کد خبر: ۵۲۸۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۱

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: طرحی در خصوص اصلاح قانون حمل و استفاده از سلاح در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که باید از چند وجه مورد مطالعه قرار گیرد.

به گزارش شفاف، سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت روز محیط‌بان با اشاره به اینکه در اسناد بالا دستی به خوبی به موضوع محیط زیست، منابع طبیعی و عرصه‌های ملی پرداخته شده اما در عمل کار برای محیط زیست بسیار سخت است، گفت: کار به جایی رسیده که اگر بخواهیم برای محیط زیست قدمی برداریم با کوهی از مشکلات در عمل مواجه می‌شویم و باید با تلاش بسیار ثابت کنیم که محیط زیست مسئله مهمی است و اگر الان کاری برای محیط زیست نکنیم باید درآینده نزدیک هزینه‌های هنگفت به همراه تلاشی مضاعف در بخش‌های دیگر، صرف جبران مافات کنیم.

وی  با بیان اینکه به خاطر دفاع از محیط زیست، شناساندن اهمیت محیط زیست و شغل محیط‌بانی و رفع مشکلات و دغدغه‌های محیط زیستی وارد مجلس شده‌ام، افزود: در این یک سال با کمک سازمان برنامه و بودجه و البته خود سازمان محیط زیست، یک ردیف اختصاصی برای یگان حفاظت محیط زیست اختصاص یافت که در طول 42 سال بودجه‌ریزی، اقدام بی‌نظیری بود.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تصریح اینکه در مجلس به سختی از بودجه و اعتبارات سازمان محیط زیست دفاع کردیم، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده در مجلس شورای اسلامی، بودجه سازمان محیط زیست به حدود 2 برابر ارتقا و بودجه اجرایی و هزینه‌ای این سازمان، در مجموع  88 درصد افزایش یافت. 

رفیعی ادامه داد: بر این اساس امسال سازمان محیط زیست موظف است حقوق، معوقات، حق لباس، حق غذا و تمام مواردی که جزو مطالبات است به محیط‌بانان پرداخت کند و این بودجه نباید در جای دیگر از سوی این سازمان هزینه شود. 

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از وضعیت معشیت و حقوقی کارکنان سازمان محیط زیست،کمبود امکانات لازم و نبود فن‌آوری‌های نوین اظهار داشت: درد بزرگ این است که شغل محیط‌بانی به خوبی شناسانده نشده است و امروز محیط‌بان ما باید با جان خود از محیط زیست، طبیعت و حیات وحش دفاع کنند.

وی در ادامه گفت: کار در محیط زیست و در تمام عرصه‌های طبیعی کشور نیازمند یک سیاستگذاری، فهم، درایت و آینده‌نگری است، اما متأسفانه به علت عدم شناخت کافی، فرهنگ محیط زیستی مسئولان ما اشتباه است و خیلی از آنها باوری به محیط زیست ندارند.

رفیعی با تأکید بر اینکه مدیریت در محیط زیست نمی‌تواند سلیقه‌ای باشد، تصریح کرد: به شدت قائل به مدیریت مشارکتی هستم و در خصوص موضوعات محیط زیست، ارزش‌گذاری محیط زیست و اشتراک منافع، ناگزیر به تبادل نظر و صحبت با مردم هستیم، زیرا بهترین حافظان طبیعت خود مردم و ذینفعان آن هستند و به صورت پروژه‌ای نباید محیط زیست را مدیریت کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار در برخورد محیط‌بانان با شکارچیانی که با آخرین تجهیزات و امکانات وارد عرصه‌های طبیعی و رویارویی با محیط‌بان می شوند، طرحی در خصوص اصلاح قانون حمل و استفاده از سلاح در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که باید از چند وجه مورد مطالعه قرار گیرد و در کنار این طرح  نیز مجوز تبدیل وضعیت 500 محیط‌بان در مجلس در حال انجام است که ان‌شا‌الله پس از تصویب در دولت آینده، اجرایی شود.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در پایان تأکید کرد: سازمان محیط زیست شغل محیط‌بانی را باید مجهز به فنآوری‌های نوین و روز دنیا کند و برای این موضوع بودجه‌ای اختصاص یافته و از سازمان محیط زیست مطالبه قانونی خواهد شد.

همچنین سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه هر زمان در جمع محیط‌بانان حاضر می‌شوم 2 موضوع مهم برایم تداعی می‌شود، افزود: یکی مشکلاتی است که محیط‌بانان با آن مواجه هستند و دیگری خدماتی است که این قشر از جامعه به محیط زیست کشور ارئه می‌دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه جدای همه اتفاقاتی که برای محیط زیست کشور می‌افتد، محیط زیست امروز گرفتار قهر طبیعت هم شده است، اظهار داشت: کشور ما حداقل 2 دهه است که در سخت‌ترین شرایط خشکسالی قرار داشته و این شرایط شاید در دویست سال گذشته به این شکل رخ نداده باشد و این نوسانات اقلیم باعث بر هم خوردن شرایط اکولوژیک حتی بدون دخالت انسان می‌شود.

محمودی ادامه داد: از طرفی توسعه‌های بی‌رویه هم که در بسیاری از  مناطق طبیعی و با ارزشمان شاهد بوده‌ایم بر محیط زیست آسیب وارد کرده و همه این مسائل به اندازه کافی توان اکولوژیکی زیستگاه‌ها را کاهش داده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه با تمام این مسائل و مشکلات، خدمات محیط‌بانان ما در حفاظت از محیط زیست آنقدر با ارزش بوده که هنوز در رده بهترین کشورهای دنیا از منظر محیط زیست طبیعی و حیات وحش قرار داریم، تصریح کرد: به عقیده من تعصب محیط‌بانان در حفاظت از محیط زیست باعث آن شده که در طبقه‌بندی بهترین کشورها از منظر نگهداری و حفاظت از جمعیت‌های با ارزش هستیم.

محمودی در پایان با بیان اینکه محیط‌بانان برای حفظ ذخایر ژنتیکی و با اهمیت کشور جان خود را فدا می‌کنند و این بسیار با ارزش است، خاطرنشان کرد: محیط‌بانان، دلسوز نمی‌خواهند، بلکه باید تلاش کنیم تا این قشر از حق و حقوق قانونی خود برخوردار شوند.

همچنین حشمت‌الله عسگری معاون امور اقتصادی استانداری تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه شغل محیط‌بانی از جمله مشاغل دشوار است و اگر عشق و علاقه به آن نباشد کمتر کسی آن را به عنوان شغل ترجیح می‌دهد، گفت: این عشق و علاقه به محیط زیست و حیات وحش باعث می‌شود تا به رغم مشقت‌هایی که این شغل دارد، عاشقان طبیعت در این عرصه حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه مسئله محیط زیست با چیزی قابل معامله نیست و تلاشمان باید برای جلوگیری از قربانی شدن آن باشد، افزود: باید بتوانیم تفکر و نگاهمان را به مدیریت محیط زیست تغییر داده و آن را اصلاح کنیم و با بهره‌گیری از مدیریت مشارکتی، محیط زیست را به یک ارزش تبدیل کنیم در این صورت است که جمعیت حامی محیط زیست چند برابر شده و همگان در مدیریت محیط زیست مشارکت خواهند داشت.

معاون امور اقتصادی استانداری تهران با اشاره به اینکه در کشور ما به بهانه‌های توسعه و ایجاد اشتغال برای محیط زیست مزاحمت‌هایی ایجاد شده که همه آنها هزینه‌بر بوده است، گفت: با مطالعه اسناد آمایشی استان تهران و نگاه به افق جمعیتی که در آن حدود چهار و نیم میلیون نفر تعریف شده بود درمیابیم که امروز با واگرایی جدیدی در جمعیت مناطق مواجه هستیم و این عدم تعادل، اثرات مخربی بر محیط زیست خواهد داشت.

براساس این گزارش، اسماعیل کهرم پیشکسوت محیط زیست کشور نیز با بیان اینکه عرصه‌های طبیعی و پهنه‌های طبیعت که حیات وحش برای حیات طبیعی خود نیازمند آن هستند تنها با تلاش و از جان گذشتگی محیط‌بانان حفاظت شده و اگر این گونه نبود همه جای کشور با توسعه شهری مواجه می‌شد، افزود: اگر به سال 52 که در آن سال برای اولین بار لباس محیط‌بانی را بر تن کردم برگردم باز هم لباسی غیر از این لباس مقدس بر تن خواهم کرد.

وی در ادامه ضمن توصیه به محیط‌بانان که خاطرات خود را در طول خدمت یادداشت کنند، افزود: کسی تجربه شما را که سال‌ها با محیط زیست و طبیعت سروکار داشتید نخواهد داشت و لازم است این خاطرات در پایان خدمت شما منتشر و در دسترس کسانی قرار گیرد که در این لباس مقدس خدمت خواهند کرد.

گفتنی است بخشی از سخنان این پشکسوت محیط زیست امروز با بیان خاطرات وی از محیط‌بانی و همراهی با محیط‌بانان همراه بود.

این گزارش می‌افزاید: همزمان با ولادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و روز ملی محیط‌بان، مراسم گرامیداشت روز ملی محیط‌بان، با حضور سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، اسماعیل کهرم پیشکسوت محیط زیست، سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، حشمت‌‌الله عسگری معاون امور اقتصادی استانداری تهران، تشکل‌های مردم‌نهاد محیط زیستی استان و جمعی از محیط‌بانان یگان حفاظت محیط زیست در محل سالن همایش‌های محیط زیست استان تهران برگزار و  از محیط‌بانان نمونه یگان حفاظت محیط زیست استان تقدیر شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: