کد خبر: ۵۲۸۷۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲

المنظری گفت: مراقبت‌های اولیه بهداشتی در ایران به عنوان الگو در منطقه مطرح است.

به گزارش شفاف، احمد المنظری، مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی در پیامی به سی و چهارمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح ۶۹۶ پروژه بهداشتی در سراسر کشور همراه بود، اظهار کرد: سیستم‌های مراقبتی با رویکرد مراقبت‌های اولیه بهداشتی، بهترین روش برای تحقق بخشیدن به حق همه در دستیابی به بالاترین سطح سلامت و در عین حال به حداکثر رساندن عدالت و همبستگی است.

او افزود: برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت و اهداف توسعه پایدار، رویکرد دولت- ملت به مسائل بهداشتی مورد نیاز است که به‌عنوان هسته اصلی خدمات یکپارچه سلامت متشکل از سیاستگذاری و عملکرد چند بخشی، توانمندسازی افراد و جوامع و مراقبت‌های ضروری بهداشتی است.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی بیان کرد: مراقبت‌های اولیه بهداشتی در ایران به عنوان الگو مطرح است. از چهار دهه گذشته، شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای اطمینان از دسترسی به موقع مردم به خدمات ضروری، مقرون به صرفه و قابل قبول ایجاد شده است. این مراکز بهداشتی جدید در ارتقای سطح پوشش خدمات تا ۱۰۰ درصد کمک‌رسان است.

 المنظری گفت: جمهوری اسلامی ایران در آغاز شیوع پاندمی کووید۱۹، سیستم مراقبت‎‌های اولیه بهداشتی خود را به عنوان بخش اصلی در پاسخ به این پاندمی معرفی کرده است. شبکه مراقبت‌های بهداشتی زیر ساختی است برای فعالیت‌های ارتباطی منظم در تشخیص زود هنگام موارد، ردیابی تماس و تریاژ برای مراجعه به بیمارستان (در صورت لزوم) که توسط کارکنان سیستم مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌شود. علاوه بر این، سیستم ثبت شبکه بهداشت، در شناسایی بهتر گروه‌های آسیب پذیر، از جمله گروه‌های پرخطر ابتلا که نیاز مراقبت‌های بیمارستانی دارند، کمک کرد.

او یادآوری کرد: سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه به منظور پوشش همه افراد جامعه بسیج ملی مبارزه با بیماری کووید۱۹ را بصورت مرحله‌ای آغاز کرد که گام پنجم آن دسترسی عادلانه به واکسن برای آسیب پذیرترین افراد جامعه است.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی گفت: همه‌گیری کرونا نشان داد ادغام مراقبت‌های اولیه بهداشتی در طیف گسترده‌ای از سیاست‌ها، استراتژی‌ها، فعالیت‌ها و خدمات یک نیاز جهانی است. برای جهت‌گیری مجدد نظام سلامت نیاز مبرم به تعهد سیاسی روشن و رهبری قوی در همه سطوح وجود دارد.

او ضمن تاکید بر لزوم اطمینان از تداوم خدمات ضروری سلامت از طریق شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی گفت:  به عنوان بخشی از چشم انداز سلامت در منطقه مدیترانه شرقی برای پوشش همگانی سلامت و اطمینان از دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت و بدون هیچگونه بار اقتصادی همکاری کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: