کد خبر: ۵۲۹۰۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲

سخنگوی وزارت خارجه چین خبر داد که این کشور ۴۸۰ میلیون دوز واکسن کرونا به نزدیک به ۱۰۰ کشور در جهان داده است.

                          چین: ۴۸۰ میلیون دز واکسن برای ۱۰۰ کشور فراهم شده

به گزارش شفاف، «هووا چان‌ینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در پیامی در توییتر اعلام کرد که پکن ۴۸۰ میلیون دز واکسن کرونا را به نزدیک به ۱۰۰ کشور در جهان ارائه داده است.

این مقام وزارت امور خارجه چین اضافه کرد که پکن به تلاش خود در زمینه ارائه واکسن به دیگر کشور‌ها ادامه خواهد داد.

 

در همین راستا چند روز پیش دولت چین در اقدامی بشردوستانه ۳۰۰ هزار دز واکسن کرونا «CoronaVac» به تاجیکستان اعطا کرد.

این در حالی است که «تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه از رهبران کشور‌ها خواست مانع مو‌ج‌های جدید نگران‌کننده «کووید-۱۹» با افزایش واکسیناسیون و اقدامات بهداشتی شوند.

وی با اشاره به این که گونه دلتا به سرعت در حال تبدیل به گونه غالب در بسیاری از کشور‌ها است، گفت: ما در دوره بسیاری خطرناکی از همه‌گیری قرار داریم.

او در کنفرانس مطبوعاتی خود که هر دو هفته یکبار برگزار می‌شود، ضمن بیان این که در کشور‌هایی که پوشش واکسیناسیون کرونا پایین است، صحنه‌های وحشتناک پر شدن بیمارستان‌ها در حال تکرار و عادی شدن است، هشدار داد با این حال هیچ کشوری از خطر خارج نشده است.

آدهانوم سپس به توضیح این مسئله پرداخت که گونه دلتا خطرناک است و به تکامل و جهش ادامه می‌دهد و بنابراین نیاز به ارزیابی مداوم و تنظیم دقیق واکنش بهداشت عمومی در همه کشور‌ها وجود دارد.

به گزارش شبکه چینی «سی‌جی‌تی‌ان»، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ادامه گفت گونه دلتا در دستکم ۹۸ کشور شناسایی شده است.

پیشتر مقام‌های سازمان جهانی بهداشت در پرتوی نگرانی‌ها از سویه دلتای ویروس کرونا از افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند هم خواستند ماسک زده و به سایر توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از انتشار این ویروس عمل کنند.

روزنامه نیویورک‌تایمز اخیراً گزارش داد با آنکه افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند تا حد زیادی در برابر ویروس جدید مصون هستند، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند واکسن‌ها در برابر سویه دلتا کارآیی کمتری دارند و این کارآیی در کسانی که تنها یک دز واکسن مصرف کرده‌اند کمتر هم می‌شود.

از زمانی که سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفت بجای نام کشور‌ها از الفبای یونانی برای نامگذاری گونه‌های کرونا استفاده کند، نام کرونا دلتا در صدر اخبار قرار گرفت. نوع جهش‌یافته دلتای ویروس کرونا با نام علمی B.1.617.2 اولین بار در اکتبر ۲۰۲۰ در ایالت «مهاراشترای» هند دیده شد و به سرعت در سراسر هند و تمام دنیا پخش شد. به همین دلیل ابتدا این نوع ویروس، جهش هندی ویروس کرونا نامیده می‌شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: