کد خبر: ۵۲۸۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴

واکسن کرونای اسپوتنیک ایرانی با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد.

به گزارش شفاف، واکسن کرونای اسپوتنیک( مشترک ایران و روسیه) با حضور نمکی، وزیر بهداشت و آموزش درمان در شرکت اکتوور شهرک صنعتی بهارستان البرز رونمایی شد.

جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان با بیان اینکه ایران ششمین کشوری است که بعد از کشورهایی همچون صربستان، ایتالیا، هند و برزیل با انتقال فناوری، تولید مشترک واکسن کرونا را در کشور آغاز کرد و به تولید انبوه رساند، گفت: دانش فنی و فناوری این واکسن از موسسه گامالیا کشور روسیه است و از ابتدای امسال محموله بانک سلولی برای کشت و تولید تحویل شرکت اکتوور شد.

او با اشاره به این مطلب که شرکت اکتوور یکی از ۴شرکت متقاضی ایرانی بود که از طرف روسیه به عنوان اولین تولید کننده ایرانی تایید شد، افزود: ورود به فرآیند تولید دارو‌های ویژه درمان کووید-۱۹ از روز‌های نخست شیوع این بیماری و همزمان با شرکت‌های بین المللی تولیدکننده این داروها، سبب شد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فرآیند تولید این محصولات در شرکت اکتوور نهایی شود و علاوه بر خودکفایی در تولید با قیمتی کمتر از یک پانزدهم بهای جهانی، دارو‌های موثر در درمان کووید را ارائه کند.

مستوفی مدیرعامل کارخانه تولید مشترک اسپوتنیک وی در مراسم رونمایی واکسن مشترک ایران و روسیه گفت: از ابتدای پاندمی تمام تملاشمان را کردیم تا داروهای موثر در کووید ١٩ را تولید کنیم که از جمله آن می توان به تولید داروی رمدسیویر اشاره کرد و ما جزو نخستین شرکت ها بودیم که این دارو را در حد کیفیت برند اصلی توانستیم تولید کنیم و ٢٠ هزار ویال در ماه تولید کردیم و بیش از ١٠٠ هزار بیماران از داروهای تولید ما استفاده کردند.

وی ادامه داد: ما در تابستان ٩٩ توانستیم بیش از ٣٠ میلیون دوز از این دارو را تولید کردیم و دارو‌های که توان پیشگیری از کرونا را دارند تولید کنیم. ما تمام توانمان را برای تولید واکسن کوودید ١٩ سرمایه گذاری کردیم و با توجه به ظرفیت بیوتکنولوژی توانستیم در این زمینه ورود کنیم و خوشبختانه بایو راکتو‌هایی که ما خریداری کرده بودیم مشابه بایو راکتور‌های شرکت گامالیا بود و با محققان دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن استرازنکا و فایزر بیونتک برای تولید واکسن mRNA مذاکره کردیم و خوشبختانه شرکت هترو که شریک ما در تولید دارو‌های ضد سرطان است و با موسسه گامالیا قرارداد بست و راه را برای ما هموار کرد.

مستوفی افزود: با نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو شرکت‌های بسیاری برای تولید مشترک اسپوتنیک پیش قدم شدند و ما به عنوان یکی از شرکت‌های تولید کننده اسپوتنیک وی در ایران در بهمن ماه ٩٩ انتخاب شدیم و توانستیم در مدت کوتاهی واکسن را تولید کنیم و در اسفند ماه موافقت اصولی سازمان غذا و دارو را دریافت کردیم و در اولین فرصت مواد اولیه تولید واکسن را از چهارگوشه دنیا به سختی تهیه کردیم چرا که علاوه بر کمبود واکسن کمبود مواد اولیه هم وجود دارد.

گروه اکتوور مجموعه‌ای متشکل از کارخانجات دارویی و غذایی با بیش از نیم قرن تجربه و همراهی افزون بر چهار هزار جوان ایرانی، یکی از بزرگترین و معتبرترین مجموعه‌های تولیدی دارو و غذا در ایران و منطقه است. مجموعه داروسازی گروه اکتوور با تولید بیش از ۳۰۰ محصول دارویی در ۱۵ حوزه درمانی تحت به روزترین استاندارد‌ها و مورد تایید سازمان‌های داخلی و بین المللی، با ایجاد خطوط پیشرفته تولید دارو در کشور و تولید بالاترین میزان قرص، کپسول، سرنگ، ویال و آمپول، دارای یکی از بزرگترین مجموعه خطوط تولید دارو در کشور است.

تامین و به کارگیری مجهزترین ماشین آلات تولیدی بر اساس آخرین فناوری در حوزه دارو‌های خوراکی، پیشرفته‌ترین و مجهزترین خطوط تولید دارو‌های ضد سرطان، پیوندی، هورمونی و باروری و نیز مشارکت فعال در بخش مکمل‌ها و مواد موثره دارویی، در کنار انتقال دانش فنی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور، بخشی از تلاش گروه اکتوور در افزایش اشتغال زایی و رونق تولید ملی بوده است. مشارکت گسترده بین المللی با معتبرترین مجموعه‌های دارویی جهان همچون Merck آلمان، Krka، Hetero و ... و جذب سرمایه گذاری گسترده بین المللی در کشور، نشانگر توانمندی تجهیزاتی و دانش روزآمد اکتوور در تولید محصولات دارویی در کلاس جهانی در کشور است که حاصل سال‌ها تجربه و کسب دانش و تعهد ملی است.

ورود به فرآیند تولید دارو‌های ویژه درمان کووید-۱۹ از روز‌های نخست شیوع این بیماری و همزمان با شرکت‌های بین المللی تولیدکننده این داروها، سبب شد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فرآیند تولید این محصولات در مجموعه اکتوور نهایی شده و علاوه بر خودکفایی در تولید، با قیمتی کمتر از یک پانزدهم بهای جهانی، دارو‌های موثر در درمان کووید را به کادر درمان و مردم عزیزمان ارائه کند.

با آغاز تلاش جهانی برای تامین واکسن کووید-۱۹ و تحقیقات در این زمینه، گروه دارویی اکتوور همچون گذشته ضمن انجام مطالعات در بخش تحقیق و توسعه خویش، مذاکرات بین المللی برای تولید یکی از معتبرترین واکسن‌های جهانی را از سال گذشته آغاز کرد. با برگزاری جلسات مکرر با طرف‌های خارجی با حضور نمایندگان سایر شرکت‌های دارویی ایرانی و تحت نظارت سازمان غذا و دارو، توانمندی ها، استاندارد‌ها و دانش فنی مجموعه‌های ایرانی مورد بررسی کامل و دقیق قرار گرفت. بر اساس استاندارد‌های موجود و فناوری به کار رفته در تولید واکسن اسپوتنیک وی، تجهیزات تولیدی با بالاترین سطح فناوری در کنار دانش فنی به روز مورد نیاز است که مجموعه دارویی اکتوور مجهز به این دانش و پایه تکنولوژیک منحصر به فرد است.

به دنبال ارزیابی دقیق خطوط تولیدی بخش بیوتکنولوژی اکتوور توسط طرف روس و به لحاظ اعتماد و اطمینان بین المللی به گروه دارویی اکتوور، مجموعه اکتوور به عنوان مرکز تولید واکسن اسپوتنیک وی در قالب تولید قراردادی انتخاب شد.

واکسن اسپوتنیک وی در بیش از ۶۰ کشور جهان از جمله ایران به ثبت رسیده و در بسیاری از کشور‌های دیگر از جمله آلمان، ایتالیا، اسپانیا، بلاروس، اوکراین، صربستان، هند، چین، کره جنوبی، قزاقستان، مصر، آرژانتین و برزیل برای تولید قراردادی و تحت لیسانس انتخاب شده و گروه دارویی اکتوور به عنوان یکی از نخستین تولید کنندگان این واکسن در منطقه خاورمیانه برگزیده شده است.

در راستای تولید قراردادی واکسن اسپوتنیک در مجموعه اکتوور، پس از انتقال بانک سلولی به کشور و اتمام مراحل تولید آزمایشی، هم اکنون بچ انتقال تکنولوژی بر اساس دستورالعمل های تدوین شده توسط انستیتو گامالیا و در ماشین آلات و تجهیزات کاملا مشابه با سازنده اصلی به تولید رسیده و کلیه آزمایش‌های مربوطه در این خصوص با موفقیت به پایان رسیده است.

تولید بچ صنعتی این واکسن منوط به تایید آزمایشگاه‌های انستیتو گامالیا بر اساس نتایج بچ انتقال تکنولوژی مربوطه می‌باشد. ظرفیت تولید این واکسن در گروه دارویی اکتوور، دو میلیون دوز در ماه خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: