کد خبر: ۵۲۸۵۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۰

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این که محدودیتی برای تحصیل دانش آموزان اتباع نداریم، راهکار ثبت نام دانش آموزان فاقد مدارک هویتی و اقامتی را توضیح داد.

به گزارش شفاف، رضوان حکیم زاده در برنامه «سلام صبح به خیر» شبکه سه سیما اظهار داشت:‌ با فرمان مقام معظم رهبری، همه دانش آموزان اتباع در هر شرایطی حق دسترسی به آموزش دارند.

وی گفت: سال گذشته حدود 540 هزار دانش آموز اتباع داشتیم که بیشتر آنها در دوره ابتدایی مشغول به تحصیل هستند و اکثریت آنان تابعیت کشور افغانستان را دارند. همچنین در چند سال اخیر امکان حضور این دانش آموزان در دوره پیش دبستانی نیز فراهم شده است.

حکیم زاده با اشاره به آئین نامه اردیبهشت 95 هیئت وزیران که در پی فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر حق دسترسی همه کودکان اتباع به آموزش تنظیم شده است،گفت: بر این اساس هیچ دانش آموزی نباید از تحصیل دور بماند حتی آنان که مدارک اقامتی و اوراق هویتی ندارند.

وی افزود: همه ساله در ارتباط با نحوه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی تصمیم‌هایی در کمیسیون ساماندهی اتباع اتخاذ می شود و در جهت به روز رسانی بخش نامه‌های سال‌های گذشته و هماهنگی بین دستگاه‌ها، شیوه نامه‌ای در این حوزه تنظیم می‌شود. تیرماه امسال هم به واسطه بخشنامه‌ای که اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تنظیم کرد، نه تنها حق دسترسی کودکان اتباع به آموزش را تاکید می‌کند بلکه در این بخشنامه آمده است که این دانش آموزان در تمام فعالیت ها می‌توانند شرکت کنند و محدودیتی برایشان وجود ندارد.

معاون آموزش ابتدایی در خصوص آن دسته از دانش آموزان اتباع که فاقد اوراق هویتی و مدارک اقامتی هستند،تصریح کرد: این عزیزان با مراجعه به دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی و یا از طریق مراجعه به اداره کل آموزش و پرورش استان، استانداری‌ها یا اداره کل اتباع خارجی می‌توانند کارت حمایت تحصیلی دریافت کنند.

210 هزار بازمانده از تحصیل 

وی  تصریح کرد: براساس اطلاعاتی که از مرکز آمار اخذ شده است، در سال گذشته تعداد 210 هزار بازمانده از تحصیل داشتیم که این آمار نسبت به سال قبل آن که 142هزار نفر بود افزایش داشته است. تعداد قابل توجهی از آمار بازماندگان سال تحصیلی گذشته متوجه دانش آموزان کلاس اولی بود که به دلیل نگرانی اولیاء از کرونا ترجیح دادند سال بعد در کلاس اول ثبت نام کنند.

معاون آموزش ابتدایی با تاکید بر این که این آمار 3 میلیون محروم از تحصیل به هیچ عنوان صحت ندارد و عدم حضور دانش آموز در شبکه شاد نشان دهنده بازماندن از تحصیل نیست، اظهار کرد: تعداد زیادی از دانش آموزانی که دسترسی به شاد نداشتند یا امکان بهره بردن از زیرساختهای فناوری برایشان مقدور نبود، در مناطق روستایی عشایری بودند که در اغلب این مناطق آموزش به شکل حضوری جریان داشت.

وی گفت: هیچ دانش آموزی به دلیل محرومیت از امکانات فناوری از تحصیل بازنمانده است، چراکه با تدابیر وزارت آموزش و پرورش و همکاری خوب سایر دستگاه‌ها جریان آموزش از طرق مختلف برقرار است . از جمله مدرسه تلویزیونی که در حداقل زمان ممکن راه اندازی شد و نیز اعزام راهبران آموزشی و توزیع درسنامه از این نمونه است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورشگفت: طی دستورالعملی که از سال 92 در حال پیگیری آن هستیم با همکاری ثبت احوال از طریق ارسال اطلاعات اسمی بازماندگان به استان ها به طور مشخص وضعیت آنان را مورد بررسی قرار داده ایم. نتایج این بررسی حاکی از آن است که این دانش آموزان به دلایل متعددی از جمله: مهاجرت، به کار گرفته شدن، تعصبات حاکم در برخی مناطق که بیشتر نسبت به دختران و در عدم انتقال آنان از ابتدایی به متوسطه رخ می دهد، معلولیت، مسائل و مشکلات اقتصادی و .. این افراد وارد چرخه تحصیل نشده اند و یا در نیمه راه از ادامه بازمانده اند.

حکیم زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر 200 مدرسه فعال داریم که تنها یک دانش آموز دارد و با این حال به آن معلم اختصاص یافته است، گفت: به دلایلی خارج از حیطه وظایف آموزش و پرورش،  باعث شده تا تعدادی از کودکان به جریان تحصیل نپیوندند.

وی افزود: در سال جاری به مدد پیگیری‌های صورت گرفته 20 هزار نفر از این کودکان شناسایی شدند و به مدرسه بازگشتند و تلاش ما همواره بر این بوده است که کودکان خصوصا در دوره ابتدایی از تحصیل بهره مند شوند که هم اکنون به استناد آمار رسمی 98 درصد کودکان واجب التعلیم در دوره ابتدایی تحت پوشش هستند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: طرح هدایت و پویش هردانش آموز یک تبلت و هر تبلت یک مدرسه از جمله اقدامات آموزش و پرورش در راه دسترسی همه دانش آموزان به ابزار هوشمند بوده است.

حکیم زاده با  ذکر این اقدامات گفت:  با تمام دستگاه‌های ذیربط و تعداد زیادی از خیرین همکاری‌های خوبی صورت گرفته  و تعداد قابل توجهی گوشی هوشمند و تبلت برای دانش آموزان خریداری و به آن‌ها تحویل شده است.

معاون آموزش ابتدایی تصریح کرد: این طرح ها همچنان در حال پیگیری است،  چراکه معتقدیم در پسا کرونا نیز فضای فناوری می‌تواند برای غنی کردن یادگیری، تنوع بخشیدن به منابع یادگیری و برای ایجاد ارتباط بیشتر و گسترده تر و نظارت موثرتر بسیار حائز اهمیت باشد.

وی افزود: در آینده باید از امکانات فناوری استفاده کنیم، ازین رو هدف آموزش و پرورش این است که هر دانش آموز امکان دسترسی به تبلتی راکه خاص دانش آموز است و فضای امنی دارد، داشته باشد. بنابراین تهیه ابزار هوشمند برای همه دانش آموزان باید به عنوان یک دغدغه ملی مطرح شود ودر اولویت قرار گیرد تا بسیاری از سازمان ها و صنایع به صورت قسمتی از مسؤولیت اجتماعی خود به آن بپردازند.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: