کد خبر: ۵۲۸۴۵۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸

از ابتدای سال تا پایان خرداد ماه ۴۶۵ هزار و ۵۹۸ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته در حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش شفاف، در حال حاضر روزانه 5 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می کنند؛ وضعیت مراجعات در شرایط عادی قرار دارد و مراکز فاقد صف انتظار هستند.

از 465 هزار و 598 دستگاه خودرویی که در سه ماه نخست سال به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند، 353 هزار دستگاه خودرو اولین مراجعه را داشتند که 14 درصد از آنها در آزمون  آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، 9 درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، 4درصد کمک فنر، 11 درصد تست ترمز و 13 درصد در بخش عیوب ظاهری مردود شده اند. در مجموع 30 درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشدند.

در این سه ماه 336 هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد، 72481 گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است و در مجموع حدود 22 درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

در خرداد ماه 12 هزار دستگاه خودرو با استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه و تقریبا شهروندان از 50 درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی استفاده کرده اند. 

شهروندان برای اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز، قبل از مراجعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه کنند. ضمنا در مدت زمان اداری می توانند در صورت هرگونه سوال با سامانه پاسخگو 96006000 تماس حاصل کنند.

طبق قانون هوای پاک مجلس شورای اسلامی دوره معافیت انجام معاینه فنی، از زمان تولید برای وسایل نقلیه شخصی و دولتی چهار سال و برای وسایل نقلیه عمومی یکسال است. بدیهی است رانندگان باید براساس زمان تعیین شده در این قانون نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند؛  بنابراین با لحاظ عمر چهار سال از زمان تولید خودروهای شخصی تولید خرداد ماه 1396 و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.

از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است. خودروهای تاکسی نیز در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده، از طرح رایگان مراجعه اول استفاده کنند.

هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودروهای سبک مبلغ 47 هزار تومان بوده و خودروهای تاکسی با عمر 10 سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت بایستی هر 6 ماه یکبار و خودروهای تاکسی با عمر بالای 10 سال هر سه ماه یکبار نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. ضمنا تاکید می شود پذیرش خودروهای تاکسی  در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می شود و رانندگان تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح رایگان تنها بایستی به یکی از پنج مرکز اعلامی مراجعه کنند. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: