کد خبر: ۵۲۹۰۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲

یک فرمانده ارتش اتیوپی اعلام کرد که نیروهای این کشور برای تکمیل مرحله دوم آبگیری سد النهضه در وضعیت آماده باش هستند.

به گزارش شفاف، به نقل از شبکه خبری الجزیره، اسرات دنیرو، فرمانده نظامی ارتش اتیوپی در نشستی با نیروهای مسلح در این منطقه گفت: مردم اتیوپی از نزدیک مراقب مراحل ساخت سد النهضه و نیز منتظر تکمیل سریع آن هستند. برای همین باید مأموریت ارتش برای تضمین امنیت منطقه تقویت شود.

همچنین وزیر آب اتیوپی اعلام کرد: فعالیت‌های ساخت و ساز در سد النهضه طبق برنامه پیش می‌رود. ما نشست ارزیابی را با پیمانکاران پروژه برگزار کردیم و فعالیت‌ها با مشارکت هزاران کارگر و مهندس ادامه دارد.

اما سفیر اتیوپی در خارطوم اعلام کرد، پروژه سد النهضه یک پرونده اقتصادی و توسعه بود که به یک پرونده سیاسی تبدیل شد. اتیوپی به سودان به خاطر سد النهضه آسیب نمی‌زند.

همچنین یاسر عباس، وزیر منابع آبی سودان گفت، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که اتیوپی تصمیم مرحله دوم آبگیری سد در ماه ژوئیه را گرفته است.

وی گفت: ما با این اقدام مخالفیم. سودان بر لزوم رسیدن به توافق الزام آوری در این زمینه اصرار دارد.

در این راستا سامح شکری، وزیر خارجه مصر گفت: ما از هیچ تلاشی برای حفظ امنیت ملی خود دست نمی‌کشیم و از تمام ابزارها استفاده می‌کنیم.

وی گفت: ما قدرت دفاع از منافع آبی خود را داریم. ما انتظار داریم شورای امنیت برای وادار کردن طرف‌ها به ازسرگیری مذاکرات تلاش بیشتری انجام دهد. امیدواریم که برخوردی رخ ندهد. منافع متضادی در شورای امنیت وجود دارد و برخی اعضا در بررسی مسائل آبی تردید دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: