کد خبر: ۵۲۸۷۳۲
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۱

شورای عالی دفاع در لبنان امروز، سه‌شنبه از سیستم‌های امنیتی و نظامی خواست برای بحران آماده باشند و در مقابل اخلال در امنیت سهل‌انکاری نکنند.

به گزارش شفاف، به نقل از سایت النشره، این نشست شورا در سایه اعتراضات به وضعیت بد اقتصادی از جمله بحران سوخت، افزایش قیمت کالاها و کاهش نرخ لیره در مقابل دلار و تعطیلی تشکیل دولت برگزار شد.

در این نشست فوق‌العاده به ریاست میشل عون، رئیس‌جمهوری و در حضور حسان دیاب، نخست‌وزیر دولت مستعفی و فرماندهان امنیتی وضعیت امنیتی کشور بررسی شد.

بعد از این نشست سلسله تصمیماتی طبق بیانیه شورا منتشر شد که مهمترین آنها درخواست از سیستم‌های نظامی و امنیتی برای حفظ حالت آماده باش و اجازه ندادن به بی‌ثبات کردن کشور در سایه وضعیت مالی، اقتصادی و معیشتی مردم به خصوص با توجه به بستن مسیرهای اصلی و تجاوز به اموال دولتی و خصوصی است.

این شورا همچنین از وزارت مشاغل عمومی، حمل و نقل و بهداشت خواست تدابیر لازم را برای تسهیل و تسریع تدابیر آزمایش پی سی آر مسافرانی که به فرودگاه حریری وارد می‌شوند، در نظر بگیرد.

این شورا از وزیر دارایی نیز خواست در سایه اوضاع مالی و اقتصادی نابسامان کشور با وزیر دفاع و کشور برای حمایت از نیروهای نظامی و امنیتی هماهنگ باشد.

در ابتدای جلسه عون گفت: آنچه در روزهای اخیر مقابل ایستگاه‌های پمپ بنزین رخ داده غیرقابل قبول است و تحقیر شهروندان تحت هر بهانه‌ای مردود است. همه طرف‌های مربوطه باید تلاش کنند چنین مسائلی تکرار نشوند به خصوص که افزایش قیمت سوخت از امروز اجرا شد و باید به نوعی بحران را کاهش داد.

رئیس‌جمهوری لبنان گفت: بستن مسیرها مقابل شهروندان منجر به مشقت‌های بسیار می‌شود و در سایه وضعیت بد به رنج‌های آنها اقتصادی می‌افزاید.

عون در عین حال تاکید کرد: آزادی بیان برای همه محفوظ است اما نباید به آشوب و اغتشاش بدل شود. نیروهای امنیتی نباید در راستای حفظ جان شهروندان و امنیت عمومی در برخورد با این موارد سستی به خرج دهند.

حسان دیاب نیز گفت: بین اعتراض و حمله به مردم و اموال عمومی و فروشگاه‌ها و محل‌های کسب‌ و کار مردم تفاوت وجود دارد.

او تاکید کرد: بستن مسیرها بیان‌کننده حرف مردم نیست، بستن مسیرها علیه مردم است. آشوب و شکستن شیشه ماشین‌ها یا حمله به ارتش راه‌های بیان اعتراض نیستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: