کد خبر: ۵۲۸۶۱۸
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱

مسئول حقوق بشری ارشد سازمان ملل در گزارشی قابل توجه که در پی قتل جورج فلوید سیاهپوست به دست پلیس در آمریکا به جریان افتاد، از کشورهای سراسر جهان خواست اقدام بیشتری در راستای کمک به پایان دادن به تبعیض و خشونت و نژادپرستی سیستماتیک علیه افراد آفریقایی تبار و دست زدن به اصلاح رویه در قبال آنها از جمله با پرداخت غرامت صورت دهند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گزارش مطرح شده از سوی میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل نگاهی فراگیر متوجه ریشه‌های قرنها بدرفتاری با آفریقایی‌ها و آفریقایی تبارها به ویژه در جریان تجارت برده ترانس آتلانتیک می‌کند.

این گزارش به دنبال یک رویکرد "تغییر یافتنی" با هدف رسیدگی به تداوم تاثیر آن در امروز است.

این گزارش که آماده کردنش یک سال طول کشیده، امید به تحرک پیرامون حساسیت تشدید شده اخیر در سطح جهان نسبت به مصیبت نژادپرستی و تاثیر آن بر افراد آفریقایی تبار دارد؛ مصیبتی که در جریان قتلهای سطح بالای اخیر علیه سیاهپوستان غیرمسلح در آمریکا و جاهای دیگر نمود پیدا کرد.

در این گزارش نوشته شد: امروز فرصتی مهم برای دستیابی به تحول در قبال عدالت و برابری نژادی وجود دارد.

هدف این گزارش تسریع اقدام کشورها برای پایان دادن به بی عدالتی نژادی، پایان دادن به فرار از مجازات در قبال سواستفاده‌های حقوق بشری پلیس، تضمین شنیده شدن صدای آفریقایی تبارها و معترضان به نژادپرستی، و مواجهه با اشتباهات گذشته از طریق پاسخگویی و جبران است.

باچله در یک بیانیه ویدیویی اظهار کرد: من از همه کشورها میخواهم انکار نژادپرستی را متوقف کرده و شروع به برچیدن آن کنند، به فرار از مجازات پایان دهند و اعتماد بسازند، به صدای مردم آفریقایی تبار گوش دهند، و با میراث گذشته مواجه شده و دست به جبران بزنند.

او تاکید کرد در قبال این مشکل غرامت پولی به تنهایی کافی نبوده و این تنها بخشی از مجموعه تدابیر برای کمک به اصلاح و رفع بی عدالتیها است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل سال گذشته میلادی در نشستی ویژه در پی قتل جورج فلوید سیاهپوست به دست پلیس آمریکا حکم به تهیه این گزارش داد.

درک شووین، افسر مسئول قتل جورج فلوید چند روز پیش از بابت این قتل به 22 سال و نیم زندان محکوم شد.

در گزارش مذکور تصریح شد: اعتراضات علیه قتل فلوید و حکم "مهم" علیه شووین "یک نقطه اساسی در جنگ علیه نژادپرستی" است.

این گزارش طبق اعلام این دفتر حقوق بشری، مبتنی بر بحث با بیش از 340 فرد و کارشناس عمدتا آفریقایی تبار، بیش از 100 مورد متن کمکی از جمله از سوی دولتها و بررسی محتواهای علنی بوده است.

برای نگارش این گزارش 190 مورد مرگ عمدتا رخ داده در آمریکا تحلیل شدند تا نشان دهند چطور افسران پلیس آمریکا به ندرت از بابت نقض حقوق بشر و جنایت علیه آفریقایی تبارها پاسخگو دانسته میشوند و همینطور به الگوهای بدرفتاری مشابه پلیس در بسیاری از دیگر کشورهای جهان نیز پرداخته است.

این گزارش نهایتا به دنبال تبدیل کردن فرصتها به یک پاسخ سیستماتیک تر دولت‌ها به نژادپرستی آن هم نه فقط در آمریکا است هر چند که به وضوح بی عدالتی ها و میراث برده داری، نژادپرستی و خشونت علیه آفریقایی-آمریکایی‌ها یک موضوع عمده است.

این گزارش همچنین به شرح موارد، نگرانی‌ها و وضعیت در حدود 60 کشور از جمله بلژیک، برزیل، انگلیس، کانادا، کلمبیا، فرانسه و چند کشور دیگر می‌پردازد.

گزارش سازمان ملل از کشورها خواسته دست به "اصلاح قرنها خشونت و تبعیض" از جمله با "عذرخواهی‌ها و تصدیق رسمی، به جریان انداختن فرآیندهای گفتن حقایق و اعطای غرامت در شکلهای مختلف" بپردازند.

این گزارش همچنین به محکوم کردن "پایین آوردن منزلت انسانی مردم آفریقایی تبار" که "ریشه در ساختارهای نژادی اجتماعی غلط" در گذشته برای توجه برده داری، کلیشه‌های نژادی و اقدامات زیانبار و همچنین مسامه با تبعیض، نابرابری و خشونت نژادی دارند" پرداخته است.

این گزارش به نابرابری‌ها علیه افراد آفریقایی تبار و "به حاشیه راندن فاحش اجتماعی-اقتصادی و سیاسی آنها" در بسیاری از کشورها از جمله با دسترسی ناعادلانه به تحصیلات، بهداشت و درمان، اشتغال، مسکن و آب آشامیدنی استناد کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: