کد خبر: ۵۲۸۹۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵

این سازه از لوله داربست تشکیل می شود که جنس آن از ورق سیاه است و مستحکم می باشد. لوله های داربست به وسیله یک جز دیگر به نام «بست» به یکدیگر متصل می شوند. وقتی لوله ها از طریق بست ها بر روی هم سوار شوند، داربست شکل میگیرد. خیلی از ما هنگام متصل شدن لوله داربستبر روی یکدیگر و یا باز کردن آن ها، ساختمان ها را مشاهده کرده ایم. وقتی دسترسی به بخشی از ساختمان دشوار باشد و مهندسان نتوانند به آن بخش دسترسی یابند، از لوله داربست استفاده می شود. باایجاد سازه داربست،کارگران، نقاشان، مهندسان ومعماران به راحتی میتوانند به بخشهای غیرقابل دسترس ساختمان دسترسی یابند. به ویژه برای نماکاری ساختمان داربست به میزان زیادی مورداستفاده قرار میگیرد.

گاهی پیش می آید دیوار های سیمانی پشت ساختمان های بلند را نقاشی شده می بینیم. این امر نیز با کمک لوله داربست اتفاق افتاده است. با نصب داربست بر روی دیوار به نقاشان کمک می شود تا از ساختمان بالا رفته و بر روی دیوارِ ساختمان های بلند نقاشی کنند. گاهی نیز به منظور نصب بنر ها از داربست استفاده می شود. اما به طور کلی موارد استفاده از داربست در صنعت ساختمان سازی می باشد و یکی از سازه های مهم در این زمینه محسوب می شود. سازه ای که به راحتی ساخته شده و بعد از اتمام کار نیز به سهولت باز می شود.

 

لوله داربست چیست؟

داربست

از دیگر ویژگی های لوله داربست:

به لوله داربست در صنعت ساختمان سازی، لوله پنج می گویند و نام دیگر آن نیز لوله درزدار است. این لوله ها با طول سه الی شش متر دارای دو نوع سبک و سنگین می باشند. این نوع لوله ها دارای سایز استانداردی هستند:

قطر خارجی: ۳/۴۸ میلی متر

ضخامت دیواره: ۲/۳ میلی متر

طول: ۶ متر

از مهم ترین ویژگی که می توان برای لوله داربست نام برد، عدم انتقال مواد توسط آن است. به عبارتی چون عموما از لوله ها برای انتقال مواد استفاده می شود، از این لوله ها فقط برای تشکیل یک سازه جهت ساختمان سازی بهره می گیرند و کارایی دیگری ندارد. پس باید توجه داشت به هیچ عنوان از این لوله ها برای انتقال موادی مثل: آب یا گاز استفاده نشود.

برای نصب لوله داربست باید به چه نکاتی توجه کرد؟

اولین نکته هنگام سوار کردن لوله داربست بر روی یکدیگر، فاصله آن با ساختمان می باشد. این فاصله تقریبا بین ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر برآورد می شود که به نظر معمار ساختمان نیز بستگی دارد. همچنین ساختمان هایی که نیاز به نماکاری و یا نقاشی دارند براساس نظر نقاش یا سرامیک کار این فاصله تعیین می گردد. اجزایی که هنگام تشکیل سازه داربست نیاز هستند، شامل: لوله داربست، کفشک پایه، تخته داربست، مغزی، میله شکافدار اتصال، بست لوله های افقی، پایه قابل تنظیم، صفحه زیر ستون، نردبان، جک داربست، سیم مخصوص داربست، بالابر، کاور و بست می شود. برخی از داربست ها متحرک بوده که در آن ها از چرخ های مخصوصی استفاده می شود.

برای ساختمان های بلند جنس لوله داربست باید از فولاد باشد و اندازه استاندارد آن: قطر پنج سانتی متر و ضخامت چهار میلیمتر می شود. اما در غیر این صورت ارتفاع استاندارد داربست ها سه متر تعیین گردیده است. از دیگر مواردی که هنگام آماده سازی داربست ها و استفاده از آن ها باید توجه کرد، نکات ایمنی است. حتما به افرادی که به بالا رفتن از داربست آموزش دیده اند و بلد هستند،اجازه بالا رفتن داده شود. حتما کارگران ساختمانی از کلاه ایمنی و کمربند های مخصوص استفاده نمایند. هنگام بستن لوله داربست به دقت بست ها متصل شوند تا خسارت جانی پیش نیاید.

لوله داربست چیست؟

قالب بتن خاص

ابزار های دیگر در ساختمان سازی:

در صنعت ساختمان سازی محصولات متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند که لوله داربست یکی از آن ها محسوب می شود. در این بخش می خواهیم به دو جز دیگر در ساختمان سازی اشاره کنیم: قالب بتن خاص و خم کن میلگرد. این دو نه تنها در ساختمان سازی بلکه در صنایع دیگر نیز کاربرد دارند. از قالب بتن خاص مانند سایر قالب های بتنی، برای ایجاد سازه های بتنی استفاده می شود. البته این نوع قالب سفارشی بوده و با توجه به نوع سازه بتنی که کارفرما یا معمار مدنظر دارد، تولید می گردد. وقتی با توجه به قالب های استاندارد موجود در بازار، قالب مدنظر شما پیدا نشود و نیازتان برطرف نگردد، می توانید اقدام به سفارش قالب بتن نمایید. شما می توانید به صورت: مثلث، چند ضلعی، منحنی، متوازی الاضلاع و یا شکل های دیگر قالب مورد نظر خود را سفارش دهید.

با توجه به تعریفی که از قالب بتن خاص برای شما ارائه گردید، می توان حدس زد که هزینه و سختی تولید این نوع قالب نسبت به موارد مشابه آن بیشتر می باشد. ضمن اینکه به ابزار آلات پیشرفته ای نیز، نیاز است. پس باید قبل از سفارش نسبت به طراحی اولیه و قابل قبول بودنِ آن برای پروژه اطمینان کامل پیداکرد.

خم کن میلگرد چیست؟

این وسیله نیز مانند لوله داربست در تمام پروژه های ساختمانی استفاده می شود. زیرا میلگرد در تمام ساختمان ها به کار می رود. میلگرد، میله ای فولادی است که برای افزایش مقاومت و استحکام بتن مورد استفاده قرار می گیرد. خم کن میلگرد به صورت دستی و غیر دستی در بازار موجود است. نوع دستی آن فقط به خم کردن میلگرد ها در پروژه های ساختمانی کمک می کند و نوع غیر دستی آن، برای بریدن میلگرد ها نیز استفاده می شود.

لوله داربست چیست؟

شرکت مدرن سازان

 

محصولات و ابزار آلات ساختمانی با مدرن سازان:

مدرن سازان یکی از شرکت های معتبر در عرضه لوله داربست، خم کن میلگرد، قالب بتن خاص و سایر محصولات ساختمانی است که از سال ۱۳۸۵ در این زمینه سابقه دارد. اگر تصمیم به سفارش و خرید محصولات ساختمانی و صنعتی دارید حتما وارد سایت مدرن سازان به آدرس: https://modernsazan.com/شوید تا اطلاعات کافی در زمینه محصول مورد نظرتان به دست آورید. در صفحه اصلی سایت تمام صفحات مورد استفاده شما به صورت فهرست بندی قرار داده شده است. شعار مدرن سازان کیفیت محصولات و خدمات پس از فروش می باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: