کد خبر: ۵۲۸۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷

نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی در واکنش به گزارش "رافائل ماریانو گروسی" مدیرکل آژانس اتمی سازمان ملل گفت: ایران متعهد به تعهدات پادمانی است، نه کمتر و نه بیشتر.

                          واکنش ایران به اظهارات غیرحقوقی مدیرکل آژانس

به گزارش شفاف، "کاظم غریب‌آبادی" در گفتگوی اینترنتی با برنامه "جهان امروز" درباره زیاده خواهی آژانس انرژی اتمی سازمان ملل گفت: ایران بر مبنی حسن نیت پس از لغو تفاهم فنی با اعتبار سه ماهه، داده‌ها را همچنان برای یکماه دیگر ضبط و نگهداری می‌کرد. تفاهم با آژانس یک تفاهم سیاسی و صرفا بر اساس پادمان‌های بین المللی است.

نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی درباره تفاهم فنی مشترک بین دو طرف و عدم پاسخ ایران در این خصوص، گفت: آژانس هیچگونه وظیفه‌ای برای ارائه گزارش در مورد تفاهم منقضی شده مشترک و ثبت داده‌ها نداشته و ندارد.
 

نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل متحد در وین و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر تعهدات پادمانی آژانس افزود: ایران ملزم به اجرای تعهدات فراتر از برجام نیست. ضبط یکماه داده‌ها پس از لغو تفاهم نامه فنی فقط بر اساس حسن نیت بود نه بعنوان تعهدات ایران به آژانس بین المللی.

غریب آبادی گفت: ایران الزامی برای انجام درخواست آژانس ندارد، نقش آژانس صرفا در حد یک مجری است.

غریب آبادی با بیان اینکه این آمریکا است که باید به برجام برگردد، نه ایران، گفت: این اظهارات با پیام‌های سیاسی همراه است. ما هم مکررا اعلام کردیم تا انتظارات ما برآورده نشود توافقی صورت نخواهد گرفت.

ایران اسفند ۹۹ در اجرای قانون رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت اعلام کرده بود تا اجرای تعهدات طرف‌های غربی برجام، فعالیت‌های نظارتی فراتر از پادمان آژانس را در ایران متوقف می‌کند.

ایران هیچ وقت برجام را ترک نکرده که بخواهد به برجام برگردد. دولت آمریکا در هجدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در اقدامی یکجانبه و بر خلاف مقررات بین‌المللی از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و شدیدترین تروریسم اقتصادی را متوجه مردم ایران کرد و تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) هم سال‌هاست به بهانه‌های مختلف به تعهدات برجامی خود عمل نکرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: