کد خبر: ۵۲۸۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳

صادرات فرش دستباف ایران در دو ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته به لحاظ ارزشی به میزان ۸۴.۶ درصد رشد داشته و به ۴.۸ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش شفاف، فرح ناز رافع از افزایش صادرات فرش دستباف ایران در دو ماهه نخست امسال به لحاظ ارزشی به میزان 84.6 درصد و وزنی 275 درصدی نسبت به زمان مشابه خود در سال گذشته خبر داد.

وی افزود: ژاپن و آلمان دو کشور واردکننده اول از 33 کشور مورد معامله با ایران بوده اند و بر همین پایه 50 درصد از فرش صادراتی از فرودگاه امام، 46 درصد از گمرک مهرآباد، و مابقی از بقیه گمرکات صادر شده است.

رافع تشریح کرد: میزان صادرات در تعرفه 57011090 (کرک و پشم) حدود 3.4 میلیون دلار با سهم 70.8 درصد از کل صادرات در دو ماهه ابتدای سال و سهم صادراتی در تعرفه 57011010 (گبه ) 13.1 درصد با ارزش 621 هزار دلار و سهم صادراتی فرش ابریشم به میزان 15 درصد با ارزش 721 هزار دلار است.

رافع بیان کرد: بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران و همان گونه که جدول (2) نشان می دهد با افزایش 28.5 درصدی صادرات فرش به لحاظ ارزشی و رشد شایان توجه به میزان 155 درصدی از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه در سال قبل روبرو هستیم.

به گزارش شفاف، صادرات فرش دستباف ایران طی سال های اخیر با افت قابل توجهی مواجه شده است و در حالی که زمانی از دو میلیارد دلار فراتر می رفت در سال های اخیر فقط چند ده میلیون دلار شده است. کارشناسان، وضع تحریم های آمریکا و موانع و مشکلات داخلی را علت سقوط صادرات فرش دستباف ایران می دانند.

عبدالله بهرامی رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستباف در این باره گفت: کاهش صادرات دو دلیل عمده دارد؛ دلیل نخست تحریم دولت آمریکا از سال 97 است چراکه 30 درصد از صادرات فرش ما به بازار آمریکا بود. 70 درصد دیگر افت صادرات هم ناشی از تحریم‌های داخلی از جمله مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی بوده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: