کد خبر: ۵۲۸۲۹۵
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
روحانی در جلسه هیئت دولت:

رئیس جمهور گفت: امروز جلسه دوم با رئیس جمهور منتخب دارم و درباره مسائل مختلف بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

به گزارش شفاف، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با تبریک ولادت امام رضا (ع) اظهار کرد: اگر به زندگی امام رضا (ع) نگاه بیاندازیم، یک بخش از آن فهم، درایت و جایگاه ویژه فرهنگی ملت بزرگ ایران است.

وی افزود: ایران از اول عاشق خاندان رسالت بوده، سیاستی داشته که امام هشتم ما از ابتدا اتخاذ کردند؛ خروج او از مدینه و حرکتش به سمت مرو، برای حفظ مصالح و تشریح دنیای اسلام در برابر ادیان دیگر و مناظره و مباحثه با آن‌ها به ایران سفر کرد.

روحانی افزود: اینکه می‌گوییم مسلمان و انقلابی هستیم یعنی باید مصالح دنیای اسلام را رعایت کنیم؛ برای اینکه مصالح دنیای اسلام حفظ شود، امام حاضر است سمتی را که نمی‌خواهد، بپذیرد؛ انقلابی بودن یعنی اهداف مهم را از یاد نبردن.

رئیس جمهور در ادامه گفت: در مسئله انتخابات هم همین است که نباید مصالح انقلاب را به خاطر انتخابات فدا کنیم؛ انتخابات جایگاه بالایی دارد، ولی اهداف مهم نباید فراموش شود.

وی با اشاره به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: انتخابات به یک مفهومی از ارکان نظام است؛ اگر گفتیم جمهوریت رکن نظام است، جمهوریت بدون انتخابات حاصل نخواهد شد.

روحانی عنوان کرد: جمهوریت یک پایه مهم در کنار اسلام است و باید برای حفظ آن‌ها تلاش کنیم، اگر متزلزل شود، کل نظام متزلزل می‌شود؛ امیدوارم  اگر به اسلام خدمت نمی‌کنیم، به آن لطمه نزنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اخلاق اسلامی و نقش آن در دین گفت: باید جامعه‌ای داشته باشیم که اگر شخصی دروغ گفت، در جامعه از بین برود و هیچکس به او اعتنا نکند؛ اسلامیت یعنی همین.

روحانی در ادامه گفت: آن چیزی که از اسلام مهم بوده، اخلاق اسلامی است و در اخلاق و رفتار اسلامی، راستگویی، صداقت، احترام به صداقت مردم و مسائلی از این دست مهم است که اگر این‌ها هم صدمه ببیند، چیزی از اسلام نمی‌ماند.

وی افزود: اگر در مسئله جمهوریت باید فضای را باز کنیم و مردم را در آغوش بگیریم، اینکه بخشی از جمعیت را که به یک تفکر علاقه دارند، کنار بزنیم، به کشور خدمت نکردیم.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش دولت برای برگزاری انتخابات گفت: اصل انتخابات بسیار مهم بود و یکی از کار‌های دولت دوازدهم، برگزاری یک انتخابات امن و سالم با توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی بود که کار مهمی بود و انجام شد.

وی با بیان تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات تصریح کرد: اینکه ده‌ها هزار صندوق از صبح تا نیمه شب حاضر باشند و مردم بتوانند پای صندوق‌ها حاضر شوند و صبح اول وقت فردا منتخب مردم را مشخص کند، کار بزرگی است و نباید به خاطر اینکه در یک جایی چند دقیقه انتخابات دیرتر شروع شده است، انتخابات را نادیده بگیریم و باید به این موضوع افتخار کنیم.

روحانی با اشاره به اینکه حضور مردم پای صندوق‌های رای به آمریکا نشان داد که او نتوانست ما را پشیمان و از صندوق و نظام جدا کند، گفت: در شرایط کرونا، جنگ اقتصادی و نحوه چیدن نامزد‌های انتخاباتی و برخی مسائل دیگر وجود داشتند که باید آن‌ها را حل کرد، ما نباید با نظام و صندوق قهر و باید مشکل را برای انتخابات بعدی را حل کنیم؛ به نظر من این مسئله راه حل روشنی دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه انتخابات به پایان رسید و وزارات کشور آمار و ارقام رسمی را اعلام کرد، اظهار کرد:  جناب حجت الاسلام رئیسی به عنوان کسی که آرای لازم، ١٨میلیون را کسب کردند، رئیس جمهور منتخب مردم شدند. همه باید یاری کنیم و هیچ فرقی بین دولت دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم نیست،  همه ما یک نظام و ملت هستیم و باید به هم کمک کنم.

وی با اشاره به اینکه صبح شنبه، وزیر کشور به من اطلاع داد که از نظر ایشان نتیجه انتخابات تقریبا روشن و نود درصد آرا شمرده شده بود و آقای رئیسی، رئیس جمهور است، همان وقت به ایشان زنگ زدم و تبریک گفتم، بیان کرد: همان موقع با ایشان قرار گذاشتم که ساعت یازده خدمت ایشان بروم و طبق رسم متعارف سیاسی به دیدن نامزد انتخاباتی که بالاترین رای را آورده و رئیس جمهور منتخب شده است، رفتم.

همه واقعیت‌های کشور را باید بدون کاستی به دولت بعدی بگوییم

روحانی افزود: من به رئیسی، تلفنی، حضوری و کتبی تبریک گفتم و البته در جلسه حضوری من با ایشان، بحث‌های بسیار خوبی درباره مسائل خارجی و بین الملل، داخلی و اقتصادی شد، این جلسه را ما ادامه خواهیم داد و امروز جلسه دوم با رئیس جمهور منتخب داریم.

رئیس جمهور گفت: ما باید همه واقعیت‌های کشور را دقیقا بدون کم و کاست به ایشان بگوییم و برای دولت بعدی توضیح داده شود. ما در شرایط بسیار سختی دولت را اداره کردیم و من معتقدم که دولت سیزدهم شرایط آسانتری خواهد داشت البته نه به این معنی که مشکلی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: ما در جنگ اقتصادی بی سابقه در تاریخ ایران و جهان، کشوری را که از همه طرف محاصره و بانک ها، پول‌ها و روابط خارجی، صادرات و واردات آن وابسته بودند و حتی برای وارد کردن دارو و مواد غذایی، زجر کشیدیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای وارد کردن مواد غذایی رنج های زیادی کشیدیم و مشکلاتی داشتیم، گفت: به سختی توانستیم دارویی را وارد و پول واکسنی را تامین کنیم.

وی با اشاره به گزارش افتخار آمیز وزارت نفت در ستاد اقتصادی، اظهار کرد: وزارت نفت با پیچ و خم‌های زیاد توانست بخشی از نفت را بفروشد و ارز را برای اداره کشور تامین کند.

روحانی با اشاره به عملکرد وزارت نفت، گفت: اگر دولت دست به روی دست می‌گذاشت و کار بزرگ وزارت نفت یعنی صادرات نفت خام، گاز و برق و در کنارش پتروشیمی و فولاد رخ نمی داد، کشور چگونه اداره می‌شد؟

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی‌ها فقط می‌نشینند و حرف می‌زنند، بیان کرد: به ما می‌گویند که چرا نگاهتان به آسمان است؟ بله نگاه دولت به آسمان و رحمت خداوند است، البته به زمین یعنی تلاش و کوشش مردم هم نگاه می‌کنیم. شما می‌گویید که به آسمان نگاه نکنید و از خدا نخواهید، اما ما اینکار را می‌کنیم، اما در کنارش از مردم هم کمک می‌خواهیم.

روحانی با بیان اینکه به حرف‌های برخی‌ها که مدام می‌گویند چرا نگاهتان فقط به برجام بود، گفت: من نمی‌دانم برجام به آن‌ها چه نیشی زده که نمی‌توانند آن را تحمل کنند.

دولت توانست کشور را بدون فروش نفت اداره کند

رئیس جمهور با بیان اینکه ترامپ خائن و خبیث از برجام بیرون رفت و دست ما در این توافق، خالی ماند، اظهار کرد: آیا ما دست روی دست گذاشتیم یا اینکه کاری کردیم که اقتصاد کشور به نفت وابسته نباشد؟! ما کشور را بدون نفت اداره کردیم و هیچ کس برای اداره کردن کشوری که از ابتدای کشف نفت با آن اداره می‌شد، همچین کاری نکرده بود، اما هیچ کس به تلاش‌های پیتروشیمی، فولاد و فراورده نفت خسته نباشید نگفت.

روحانی با اشاره به اینکه در این دولت نگذاشتیم که حقوق یک یا دو روز تاخیر بیفتد و تمام اوراق، سر ساعت پرداخت شده است، گفت: این کار بی نظیر در دولت یازدهم و دوازدهم اتفاق افتاده است؛ تمام کمک‌های معیشتی، سر موقع و در روز خود داده شده اند، اما چرا واقعیت را نمی‌گویم؟

رئیس جمهور با اینکه دولت، در سه سال و نیم جنگ اقتصادی کشور را حفظ کرده است، اظهار کرد: من به ملت ایران اعلام می‌کنم که دولت، جنگ را به پایان رسانده است.

وی با اشاره به اینکه دولت در سایه ایثار و فداکاری مردم و رهنمود‌های مقام معظم رهبری، آمریکا را به میز مذاکره در وین کشانده و مسائل مهم را حل و فصل کرده است، گفت: اگر بخواهند همین امروز یعنی دوم تیر می‌توانیم تحریم را رفع کنیم! همین الان اختیارات را به دکتر عراقچی بدهید تا به وین رفته و در عرض چند روز، توافق را نهایی کند و بعد از اعلام آن، تحریم‌ها برداشته می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما کار خود را انجام داده و البته یکسری پیچ و خم‌های سیاسی وجود دارد که نمی‌خواهم وارد آن‌ها بشود گفت: عهد من با مردم، این بود که ما در برابر آمریکا تسلیم و خم نشدیم و با سه سال و نیم جنگ، کشور را اداره و مواد لازم را وارد کشور کردیم.

وی افزود: هیچ کارخانه‌ای به خاطر عدم ورود مواد اولیه از خارج به کشور، تعطیل نشد و هیچ بیماری برای نبود تخت، در بیرون بیمارستان نماند؛ این هنر و فداکاری ملت ماست و ما هم این کار و راه را ادامه دادیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار