کد خبر: ۵۲۹۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۹

وزیر نفت اعلام کرد که اگر دولت ابراهیم رئیسی برای بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت خام مشورت بخواهد، دریغ نمی‌کنم.

                          زنگنه: دولت سیزدهم مشورت بخواهد دریغ نمی‌کنم

 

به گزارش شفاف، بیژن زنگنه در گفتگویی درباره اینکه توصیه شما به وزیر بعدی چیست؟ اگر با چالش‌ها و مشکلاتی که شما در این دوره داشتید روبه‌رو شود؟، گفت: اگر بخواهم پرسش شما را در محور اوپک و بازار جهانی پاسخ دهم باید بگویم که من همه تجربه‌ها و دیدگاه‌های خود را با استدلال به دولت آینده ارائه خواهم داد. حتی گزارش نشست اخیر اوپک و برداشت خود از این نشست را برای آقای رئیسی می‌فرستم تا در جریان باشد. دیدگاه‌هایم را هم به هر فردی که وزیر شود یا هر تیمی که آقای رئیسی تعیین کنند صادقانه می‌گویم، تصمیم با خودشان است. معتقدم برگشت به بازار و گرفتن سهم کار سختی نیست، البته فشار زیادی به وزارت نفت و وزیر خواهد آمد، اما این‌گونه نیست که قابل‌تحمل و گذرا نباشد. البته دلم می‌خواست بازگشت ایران به بازار نفت در دوران خودم اتفاق می‌افتاد، زیرا می‌دانستم از چه مسیری بروم که موفق شوم، اما هر شخصی به وزارت نفت بیاید و کمک بخواهد من در خدمت هستم و ریزه‌کاری‌ها و مسائل را خواهم گفت تا به‌گونه‌ای عمل کنند که هم به نفع جمهوری اسلامی باشد و هم آسیبی به بازار نرسد.

 

وی افزود: به وزیر آینده توصیه نمی‌کنم قیمت حامل‌های انرژی را تغییر دهد،

وزیر نفت درباره اینکه فکر می‌کنید هزینه تغییر قیمت از یارانه‌ای که پرداخت می‌شود بیشتر است؟، افزود: نمی‌خواهم این را بگویم، اما تا وقتی زمینه سیاسی و اجتماعی فراهم نباشد هر کاری در این زمینه انجام شود به‌دلیل بالا بودن هزینه‌های اجتماعی ارزشش را ندارد. در واقع هر تغییر در قیمت مستلزم فضای مناسب است و باید زمینه‌سازی زیادی برای آن انجام شود که چند سال طول می‌کشد. فکر نمی‌کنم تا چند سال آینده هیچ‌کس بتواند وارد بحث قیمت‌ها شود.

زنگنه در خصوص اینکه شما اوایل دولت یازدهم گفتید که شب‌هایی که باید پول یارانه را به حساب هدفمندی پرداخت می‌کردیم، از استرس نمی‌خوابیدم؛ اکنون با توجه به اینکه یارانه معیشت هم اضافه شده است این مشکل همچنان وجود دارد؟ اضافه کرد: سازوکار پرداخت پول یارانه به دولت تغییر کرده است و قرار شد سازمان برنامه بودجه و بانک مرکزی همه پول‌های نفت را بگیرند و گفتند مستقیم به آنها بدهیم و از همین رو دیگر لازم نیست منابع پرداخت یارانه را از مجموعه‌‎های وزارت نفت تأمین کنیم. درآمد حاصل را مستقیم به حساب آنها می‌ریزیم و دیگر کم و زیادش به ما مربوط نیست و خیال ما راحت است.

وی درباره اینکه با توجه به نگرانی که نسبت به بازگشت نفت ایران به بازار وجود دارد، آیا این بازگشت سبب شوک به بازار و افت شدید قیمت نفت نمی‌شود؟ گفت: نه، به نظرم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اوپک به‌اندازه کافی عاقل هست و اوپک‌پلاس هم با اوپک همکاری می‌کند و آنها هم افراد عاقلی هستند و حتماً برگشت ایران را به‌خوبی درک و هضم می‌کنند.

زنگنه در خصوص اینکه شما گفتید که مهم‌ترین اولویت بین‌المللی وزیر دولت سیزدهم باید برگرداندن سهم ایران به بازار باشد، مهم‌ترین اولویت در بخش داخلی چه باید باشد؟ گفت: باید خیلی مراقب تأمین مایحتاج مردم در بخش سوخت (بنزین و گازوئیل) و تأمین گاز در زمستان چه برای امسال چه برای سال آینده باشند. این موضوع خیلی مهم است. در بخش نفت ما تاکنون طرح‌های زیادی اجرا کردیم که تولید نفت ما پس از اینکه تحریم‌ها برداشته شد در فاصله بسیار کوتاهی به قبل از تحریم‌ها برسد که باید آن طرح‌ها پیگیری شوند.

وی درباره اینکه آیا گزینه‌ای برای وزارت نفت به آقای رئیسی، رئیس‌جمهوری منتخب پیشنهاد دادید؟ تصریح کرد: نه اصلاً قرار نبوده و قرار هم نیست. وظیفه‌ای هم ندارم. ایشان خودشان با آگاهی و تسلط تصمیم می‌گیرند، از من هر مشورتی بخواهند در خدمتشان هستم، اما من هیچ پیشنهادی برای هیچ کار انتصابی نمی‌دهم، مرسوم هم نبوده و درست هم نیست.

وزیر نفت به این پرسش که گزینه‌های مختلفی بیان می‌شوند، از آقایان میرکاظمی تا نوذری. به نظر شما کدام گزینه بهتر است؟ افزود: نمی‌دانم هرکسی که ایشان بگویند، البته اگر نظر خواستند خواهم گفت. دوره قبل هم این‌طور بود و چیزی نگفتم. البته فرق این دوره با دوره قبل این است که در آن دوره برنامه‌ام این بود که هیچ همکاری و مشورتی به آنها ندهم، زیرا آنها را از اول هم قبول نداشتم اما آقای رئیسی و دولتش هر کمکی بخواهند، دریغ نمی‌کنم. رسماً هم اعلام کردم هر مشورتی که بخواهند می‌دهم، اما نه پستی می‌گیرم و نه حکمی، نه ماشینی می‌خواهم نه دفتر و حقوق. به‌صورت رایگان هرچه بخواهند در خدمتشان هستم، اگر خواستند استفاده کنند و اگر نخواستند استفاده نکنند.

زنگنه گفت: من به خاطر ایران این کارها را انجام می‌دهم. چون فکر می‌کنم شرایط کشور اکنون فوق‌العاده سخت است. هر دولتی که بیاید با شرایط فوق‌العاده سختی روبه‌روست. برخلاف برخی‌ها که فکر می‌کنند با کارها و راه‌حل‌های سریع می‌توانند مشکلات را حل کنند، من فکر می‌کنم راه‌حل سریعی وجود ندارد و شرایط خیلی سخت است. همه باید کمک کنیم تا فشارها به مردم به حداقل ممکن برسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: