کد خبر: ۵۲۸۳۲۵
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲

عضو اتاق مشترک ایران و سوریه با اشاره به نقش ویژه حمل و نقل دریایی در توسعه مناسبات دو کشور،گفت:توسعه همکاری‌ها، نیازمند افزایش سرمایه گذاری ‌ها در حوزه زیرساخت بندری است.

به گزارش شفاف، عموری با اشاره به ضرورت توسعه همکارى هاى دریایى و بندرى بین ایران و کشورهاى منطقه، اظهار کرد: ظرفیت های مناسبی در بنادر کشور به ویژه در جنوب ایران برای انجام همکاری و توسعه حمل و نقل دریایی با دیگر کشورهای منطقه وجود دارد، اما این موضوع نیازمند مشوق های مناسب تری است که باید از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید توازن لازم در اختصاص مشوق های قابل ارائه در بنادر با محوریت جنوب کشور ایجاد شود، گفت: لازم است ظرفیت های کانتینری جهت صادرات انواع کالاها در بنادر جنوبی مانند خرمشهر بیش از پیش افزایش پیدا کند.

عضو اتاق مشترک ایران و سوریه افزود: مقیاس کالا عامل استقبال شرکت‌های کشتیرانی برای مشارکت در حمل کالاهای صادراتی از بنادر ایران محسوب می شود و قطعا بنادر خوزستان و دیگر بنادر کشور ظرفیت های صادراتی بسیار خوبی دارند که همین موضوع عامل «اقتصاد مقیاس» را در حمل و نقل دریایی از توجیه مناسبی برخوردار خواهد کرد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت مشارکت سازمان بنادر و دریانوردی در اختصاص یارانه های حمل به صادرکنندگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که در نهایت باعث رونق فعالیت ها و مبادلات تجاری از طریق حمل و نقل دریایی می شود.

عموری گفت: شرایط موجود نشان می دهد محوریت همکاری های ایران با سوریه در حوزه دریایی و بندری روبه رشد است و شرکت های حمل و نقل متعددی با ظرفیت های مختلفی در این زمینه حضور پیدا کرده اند.

وی افزود: عمده صادرات کالاهای ایرانی از بندرعباس به سمت بندر لاذقیه در سوریه انجام می شود و عمده این محصولات شامل قیر، مواد پتروشیمی، فرآورده های سوختی، مصالح ساختمانی، سیمان، میلگرد، سنگ، کاشی و سرامیک است.ه

وی بیان کرد: همکاری بندری و دریایی میان ایران و سوریه طی سال های اخیر رو به افزایش است که با ایجاد خواهرخواندگی بین بندر امام(ره) و بندر لاذقیه گام های اساسی تری را در مسیر توسعه ای روابط ایجاد می کند و در این بین باید توجه داشت که توسعه این همکاری ها نیازمند تداوم تعاملات و افزایش سرمایه گذاری های مرتبط در حوزه زیرساخت های بندری به منظور فعالیت شرکت های کشتیرانی است.

عموری ادامه داد: کشور سوریه در مرحله بازسازی قرار دارد و قطعا بازار بسیار مناسبی برای کالاهای ایرانی محسوب می شود و مهمترین دستاورد دیدار اخیر هیات های ایران و سوریه می تواند به توسعه مناسبات تجاری هر دو کشور منجر شود، بنابراین حمل و نقل دریایی در توسعه این مناسبات از نقش تاثیرگذاری برخوردار است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: