کد خبر: ۵۲۹۱۸۱
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
در جلسه امروز شورای شهر تهران تصویب شد

اعضای شورای اسلامی شهر تهران نام گذاری معابری در پایتخت به نام "شماری از اهالی فرهنگ و رسانه و خبرنگاران شهید" و "علی دایی" را با اکثریت آراء به تصویب رساندند.

به گزارش شفاف، در جریان سیصد و هشتمین جلسه شورا محمد جواد حق شناس  رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در تشریح لایحه نامگذاری که در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفته بود گفت: پیشنهاد شورای نامگذاری این است که  بلوار بی نام غربی کنار مجموعه آزادی به نام «علی دایی» نامگذاری شود. با توجه به اینکه ایشان در روزهای اخیر به شدت در محافل مجازی مطرح شدند، ضلع غربی ورزشگاه آزادی را پیشنهاد نامگذاری داشتیم. این پیشنهاد با درخواست جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران ورزشی نویس مطرح شده است.

وی در ادامه قرائت سایر تغییر نام های پیشنهادی گفت: تعدادی از کوچه‌های خیابان قائم مقام فراهانی نیز به تناسب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نام شماری از اهالی فرهنگ و رسانه و خبرنگاران شهید پیشنهاد شده است. برای کوچه های یکم ،سوم ،پنجم هفتم ،دوم ،چهارم ،ششم، هشتم و دهم و دوازدهم در خیابان قائم مقام فراهانی  اسامی بزرگانی چون ، نسیم شمال شاعر و روزنامه نگار پر آوازه دوره رضا شاه که به شهادت رسید، میرزا صالح شیرازی از چهره های اولیه مطبوعات ایران ، خانم صدیقه دولت آبادی ، مریم عمید سمنانی دو روزنامه نگاری هستند که در نشر فرهنگ روزنامه نگاری زحمات زیادی کشیدند پیشنهاد شده است.

وی ادامه داد: همچنین کوچه چهارم  در خیابان قائم مقام فراهانی به نام  کیومرث صابری فومنی یا گل آقا ، کوچه ششم  به نام کاظم اخوان خبرنگار شهیدی که در معیت سردار بزرگ اسلام حاج احمد متوسلیان به اسارت نیروهای اسرائیلی درآمده بود و کوچه هشتم به نام احمد بورقانی چهره نامدار روزنامه نگاری معاصر ایران از همکاران مجلس ششم میباشند و کوچه دهم و دوازدهم به نام ادیب الممالک فراهانی و یوسف اعتصام الملک پدر پروین اعتصامی که ایشان نیز روزنامه نگار بودند، تغییر نام خواهند یافت.

وی تاکید کرد: به علاوه یکی دیگر از پیشنهادات نیز نامگذاری بزرگراه فتح به نام حاج احمد متوسلیان است که هنوز خبری از شهادت ایشان نداریم و بیش از سه دهه در اسارت نیروهای اسرائیل است به همین دلیل عنوان شهید را قید نکردیم. در راستای نامگذاری بنام بانوان ارجمند بنا به درخواست خانمهای محترم شورا کوچه رضا واقع در منطقه ۳ بنام مجتهده بانو امین اصفهانی و کوچه حافظ در منطقه  ۱۱بنام طوبی آزموده تغییر نام خواهند یافت.در راستای شورای سیاستگذاری کمیته نامگذاری بنام استانهای کشور نیز کوچه لادن در منطقه ۲ بنام خلخال، کوچه شقایق در منطقه ۲  بنام نمین، کوچه کاج در منطقه ۲  بنام بیجار،خیابان شقایق در منطقه ۶ بنام فومنات و کوچه نصر نیز در منطقه ۶ بنام صومعه سرا تغییر نام خواهد یافت.

به گزارش شفاف، پس از بحث و بررسی اعضای شورا برای این لایحه نهایتا لایحه نامگذاری این معابر با ۱۴ رأی موافق به تصویب رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار