کد خبر: ۵۲۸۵۲۴
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹

از ابتدای تأسیس صندوق توسعه ملی تا کنون، حدود۱۶ میلیارد دلار از منابع ارزی که در حسابهای صندوق بلوکه و مسدود شده بود آزاد و برای تأمین مالی طرح های جدید در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

به گزارش شفاف، با ابطال مسدودی طرحهای غیر فعال و کاهش مسدودی طرح‌هایی که به دلایل مختلف امکان بهره‌گیری از کل منابع درخواستی را نداشته اند؛ هم اکنون امکان بهره‌برداری این منابع توسط سایر متقاضیان فراهم شده است.

بر اساس اعلام رسمی صندوق توسعه ملی، از ابتدای تأسیس صندوق  تا کنون، حدود16 میلیارد دلار از منابع ارزی که در حسابهای صندوق بلوکه و مسدود شده بود آزاد و برای تأمین مالی طرحهای جدید در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.

از آثار مثبت این اقدام می توان به شفافیت میزان تعهدات ارزی صندوق توسعه ملی به متقاضیان و همچنین امکان تامین منابع طرح‌های جدید واجد شرایط اشاره کرد که تا حد زیادی از بلا تکلیف ماندن منابع ارزی کشور جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است؛ حدود 77 درصد از کل منابع ارزی آزاد شده مربوط به طرح هایی است که از زمان تاسیس تا پایان سال 1395 برای آنها مسدودی صادر شده ولی به دلایل مختلف امکان استفاده از این منابع را نداشته اند. ضمن آنکه از مبلغ 16میلیارد دلار مذکور، بیش از 7.2میلیارد دلار آن در سالهای 98 و 99 رفع مسدودی شده و به چرخه ی تأمین مالی طرح های متقاضی تسهیلات از صندوق توسعه ملی بازگشته است.

گفتنی است، بر اساس برخی اخبار در حالی که دولت دهم هیچ استقراض و برداشتی از صندوق توسعه ملی نداشت، دولت‌های یازدهم و دوازدهم با احتساب لایحه بودجه 1400 نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی را برداشت کرده‌اند. دولت یازدهم به بهانه‌های مختلف همچون کاهش قیمت نفت یا تحریم‌ها، سهم مصوب برنامه‌های پنجم و ششم را رعایت نکرد و هر سال سهم کمتری به صندوق توسعه ملی داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: