کد خبر: ۵۲۸۵۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۹

محاکمه رئیس سابق دفتر سلطنتی اردن و مشاور ولیعهد عربستان و انتقال تحقیرآمیز وی به دادگاه، خاندان سلطنتی عربستان را به شدت عصبانی کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از وبسایت "سعودی لیکس"، فیلم ویدیوی که در آن باسم عوض الله، رئیس سابق دفتر سلطنتی و فرستاده سابق اردن در عربستان در مسیر رفتنش به دادگاه دست بسته دیده می شود، باعث شد عربستان از عبدالله دوم، پادشاه اردن که همچنان ارتباطات و ابتکارعمل های عربستان را رد می کند، به شدت عصبانی شود.

یک منبع ارشد گفت، بابت بی توجهی پادشاه اردن به ابتکارعمل های عربستان که از زمان کشف حادثه کودتا در ماه آوریل تاکنون همچنان طرح هایی را ارائه می دهد، حالتی از خشم وجود دارد.

این منبع افزود، آخرین این ابتکارعمل ها هفته گذشته بود که یک هیئت سعودی محرمانه وارد امان شد و حامل پیامی از پادشاه عربستان پیرامون توقف محاکمه عوض الله بود.

به گفته این منبع، پیام مذکور از سویی شامل وعده های رسمی عربستان در راستای تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور و از سوی دیگر نیز حامل عبارت های خشم آلود بابت محاکمه ظالمانه و بی توجهی به ابتکارعمل های عربستان بود و در آن نسبت به وارد کردن اتهامات به عربستان و ولیعهد آن هشدارهایی داده شده است.

پیش از این هم روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نوشت، عربستان برای توقف محاکمه عوض الله اردن را تحت فشار قرار داده است.

این روزنامه نوشت، ریاض چهار هواپیما با چهار مسوول در سطوح مختلف به ریاست فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان را به اردن فرستاده و از این کشور خواست، عوض الله را به محض بازداشت در ماه آوریل تحویل دهد.

در میان مسوولان مذکور مسوول ارشد دفتر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و رئیس سرویس اطلاعات عربستان قرار داشت که پنج روز در اردن ماند و به امان فشار آورد تا اجازه دهد عوض الله را با خود به ریاض بازگرداند.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا هم  جزئیات جدیدی درباره اتفاقات دفتر سلطنتی اردن در ماه آوریل فاش کرد.

این روزنامه نوشت، احتمالا بن سلمان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در این اتفاقات نقش داشتند.

بروس ریدل، افسر سابق آمریکا در سیا به واشنگتن پست گفت: فکر می کنم آنها برای آزادی عوض الله فشار آوردند زیرا فهمیدند که اطلاعاتی دارد که آنها را محکوم می کند و خواستار آزادی او هستند.

وی افزود، پس از اینکه ویلیام برنز، رئیس سیا که قبلا سفیر واشنگتن در اردن بود و از کاخ سفید درخواست مداخله کند، اردن توانست در مقابل فشار عربستان مقاومت کند.

روزنامه مذکور نوشت، هنگام حضور رئیس اطلاعات عربستان در اردن، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با عبدالله دوم تماس گرفته و اعلام کرد از او حمایت می کند.

همچنین قرار است دادگاه امنیت ملی اردن امروز یکشنبه سومین جلسه محاکمه عوض الله و شریف حسن بن زید یکی از اعضای خاندان سلطنتی را با اتهام تحریک برای برهم زدن ثبات این کشور در پرونده موسوم به پرونده فتنه برگزار کند.

تلویزیون اردن به نقل از وکیل مدافع عوض الله اعلام کرد، هیئت دفاع در این جلسه شواهد و مدارک مکتوب و در جلسه بعد نیز شاهدان را از دادگاه درخواست خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: