کد خبر: ۵۲۸۶۲۳
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۴

روزنامه فرانسوی فیگارو تحت عنوان "شبه نظامیان شیعه عراق با ورق فشار بر آمریکا بازی می‌کنند" نوشت: "همزمان با تلاش آمریکایی‌ها برای احیای برجام در وین شبه نظامیان شیعه اعمال فشار به آمریکا را ادامه می‌دهند."

به گزارش شفاف، این روزنامه در گزارشی نوشت: "شبه نظامیان شیعه در عراق استفاده از سلاح‌های پیشرفته مانند پهپاد را افزایش داده‌اند. از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون منافع آمریکا در عراق جایی که ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی به عنوان عضوی از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش مستقر هستند، ۴۳ مرتبه مورد حمله قرار گرفته است. در مبارزه با داعش شبه نظامیان شیعه هم تا زمان شکست این گروه تروریستی در سال ۲۰۱۷ شرکت داشتند. از آن زمان تاکنون ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی عراق را ترک کرده‌اند.

استفاده جدید از پهپادها به دردسری برای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری واشنگتن بدل شده است زیرا پهپادها می‌توانند از تیررس سامانه دفاع هوایی C-RAM که ارتش آمریکا برای دفاع از نیروهای خود به کار گرفته، بگریزند.

در ماه آوریل یک پهپاد حامل ماده "تی ان تی" در مقر ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در فرودگاه اربیل سقوط کرد. در ماه مه نیز پهپاد حامل بمب پایگاه هوایی عین الاسد، محل استقرار آمریکایی‌ها را هدف گرفت.

حمله اخیر در اربیل که روز شنبه رخ داد، نشانی دیگر از این مساله است که این شبه نظامیان قصد عقب نشینی ندارند.

۱۰۰ روز قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی، تنش میان مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و شبه نظامیان شدت یافت اما هر دو طرف در حال حاضر به خط قرمز هم احترام می‌گذارند".

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: