اخلاقی که یک شاعر و یا یک هنرمند می‌تواند بر مخاطب خود به‌ویژه کودکان بگذارد،‌ قابل قیاس با یک قالب خشکِ بی‌روح نیست. داستان‌های جذاب در قالب کارهای هنری و با گزاره‌های دینی و شخصیت‌های مذهبی، راهکار اصلی در القای آموزه‌های دینی به کودکان و نوجوانان است. چه در بستر مدرسه و چه خانه، به‌جای رفتار سلبی و بازدارنده، باید بسته جایگزینِ تربیتی داشته باشیم. اکنون که در ایام ولادت حضرت امام رضا علیه السلام قرار داریم، رسانه ملی ما چه کار شاخصی در زمینه تعلیم آموزه‌های رضوی چه در قالب انیمیشن و یا کارتن برای مخاطبان نوجوان خود تدارک دیده است؟ نباید به سرودخوانی و پخش کارهای تکراری بسنده کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: