کد خبر: ۵۲۸۵۵۴
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳

طبق آمار نهایی اعلام شده از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان، حزب «قرارداد مدنی» به رهبری «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر موقت توانست با کسب 53.91 درصد آرا پیروز شود.

                          حزب پاشینیان پیروز نهایی انتخابات اعلام شد

به گزارش شفاف، کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور را اعلام کرد که طبق آن، حزب قرارداد مدنی «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر موقت توانست با کسب ۵۳.۹۱ درصد آرا پیروز شود.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف ارمنستان به رهبری «رابرت کوچاریان» ۲۱.۹درصد آرا را از آن خود کرد.

 

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، «تیگران موکوچیان» رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات اعلام کرد: طبق نتایج نهایی، ۶۸۷ هزار و ۷۶۱ رای‌دهنده (۵۳.۹۱%) رای خود را به نفع قرارداد مدنی و ۲۶۹,۴۸۱ (۲۱.۹%) به نفع ائتلاف ارمنستان به صندوق انداختند.

نیکول پاشینیان نخست‌وزیر موقت ارمنستان روز دوشنبه در یک تجمع که به مناسبت پیروزی وی در انتخابات برگزار شده بود گفت که بحران سیاسی این کشور به پایان رسیده است.

پاشینیان در این خصوص اظهار داشت: بحران سیاسی داخلی که نهم نوامبر در ارمنستان آغاز شد به پایان رسید. از فردا طبق روال معمول کار خواهیم کرد. و باید بدانیم که شرایط و جو [سیاسی] در کشور به طور قابل توجهی تغییر کرده است زیرا مردم به ما ماموریت دادند دیکتاتوری قانون را در کشور اعمال کنیم.

این اظهارات وی در حالی بود که رابرت کوچاریان رئیس‌جمهور سابق ارمنستان و رئیس اتحاد ارمنستان که اصلی‌ترین رقیب پاشینیان در انتخابات بوده، روز سه‌شنبه گفت که این اتحاد سیاسی نتیجه انتخابات زودهنگام ۲۰ ژوئن (یکشنبه) را در دادگاه قانون اساسی این کشور به چالش خواهد کشید.

در انتخابات ارمنستان حدود ۲۰ حزب سیاسی و چهار ائتلاف انتخاباتی شرکت کردند اما حزب متبوع پاشینیان و ائتلاف ارمنستان به رهبری کوچاریان رئیس‌جمهوری سابق این کشور اصلی‌ترین رقبا بودند.

تصمیم به برگزاری انتخابات پارلمانی زوهنگام پس از شکست ارمنستان از جمهوری آذربایجان در جنگ ۴۴ روزه قره باغ و تحت فشارهای مخالفان دولت نیکول پاشینیان گرفته شد.

طبق گزارش الجزیره، ۲.۶ میلیون نفر واجد شرکت در این انتخابات زودهنگام بودند و میزان مشارکت حدود ۵۰ درصد بوده است.

پاشینیان بعد از اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زودهنگام در ارمنستان، در اظهاراتی اعلام پیروزی کرد.

ائتلاف ارمنستان به رهبری رابرت کوچاریان اما اعتبار نتایج اولیه انتخابات را زیر سوال برد و اعلام کرد که «ادعای عجولانه» پاشینیان درباره پیروزی را به رسمیت نمی‌شناسد.

نظرسنجی‌های انجام شده در ارمنستان تا قبل از روز رای‌گیری از رقابت تنگاتنگ دو حزب وابسته به پاشینیان و کوچاریان حکایت داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: