کد خبر: ۵۲۹۲۸۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰
کنفدراسیون فوتبال آسیا هرطور شده نمی‌خواهد اجازه میزبانی به تیم ملی ایران بدهد

 

به گزارش شفاف، حالا در فاصله دو ماه تا آغاز رقابت های انتخابی جام جهانی در قاره آسیا، کنفدراسیون آسیا همین موضوع را دستاویز ارسال نامه ای جدید به فیفا قرار داده است.

مسوولان فدراسیون فوتبال ایران که در دور قبلی برای شکایت از ای اف سی به دادگاه عالی ورزش مراجعه کرده بودند و نتیجه ای نگرفتند، متاسفانه تا این لحظه هیچ اقدام اجرایی برای رفع این کمبود بزرگ برای میزبانی های بزرگ ملی و باشگاهی انجام نداده اند و احتمالا در صورت تکرار تصمیمات ضد منافع فوتبال کشورمان در تشکیلات فوتبال آسیا، تمام تقصیرات را متوجه مدیران قبلی فدراسیون و لابی سنگین اعراب همگروه اعلام خواهند کرد.

نامه AFC به فیفا علیه ایران و ۵کشور؛ کرونا و جنگ دارند، VAR ندارند

بدون تردید مهدی تاج ، محمدرضا ساکت ، محمود اسلامیان و سایر مدیران ارشد فدراسیون گذشته نیز در این فقر شدید امکانات روز فوتبال دنیا شریک هستند اما در پنجمین ماه مسوولیت عزیزی خادم ، می‌شد این پرونده را به عنوان یک نیاز ملی در مراجع بالادستی مطرح کرد تا امروز از سوی بدخواهان تیم ملی ایران، روی آن مانور داده نشود.

 

البته ای اف سی از ماه ها پیش تلاش هایش را برای متقاعد کردن فیفا جهت برگزاری مسابقات مرحله نهایی انتخابی جام جهانی به صورت متمرکز آغاز کرده بود و حتی دستکاری خارج از موعد رنکینگ تیم‌های آسیایی به این دلیل بود که عربستان و امارات در بک سید قرار بگیرند و با هم همگروه نشوند.

 

تلاش اول؛ شیوع سویه جدید کرونا
بهانه های کنفدراسیون فوتبال آسیا برای دستیابی به خواسته تقسیم میزبانی بین عربستان و امارات متعدد بودند. شیخ سلمان بحرینی، در دور اول نامه نگاری های خود با فیفا، ویروس کرونا را علت اصرار آن ها به تغییر شیوه برگزاری بازی ها خواند. AFC معتقد بود در آسیا هنوز پاندمی ویروس کرونا به اتمام نرسیده و در بسیاری از کشورها حتی موج تازه ای از این ویروس به راه افتاده و برگزاری مسابقات در چنین کشورهایی ریسک بالایی دارد. این ادعا چندان از واقعیت دور نبود اما  فیفا خیلی زود این مورد را رد و اعلام کرد بازی های انتخابی جام جهانی شهریور ماه برگزار می شود و تا آن زمان با توجه به آغاز واکسیناسیون، کشورها از نظر شرایط کرونایی بهتر خواهند شد و تیم ها در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی، با مشکلی روبرو نمی شوند.

 

بهانه دوم؛ جنگ سیاسی و نظامی در کشورها

کنفدراسیون فوتبال قاره، بعداز موج اول فشار به فیفا، دست از تلاش خود برنداشته و مدتی بعد دوباره نامه نگاری هایی را با فیفا انجام داد.

این بار اعلام شد که برخی کشورهایی که به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی صعود کرده اند، درگیر جنگ هستند و به همین دلیل سفر باقی تیم ها به چنین کشورهای خطرناک است. فیفا این بار هم درخواست AFC را رد و اعلام کرد بازی های دو کشور عراق و سوریه که چنین شرایطی را دارند، در زمین های بی طرف برگزار می شود و لبنان را هم حائز شرایط خاص ندانست.

 

تلاش سوم؛ این بار امکانات VAR
این بار به نوشته طرفداری AFC سیستم کمک داور ویدیویی را هدف قرار داده و طبق نامه نگاری هایی که اخیرا با فیفا داشته، اعلام کرده 6 کشور از 12 کشور حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی شرایط استفاده از VAR را ندارند و این رقابت ها هم باید حتما با VAR برگزار شود.

نامه AFC به فیفا علیه ایران و ۵کشور؛ کرونا و جنگ دارند، VAR ندارند

این بار پای فدراسیون ما هم در میان است؛ ایران، سوریه، لبنان، عراق، ویتنام و احتمالا عمان 6 کشوری هستند که VAR ندارند. کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران و پنج کشور دیگر را به عنوان کشورهای فاقد سیستم کمک داور ویدئویی به فیفا معرفی کرده و مدعی شده این کشورها شرایط میزبانی بازی های انتخابی جام جهانی را ندارند.

همان بهانه ای که پیش تر تابناک از آن اعلام نگرانی کرده بود و با سکوت مدیران ارشد فدراسیون همراه شد.

همچنین کنفدراسیون فوتبال آسیا در بخش دیگری از نامه خود به فیفا اعلام کرده با توجه به فاصله کوتاهی که تا برگزاری بازی ها باقی است، این 6 کشور عملا نمی توانند ورزشگاه های خود را به VAR تجهیز کنند. این بار مسئولان AFC امیدوارند فیفا با طرح آن ها موافقت کرده و بازی ها به صورت متمرکز برگزار شود.

باز جای شکرش باقی است که ای اف سی حرفی از تحریم های آمریکا علیه ایران و ناتوانی از اجرای تبلیغات و ارسال سیگنال از داخل خاک ایران به دلیل خودداری شرکت های طرف قراردادش نزد‌.

در صوت تایید فیفا، بازی ها در چه کشوری برگزار خواهد شد؟

 


برنامه AFC این است در صورت تایید فیفا، بازی ها در همان زمان هایی که از قبل تعیین شده بود اما به صورت متمرکز برگزار شود!

امارات نامزد میزبانی از تیم های گروه اول و عربستان هم نامزد میزبانی از تیم های گروه دوم است؛ به این شکل که همه تیم ها در ماه های شهریور، مهر، آبان، بهمن و فروردین سال آینده به دو کشور امارات و عربستان سفر کرده و بازی های خود را در تاریخ های اعلام شده (هر مقطع دو بازی) برگزار کرده و برگردند.

البته در این میان استرالیا، ژاپن و کره به AFC پیشنهاد دادند اگر قرار است چنین اتفاقی رخ دهد، بازی ها در قطر برگزار شود چرا که با توجه به حضور امارات و عربستان در رقابت های انتخابی جام جهانی، آن ها از این موضوع ذینفع هستند ولی قطر که میزبان جام جهانی است، نفعی از این میزبانی نمی برد و برای هر 12 تیم کشور بی طرف محسوب می شود.

 

شایعه عجیب برای تقسیم ضربدری میزبانی بین عربستان و امارات

البته یک زمزمه مبنی بر برگزاری مسابقات گروه ایران در خاک عربستان سعودی و برگزاری بازی های گروه عربستان در خاک امارات هم وجود دارد که این خود ناقض حق ایران برای بازی نکردن در خاک کشور متخاصم است چراکه تیم‌های سعودی هنوز هم از بازی در ورزشگاه‌های ایران به دلایل واهی و سیاسی خودداری می‌کنند.

 

تیم‌های شرق آسیا مانع ظلم به تیم ملی ایران ؟

ایراد دیگر این سیستم، سفرهای طولانی و متعدد تیم های شرق آسیا به منطقه خاور میانه است که خستگی آنها را در جریان مسابقات در می خواهد داشت به خصوص اینکه این پروازها باید پنج بار تکرار شود!

بازی های رفت و برگشت یا سفرهای خسته کننده به یک نقطه ، همان مشکلی است که اکنون ای اف سی باید آن را حل کند و این بار فقط پای منافع ایران در میان نیست و شیخ سلمان باید از پس تیم‌های مدعی شرق آسیا برآید. چرا ژاپن، استرالیا ، چین و ویتنام باید برای بازی با عربستان تا غرب آسیا بیایند و تیم ملی عربستان به شرق دور سفر نکند؟ 

نامه AFC به فیفا علیه ایران و ۵کشور؛ کرونا و جنگ دارند، VAR ندارند

 

۱۰روز فرصت برای تصمیم نهایی ای‌اف‌سی با مجوز فیفا

در نهایت هنوز مشخص نیست بازی های به صورت رفت و برگشت برگزاز می شود یا فیفا با درخواست AFC موافقت کرده و رقابت ها متمرکز می شود. قرار است طی 10 روز آینده هم در این خصوص صحبت هایی بین کنفدراسیون فوتبال آسیا و 12 تیم راه یافته به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی شکل گرفته و نتیجه نهایی آن اعلام شود.

البته با توجه به شرایط فعلی حتی اگر بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار شود هم وضعیت میزبانی ایران مشخص نیست. کنفدراسیون فوتبال آسیا تحریم ها، قوانین گمرکی، همکاری نکردن شرکای تجاری اش با صداوسیما و سیستم کمک داور ویدئویی را بهانه کرده و حاضر نیست به تیم ملی کشورمان میزبانی بدهد. آنها حتی در آخرین نامه ای که به فدراسیون دادند مدعی شدند این حق را برای خودشان قائل هستند که در حمایت از منافع شرکای تجاری کنفدراسیون، بازی های ایران را به میزبانی کشور دیگری برگزار کنند.

نویسنده: صادق لودریچه

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: