کد خبر: ۵۲۹۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: شاهد افزایش بی رویه بستری شدگان مبتلا به کرونا هستیم که از دو هفته پیش آغاز شده است.

به گزارش شفاف، مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به آخرین وضعیت کرونا و واکسیناسیون در کشور اظهار کرد: بیماری در کشور رو به افزایش است به طوری که از دو هفته پیش در کل کشور شاهد افزایش موارد بستری هستیم.

وی با اشاره به اینکه در این موج بیماری از استان‌های جنوبی آغاز شده و به استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان و سپس به استان‌های مرکزی گسترش یافته است گفت: در حال حاضر نیز تهران وضعیت قرمز دارد.

مردانی با اشاره به اینکه در خطه شمال آمل وضعیت قرمز دارد و به نظر می‌رسد که شهر‌های همجوار هم چنین وضعیتی داشته باشند اظهار کرد: معاونت درمان وزارت بهداشت برای اختصاص تخت‌های اورژانسی به بیماران کرونایی ابلاغیه‌ای را نیز صادر کرده است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه وضعیت سیستان و بلوچستان مطلوب نیست عنوان کرد: خیلی از بیمارستان‌ها که بخش‌های کرونایی را تعطیل کرده بودند دوباره این بخش‌ها را باز کرده اند و پذیرای بیماران کوویدی هستند، ویروس دلتا و یا جهش یافته هندی نسبت به سویه‌های دیگر بچه‌ها و نوجوانان را بیشتر درگیر می‌کند، ولی هنوز شاهد درگیری بیشتر در افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند هستیم.

مردانی ادامه داد: انگار که این ویروس تمایل بیشتری به بچه‌ها و نوجوانان دارد، شدت علائم ویروس دلتا بیشتر از نوع چینی است، در برخی موارد نیاز به بستری بیمار در آی‌سی‌یو هستیم و درگیری در این نوع از جهش سریع اتفاق می‌افتد و کمتر از ۴۸ ساعت علایم بروز پیدا می‌کند، میزان اثرپذیری ویروس هندی ۱۲ برابر بیشتر از ویروس چینی است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: زنجیره سرد واکسن از زمان تولید تا زمانی که به بازوی فرد می‌رسد باید حفظ شود، اگر این زنجیره حفظ نشود واکسن کار‌های خود را از دست می‌دهد، متاسفانه برخلاف انتظار مردم واکسیناسیون در کشور ما به صورت انجام نمی‌شود و مردم مجبور می‌شوند به کشور‌های همسایه برای تزریق واکسن بروند، ما توصیه نمی‌کنیم که آن‌ها به خارج از کشور بروند لذا از مسئولین می‌خواهیم تا سرعت واکسیناسیون را در کشور بالا ببرند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: